|
Dr. Zöldi TamásKisállatgyógyász szakállatorvosElérhetőségeim: Rendelő: Szent Bernát Pestimrei Kisállat-ambulancia E-mail: info@szentbernat.hu Honlap: http://www.szentbernat.hu |
Kérdezz-felelek
6 éves ivartalanított kandúr cicám van. Január elején vettem észre hogy nagyon vakarja a füle tövét + a füle alatt véresre kivakarta a nyakát ahol a bundája is kikopott. Az állatorvosunk fülatkára gyanakodott, ezért kapott Nex Gard Combo spot one-t és Orilan fülcseppet. A füle rendbe jött ugyan, de pár hét alatt a seb a nyakán duplájára nőtt (fotó csatolva). Ismét állatorvos, az újabb diagnózis talán ételallergia ….. Prednisolon tablettát kapott (2 naponta 1 szem), valamint Neogranormon kenőccsel kenjem a nyakát. Kb. 3 hete kizárólag sensitive illetve hypoallergén tápot eszik. Mindezek ellenére semmi javulás, sőt még talán rosszabb lett. Tegnap ismét állatorvoshoz vittük, az állatorvosunk tanácstalan !!! Mivel a nyakán van a „seb” a gallér sem jöhet szóba hogy ne nyalja, ne vakarja ! A Neogranormon kenőcsöt próbálom minél jobban belemasszírozni a bőrébe hogy hasson, mert amint elengedem az ölemből rögtön elkezdi lenyalni. Időközönként ezt a szőr nélküli területet véresre ki is vakarja. Remélem Doktor úr tud hasznos tanáccsal szolgálni. Köszönöm szépen előre is !
Üdvözlettel: Deákné Judit
A Neogranormont váltsa le gyorsan felszívódó, folyékony készítményíre pl. Alphaderm oldat. A cica kizárólagosan egyfajta hipoallergén tápot kapjon!
A bőrtünet minden bizonnyal allergiás eredetű, ebben az esetben meg lehetne próbálni korszerű, szteroidmentes készítmények használatát. Állatorvosuk fog tudni segíteni ebben.
Sikertelenség esetén szóba kerülhet az érintett bőrterület szövettani vizsgálata is. Dr. Zöldi Tamás 2024. 02. 28. 09:14
Van több macskánk, viszont nemrég idejött egy pár hónapos kismacska, a szeme váladékozott neki (gennyes, de nem volt teljesen összetapadva neki ) illetve hapcizott, de összességében jó állapotban volt. A szeme ahogy látom, már rendbe jött, viszont a hapcizás megmaradt nála, ehhez kapcsolódna a kérdésem. Pont kint voltunk az 5 hónapos kislányommal levegőzni, és tőlünk nem messze hapcizott egyet a szél pedig pont felénk fújt, amitől kicsit megijedtem. Veszélyes lehet a babára nézve, hogy hapcizik a macska? Hiába nem simogatom, de szeret a közelünkben lenni, mindig jön arra amerre sétálunk, emiatt már többször előfordult, hogy mellettünk hapcizott. Kell tartani a gyerekek miatt a macskáktól, elkaphatnak tőlük valamilyen betegséget?
Előre is köszönöm a válaszát!
Kölyökmacskáknál gyakoriak légúti fertőzések, amelyeknek több oka is lehet. A vírusok nem veszélyesek az emberre, viszont néhány légúti baktérium cseppfertőzéssel átterjedhet az emberre,- hasonló légúti tüneteket okozva-bár ez nagyon ritka. Javaslom, hogy a kölyökcicát vizsgáltassa meg állatorvossal, aki segít meggyógyulni neki ebből a tünetegyüttesből.
