|
Beck HajnalkaNyelvtanár, online tutorElérhetőségeim: Honlap: http://www.lingvico.hu/hajninyelviskolaja http://nemetmunka.lap.hu/bemutatkozas/ |
Kérdezz-felelek
én úgy érzem, hogy az Önök esetében nem egy egyszerű tanulási zavarról van szó, hanem a probléma összetett. Magyarországon a logopédusok gyakran tudnak segíteni hasonló esetekben - az lenne a tanácsom, hogy keressenek fel esetleg egy izraeli szakembert. Logopédust, vagy valakit, aki a tanulási zavarokkal foglalkozik.
Üdvözlettel: Beck Hajnalka 2010. 12. 29. 19:05
hogy melyik az Ön számára legmegfelelőbb módszer, azt látatlanban sajnos nem tudom sem megítélni, sem eldönteni....
Gyorsan és hatékonyan lehet tanulni egy intentenzív kurzuson, nálunk 5 hét/napi 5 óra az intenzív kurzus, nulláról a B1/b2 szintre kb. fél, háromnegyed év alatt lehet eljutni, ha valaki szorgalmasan tanul. Egyéb módszer a relaxa nyelvtanulás például, vagy a kreatív nyelvtanulás, amikben én részemről nem nagyon hiszek, de lehet, hogy valakinek pont ezek a módszerek kellenek a sikerhez.
Üdvözlettel! Beck Hajnalka 2010. 10. 25. 07:17
További szép napot Éva
Nem írta, hogy egyedül vagy segítséggel próbál-e tanulni! Egyedül elég nehéz németet tanulni, mert a logikai szabályok, amelyekre a nyelv épül, nem magától értetődőek. Érdemes lenne magyar anyanyelvű tanárral tanulni, szerintem sokat segítene. Magyar anyanyelvű tanárral a legegyszerűbb az interneten keresztül, live-online tanulni. A www.lingvico.hu oldalon számos magántanárt talál, akik ilyen módon dolgoznak.
A svájci németet nem csak Ön nem érti, hanem gyakran a németek sem.... :) Életem nagy élménye volt, amikor egy svájci (német!!) riportalany szövegét alámondással szinkronizálták! Segíthet, ha megkéri a beszélgetőpartnerét, hogy beszéljen irodalmi németet. ("Sprechen Sie bitte Hochdeutsch, ich bin Ausländer.) A legtöbben tudnak váltani, ha nem is mindenki. Szóval nem szabad elcsüggedni, két év még nem olyan nagy idő!
Üdvözlettel: Beck Hajnalka 2010. 08. 01. 09:37
Tisztelt Hajnalka szeretnék megtanulni svéd nyelven lehetőleg online de nem tudom hol találok ilyen oldalt hol ezt elkezdhetném tisztelettel várom válaszát.
Kedves Kérdező!
A svéd nyelv területén sajnos nem ismerem ki magam, de azért találtam Önnek néhány oldalt, remélem segít: www.svedul.net/default.htm, www.onlineswedish.com/main.php.
A másik tippem az lenne, hogy nézzen körül az online nyelvoktató CD-k piacán. Keresse az Auralog-tól a Tell me more sorozatot (biztosan van svéd nyelv is a kínálatban), vagy a Digital Publishing anyagait.
Ha tud angolul, akkor nézzen körül a Myngle oldalára: www.myngle.com/swedish-courses
Üdvözlettel:
A párom Németországba megy dolgozni, van egy öt éves kislányunk, és ha nyári szünet lesz szeretnénk utánna menni.
Nem tudom tud-e abban segíteni, milyen feltételekkel lehet ott oviba beíratni, mivel nem beszéli a nyelvet.
Előre is köszönöm.
Nem tudom, hogy csak a nyári szünet idejére szeretnének kimenni vagy állandóra? Ha csak a nyári szünetre, akkor utána kell nézni, hogy nyitva vannak-e az óvodák, mert mint Magyarországon is, itt is van pár hetes oviszünet.
Ha állandóra szeretnének kimenni, akkor az a legjobb, ha a párja MOST elkezdi keresni az óvodai helyet, mert Németországban nincs sok belőle. A férjem annak idején márciusban regisztrálta be a lányunkat az oviba, szeptemberre, mert csak akkorra volt hely. (mi már márciusban is kint voltunk) És az ovik között sem válogathattunk, az öt helyi oviból csak egyben volt hely. A nyelvtudás nem probléma és nem is előfeltétel.
Üdvözlettel: Beck Hajnalka 2010. 06. 26. 18:04
TDK-ra készülünk,és éppen a nyel fontossága a témánk.Ez a cikk nagyon jó,ahogyan levezeted,hogy milyen tanítási/tanulási módszerek voltak kezdetektől a 80-as évekig,de érdekelne Tőled,mint szakértőtől.hogy ez a 80-as évektől hogyan folytatódott napjainkig.Szeretném ha ebben segítségünkre lennél.
Köszönettel:a+d
őszintén be kell vallanom, hogy a nyelvoktatás módszereinek a története nem igazán a szakterületem, így a véleményem egy TDK-dolgozatban kevésbé mérvadó.
A 80-as években kezdődött a kommunikatív módszer elterjedése (akkoriban jelent meg az első Themen tankönyv, amelyik már ezzel a módszerrel dolgozott). Sajnos még manapság sem tudja minden nyelvtanár pontosan, mi ennek a lényege. Később az alternatív módszerek is teret hódítottak. Jelenleg a "kommunikatív-pragmatikus" módszer korát éljük. Ami változik, az az, hogy a standard, kizárólag célnyelven írt tankönyvek mellett újra megjelennek a piacon azok a könyvek, amelyek a kiinduló nyelvet (és kultúrát), valamint a célnyelvet (és kultúrát) tudatosan állítják egymás mellé a nyelvtanulás szolgálatában. (Volt egy időszak, amikor nyelvórán egyáltalán nem volt kívánatos a tanulók anyanyelvén megszólalni.)
Ennyit tudok írni saját tapasztalatomból. A szakirodalomban biztosan több van róla. Németül a "kommunikativ-pragmatische Methode", az "Interkulturalität" és "regionalisierte Lehrwerke" címszavakat érdemes keresni.
Üdvözlettel: Beck Hajnalka 2010. 01. 25. 16:00
Az én privát véleményem az, hogy én nem hagynám otthon a kicsi fiam semmiféle munkalehetőség miatt.
Ami a nyelvet illeti.... Ha a munkakör nem olyan, hogy feltétlenül szükség van a nyelvismeretre, és a munkaadó tolerálja az esetleges hiányosságokat, akkor bele lehet vágni a dologba.
Sok sikert!
Üdvözlettel: Beck Hajnalka 2009. 11. 26. 13:07
3 hónapos a kisfiam!!Érdeklődnék,hogy a nyelvtanulást mikortól ajánlja?Elég megoszlik a vélemény róla!!Hogyan kezdjük,hová vigyük?
Köszönettel
Az én véleményem az, hogy a gyerekkori nyelvtanulás akkor ér valamit, ha a gyermek idegennyelvi környezetben van, vagy ha az egyik szülőjének az anyanyelve nem magyar és folyamatosan az anyanyelvén beszél a gyerekhez. Magyar anyanyelvű anya és apa mellett felnövő gyerekeknél 6 éves kor előtt értelmetlennek tartom a nyelvtanulást/tanítást. Amennyi előnye a gyermeknek ebből származik, azt a társai maximum két hónap alatt behozzák. Nem érdemes ilyesmire pénzt kiadni.
Ha mégis úgy dönt, hogy pici korától szeretné a gyermekét idegennyelvre taníttatni, akkor a Helen Doron módszert keresse az interneten. Magyarországon is vannak tanárok, akik ezzel a módszerrel dolgoznak és csoportokat vezetnek.
Üdvözlettel: Beck Hajnalka 2009. 11. 26. 13:05
2 év folyamatos angol tanulás után neki lehet rugaszkodni egyből a középfokú nyelvvizsgának? Vagy még tanuljam pár évet? Vagy tegyem le most az alapfokút?
Köszönettel: egy tanácstalan diáklány
A nyelvtanulásban nem az évek száma, hanem az elért szint számít. Van, aki 5 évig tanul egy nyelvet és mégsem tud sem írni, sem beszélni. Van, aki viszont 1,5 év intenzív nyelvtanulás után eléri a C1-es szintet.
Hogy ÖN milyen szinten van, azt különböző szintfelmérők és mintatesztek segítségével tudja lemérni (illetve a tanára is meg tudja mondani, hogy ő hogyan látja). Némethez van több online szintfelmérő is, gondolom, hogy az angol nyelvhez még több van. A TELC nyelvvizsga oldalán például biztosan talál mintatesztet.
Egyébként a mai alapfokú vizsga a régi középfoknak felel meg (B1-es szint). Szerintem érdemesebb rögtön a B2-es szintre tanulni, a különbség nem annyira nagy.
Sok sikert kívánok!
Üdvözlettel: Beck Hajnalka 2009. 11. 26. 13:00
Kedves Hajnalka!
Én egy három gyermekes anyuka vagyok. A legnagyobb gyermekem most volt első osztályos. Nyelvet csak 4. osztálytól fognak tanulni az iskolában. Én szeretném szeptembertől nyelvórára járatni. Jól teszem? Egyéni vagy kiscsoportos nyelvórát ajánlja? A két kisebb gyermekem 5, illetve másfél évesek. Velük hamarabb kezdjük a nyelvleckét?
Segítségét köszönöm. Tisztelettel:anikó
Kedves Anikó!
Az én személyes véleményem (amelyik tapasztalaton, illetve a szakirodalom ismeretén alapszik - bár biztosan nem olvastam még mindent végig, amit a témában publikáltak) az, hogy nincs igazán értelme a heti 1-2 külön nyelvórának kisiskolás korban. Amit a gyerekek ennyi idős korukban megtanulnak az minimális és nem jelent igazán előnyt sem a későbbi nyelvtanulásnál. (Volt olyan osztálytársam a gimnáziumban, amelyik már kicsi korától német különórákra járt. Az előnye velünk, többiekkel szemben nem tartott 3 hónapnál tovább.) A gyerekek érdeklődését különóra nélkül is fel lehet kelteni az idegen nyelvek iránt és ez az érdeklődés, nyitottság sokkal fontosabb, mint az, hogy 7 évesen a gyerek angol dalocskákat tudjon énekelni.
Ha mégis amellett dönt, hogy különórára járatja a gyermekét, akkor figyeljen nagyon oda arra, hogy a tanár magasan képzett legyen, a legjobb egy anyanyelvi, nyelvtanár szakot végzett oktató! (A gyerekkorban rögzült hibákat később nagyon nehéz javítani.) Fontos, hogy a kicsi órák között is érintkezzen a nyelvvel. (CD-t hallgasson dalokkal, mesékkel, vagy néha-néha nézhet mesét a TV-ben.) Hogy csoportosan vagy egyénileg érdemes-e taníttatni, az a gyerektől is függ. Szereti a kihívást, amit esetleg a csoportos tanulás jelent? Vagy inkább "magányos játékos"? Ezt csak Ön tudja eldönteni. Csoportban (kiscsoportban!!, maximum 6 gyerek) sokkal izgalmasabb játékokat (bábozás, körjátékok) lehet játszani, mint egy egyéni órán és a gyerekek egymástól is tanulnak.
A másik két kicsit a fentiekből következően szintén nem járatnám külön nyelvórára, de ha szeretné, mert úgy érzi, hogy jobb lesz, akkor az ő esetükben is nagyon fontos a gondos tanárválasztás.
Végezetül egy cikket szeretnék Önnek ajánlani: www.francianyelv.hu/erdekessegek/velemeny/803-a-korai-nyelvtanulasrol-a-logopedus-szemevel.html
Remélem tudtam segíteni!
Üdvözlettel:
Kedves Hajnalka! Angol nyelvből szeretnék felsőfokú nyelvvizsgát letenni a közeljövőben. Tanácstalan vagyok, melyik vizsgát válasszam. Van valami olyan hely, ahol összehasonlítják a különböző akkreditált nyelvvizsga-centrumokat (EURO ECL TELC). És mi a személyes véleménye?
Válaszát köszönöm: Kriszti
Kedves Kriszti!
Mivel német szakos vagyok, így angolból nem ismerem ki olyan jól magam a nyelvvizsgarendszerek között, ezért sajnos konkrét személyes véleményt sem tudok írni. Mindenesetre úgy gondolom, hogy sokat segít a választásban, ha megnéz és kitölt egy-egy mintatesztet. Az alapján már el tudja dönteni, melyik vizsga "fekszik" Önnek és melyik nem. Döntését beszélje meg mindenképpen a tanárával.
A www.nyak.hu oldalon pontos leírást olvashat a különböző vizsgákról, internetes fórumokon pedig vizsgáztató nyelvtanárokkal és korábbi vizsgázókkal is beszélgethet. (Pl.: Index fórum, azon belül Nyelvtudor, ott pedig már megtalálja a megfelelő témákat.)
Sok sikert kívánok!
Üdvözlettel:
En Romaniabol vagyok,sajnos nem tudom a roman nyelvet,aminek nagy hatranya van.Mivel,hogy Romaniaban elek illo lenne,hogy megtanuljak romanul.Azt szeretnem,kerdezni,hogy lehet konnyen es gyorsan nyelvet tanulni?Nagy hasznat venem segitsegenek.Elore is koszonom.
gyongyi
Ez egy nagyon jó kérdés, sokan szeretnék rá tudni a választ. Nagyon fontos a szorgalom, a kitartás és a megfelelő módszer! Módszer alatt most nem a különböző nyelviskolák vagy nyelvtanárok "egy hét alatt felsőfokon angolul - tanulás nélkül" ajánlatait értem, hanem azt, hogy az ember hogyan tanul hatékonyan. Ez mindig egyénfüggő. Tudatosan meg kell ismerni magunkat, a saját tanulási stratégiáinkat és alapelveinket. Leírom, mire gondolok pontosan: Van, aki úgy tanul, hogy leírja, amit meg kell tanulnia. Van, aki hangosan elmondja és van, akinek elég elolvasni, de közben össze-vissza színezi a lapot. Az, aki így tanul, semmire nem fog menni egy olyan nyelvtanuló módszerrel, amelyik kizárólag kommunikációra és beszédre épül - ezzel szemben a hangosan tanulónak lehet, hogy ez a módszer az igazi.
Tehát az első, hogy elgondolkodik, ÖN hogyan tanul szívesen, aztán ennek megfelelően választ módszert, tanárt vagy nyelviskolát (nem pedig aszerint, hogy ki ígér nagyobbat - kevesebb pénzért).
A következő dolog aztán a tanulás. Minden nap, folyamatosan érdemes tanulni. Az ismeretlen szavakat mindig ki kell írni, megtanulni (akkor is, ha a tanár nem mondja). Nyelvtani feladatoknál nem divatos, nem izgalmas, de igenis hasznos a nyelvtani drillek csinálgatása (egy-egy szerkezet begyakorlása egyszerű feladatokon addig, amíg az majdnem automatizálódik).
Mivel Romániában él, nem lehet különösebb probléma a nyelvet aktívan gyakorolni, szóba elegyedni anyanyelviekkel, TV-t nézni román nyelven, román nyelvű rádiót hallgatni. Ilyenkor is lehet jegyzeteket készíteni, szavakat kiírni, megtanulni. Az internet is biztosan sok hasznos anyagot kínál, ne féljen például a google-ban keresgélni nyelvtani feladatokat vagy akár magyarázatokat.
Remélem, tudtam segíteni! Jó nyelvtanulás kívánok!
Üdvözlettel: Beck Hajnalka 2008. 12. 06. 10:17
Egyedül, tanár nélkül helyesen meg tudok-e tanulni németül, ha már 5-évet tanultam?
Várom a valaszt e-mail cimemre,köszönöm!
Sajnos nem tudok az email címére írni, mert nem írta meg...
Szorgalommal és kitartással egyedül is meg lehet tanulni egy nyelvet, a németet is természetesen. Viszont nem árt előtte a magyart is gyakorolni, mert az anyanyelv (nyelvtan és helyesírás) ismerete nagyban megkönnyíti az idegen nyelv megtanulását.
Üdvözlettel: Beck Hajnalka 2008. 11. 07. 12:28
En a ferjemmel es 4 honapos kisfiunkkal kint elek Franciaorszagban. Beirattam bolcsodebe jovo ev szeptemberetol heti ket alkalomra, mivel nincs segitsegem, szuleink messze laknak, valamint a nyelv es a gyermekek tarsasaga miatt. Azt szeretnem kerdezni Ontol hogy hany honapos kortol kezdjunk el vele franciaul beszelni es hogyan csinaljuk az elejen. Az nem baj ha mind a ketten ferjemmel magyarul beszelunk hozza? Varom segitokesz valaszat! udvozlettel Anett
Nem baj, ha a férjével mindketten magyarul beszélnek hozzá. A bölcsődében gyorsan megtanul majd, ezért szerintem nem kell vele otthon extra franciául beszélgetni, csak ha mondjuk a férje anyanyelve francia. A környezetemben sok "bevándorlógyereket" látok (és a lányom is az) és jellemzően gyorsan megtanulják az ország nyelvét, még sokkal idősebb korban is, mint 1-2 év. Nem hiszem, hogy ez problémát jelentene.
Üdvözlettel: Beck Hajnalka 2008. 09. 04. 17:39
Sajnálom, hogy nem jártak sikerrel, ami a bölcsit illeti. A mi városkánkban (és a környéken) egyáltalán nincs is ilyen intézmény.
Ami az óvodát illeti: A lányom öt évesen került a kinti óvodába, és egy hónap múlva már nagyon szépen beszélt. Az iskolában sincsenek gondjai, sem a helyesírással sem az olvasással. Magyarul is, és németül is anyanyelvi szinten beszél.
Szóval a gyerekeket nem kell félteni, ami a nyelvtanulást illeti, ha anyanyelvi környezetben élnek. Szerintem nyugodtan vihetik jövőre óvodába, de természetesen azért időt kell neki hagyni arra, hogy elkezdjen beszélni. Lehet, hogy hosszabb beszoktatási időre is szüksége lesz - ezt az óvó nénikkel kell majd megbeszélni. Nem biztos, hogy a kicsi azonnal kommunikálni kezd, mint az én lányom tette, mert a gyerekek sem egyformák. De az biztos, hogy ha egyszer elkezdett beszélni, akkor valóban könnyedén külön tudja választani az óvodát - és az óvodai nyelvhasználatot - az otthonitól. (Ezt látom a lányom osztálytársainál is, akik közül az egyiknek az anyukája csak olaszul beszél.)
Üdvözlettel: Beck Hajnalka 2008. 06. 16. 13:50
A dyslexia sajnos nem a szakterületem, de annyit tudok, hogy a betűtévesztés, tükörírás stb. belefér a dyslexia fogalomkörébe - mindenképpen logopédus, vagy dyslexiára specializálódott szakember véleményét kellene kikérni!
Az, hogy a dyslexiás emberek számára lehetetlen az idegennyelv megtanulása, így nem igaz. Magyarországon egy olyan általános iskolában tanítottam, ahol az alsó tagozatban dyslexiás felzárkóztató osztály működött. Az osztályban speciálisan képzett tanító, logopédus és pedagógiai asszisztens dolgozott együtt, a gyerekek pedig fantasztikusan fejlődtek. 5. osztályra integrálni lehetett őket a normál osztályokba és nyelvórán sem volt problémájuk. Egyébként pedig tapasztalatom szerint ezek a tanulók nagyon erősek a szóbeli készségek terén. Gondjuk lehet esetleg a nyelvtannal, de ügyesen beszélnek és nagyon jól értik az idegennyelvű szövegeket.
Ami igaz, hogy a Magyarországon élő dyslexiás gyerekeknek nem igazán szokták ajánlani az angolt, mint első nyelvet, de ez az Önök esetében nem kikerülhető. Ha sokáig maradnak még kint, akkor szerintem helyben keressen jó logopédust. Ők tudják, hogy az angolt beszélő/tanuló gyerekeknél milyen módszereket kell alkalmazni a fejlesztésnél.
Remélem, hogy hamarosan megtalálják a megfelelő megoldást!
Üdvözlettel: Beck Hajnalka 2008. 06. 13. 17:05
Kislányom 2 éves múlt, jelenleg Kanadában élünk, de nagyrészt velünk van és magyarul beszélünk. Magyarul már szinte tökéletesen beszél. Bizonyos mértékben ragad rá az angol is, de ha tudnám, hogy érdemes, óvodába adnánk, hogy teljesen megtanulja. Azt szeretném kérdezni, hogy Ön szerint megmarad-e a most elsajátított nyelvtudás, ha mondjuk egy év múlva hazamegyünk, vagy ha nem fogja gyakorolni otthon, akkor elfelejti.
Köszönettel egy anyuka
Az az igazság, hogy amilyen gyorsan megtanulnak a gyerekek egy idegennyelvet anyanyelvi környezetben, ugyanolyan gyorsan el is felejtik, ha kikerülnek belőle. Minél kisebbek, annál gyorsabban. Erre számítani kell.
Ennek ellenére én beíratnám az oviba, mert amit megtanul (és nem is felejt el, legalábbis a beszélőszervei nem felejtik el) az a kiejtés. Volt olyan ismerősöm, aki Németországban járt óvodába, aztán Magyarországon élt és él azóta is, de a német kiejtése gyönyörű. (német szakos tanár lett belőle egyébként)
Összefoglalva tehát az óvoda segít a kicsinek (és tényleg segít, mert anyanyelvi környezet!) elsajátítani az autentikus angol nyelvet és ha el is felejti majd egyidőre, azért visszajön az, ha elkezdi megint használni.
Üdvözlettel: Beck Hajnalka 2008. 04. 22. 10:32
varoma valaszod.szi
Háát...két hét alatt sokat nem lehet megtanulni angolul. Ezért szerintem vegyél egy jó szótárt, meg egy olyan tankönyvet, amit turistáknak írtak. Abban benne vannak a legfontosabb szavak és kifejezések.
Sok sikert! Beck Hajnalka 2008. 04. 22. 10:32
Érdeklödni szeretnék ,hogy a kislányom idén megy iskolába. Az elmúlt három évet egy olyan oviban/csoportban / töltötte ahol, németet tanitottak nekik. Az az iskola amit ajánlottak, mert hogy jól megy neki a nyelv./ Tényleg itthon is mondja mindig amit tanult./ az a Gróf Széchenyi Kéttannyelvü német-magyar álltalános iskola csepelen. De se én se a férjem nem tudunk németül, attól félek ,hogy nem fogunk tudni segiteni neki a tanulásban ,mert itt több tantárgyat is mind a két nyelven tanulnak.Ön mit ajánlanna, menjen erre vagy elöször még ne?
Köszönöm válaszát Anita
A másik dolog, hogy általában szükség van-e kéttannyelvű oktatásra kisiskolás korban? Ez egy nehéz kérdés. Szerintem gyerektől függ. Ha érdekli, szereti, szívesen csinálja, akkor nincs baj. Ha nem annyira, akkor nem kell erőltetni. Én 14 évesen kezdtem tanulni németül, és elég jó szintre el tudtam jutni - szóval így is lehet. Persze kicsiként lehet, hogy könnyebb. Összefoglalva én megnézném, ha vannak, a nyílt órákat. Szoktak lenni bemutatófoglalkozások is a kicsiknek, arra is elvinném a kislányt, és engedném, hogy döntsön ő maga. Igaz, hogy "csak" 6-7 éves, de azt pl. hogy mi az, ami nem tetszik neki, ő is tudja. Remélem tudtam segíteni! Üdvözlettel: Beck Hajnalka 2008. 02. 13. 14:52
A kisfiam 13 hónapos, szeretném a Helen Doron-féle nyelvoktatásra járatni.
Mi a véleménye? Haszonos lenne v. még korai?
Úgy tudom, ilyen korban még játékosan tanulnak és úgymond "ragad rájuk" az információ, bármi legyen is az, tehát egy új nyelv is.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Kicsirigó