Üdvözlettel: Dr. Zöldi Tamás 2022. 10. 10. 19:45
Van 2 macskám, egy kinti helyiségbe vannak, mivel még nincs kész a kerítés, az egyik macskának már körülbelül 4 hónapja kezdődött az a problémája, hogy először a nyakát kezdte el vakarni, hiába kentem neki hámosítóval (állatorvos mondta), lenyalta, így véresre kaparta, és a szőr is kihullott neki először csak egy kis foltban, majd egyre egyre nagyobb területen, míg az egész nyakára kiterjedt ez, ezután már a szeme és a füle közötti területen is ugyan ez jelent meg, elvittük állatorvoshoz, kapott atka ellen cseppeket, egy ideig nem vakarta úgy, majd elfogyott a csepp, és kezdődött elölről, ezután kapott antibiotikumot, és vitamint, ekkor is javult neki, de ahogy elfogyott az antibiotikum szintén ismét elölről kezdődött, tehát lényegi javulást sajnos nem tapasztaltunk. Ha jól tudom, a füléből vér is jött. Az állatorvos azt mondta, hogy ez nem fertőző, sem más macskára, sem emberre, viszont bőrkaparék vizsgálat nem történt. Azóta újra volt orvosnál a macska, ekkor már azt mondta, hogy nem tudja mi baja lehet, hogy nem javul a kezelések hatására. A macskámat a kislányom születése miatt nem tudtam ápolni, külön erre a betegségére figyelve, így édesanyám vigyázott rá, ő beengedte a házba, hogy nehogy elszökjön, a fentebb leírt kezelések nagy része alatt ott volt, tehát vakarózott, ezáltal volt, hogy összevérezte a körülötte levő dolgokat, belemászott az ölükbe, simogatták. Már 2 hete nincs náluk a macska, és 2 hete egyéb okból nem is találkoztam édesanyámmal. A kérdésem az lenne, hogy Ön szerint ez a betegsége a macskának veszélyes lehet ránk nézve? Félek, hogy a kislányom (4 hónapos) elkap valamit, hogyha ölbe veszi édesanyám. Ebben szeretném a segítségét, véleményét kérni. Egyébként a másik macska sem kapta el tőle, illetve egy éves múlt a macska, mióta felnőtt macskáknak való nedves illetve száraz tápot ehet, azóta ugyanazokat a tápokat kapta, váltogatva, tehát nem volt eledel változás sem) Csatoltam fényképet is a macskáról.
Előre is köszönöm a segítségét!
15 éves vesebeteg macska, ha nem eszik több napja, Ön kényszeretetést javasol-e? Van olyan, hogy x nap nem evés után már magától többet nem fog enni a macska?
Válaszát előre is köszönöm.
Ebben az esetben a beteg életkilátásai sajnos jelentőősen romlanak. Kényszeretetést nem javaslok, ez olyan lenne, mintha egy másnapos, émelygő, rossz közérzetű embert próbálnánk akarata ellenére megetetni. Üdvözlettel: Dr. Zöldi Tamás 2022. 02. 17. 11:54
A képen látható törpe nyuszika ma egy hetes, lehet kezelni valamivel a bőrproblémáját? A helyi állatorvos bizonytalan volt, hogy ilyen pici nyuszi kezelhető-e? Illetve ha ez fertőző, akkor az anya nyuszit lehet-e szoptatás közben kezelni, ha igen, mivel?
Bőrkaparék vizsgálat nélkül sajnos nem tudok a felmerült problémára érdemben válaszolni.
Javaslom, hogy keresse fel a közeli állatorvost, aki elvégzi a bőrkaparék vizsgálatot. Gyógyulást a kis nyuszikának.
Üdv: Dr. Zöldi Tamás 2022. 02. 08. 17:01
Társasházban tartott, kistestű (közepesen hosszú szőrű) kutyára érdemes ráadni kutyaruhát ilyen hideg időben? Olvastam ellentétes véleményeket, hogy többet árt, mint használ, mert beleizzad és így könnyebben megfázik. Emiatt vagyok most tanácstalan...
Magunkohoz vettünk lakásba egy kölyök cicát
Tépi a függönyt, borít mindent, éjjel is alig alszik
Ez már lassan 1 éve fennálló helyzet
szóval talán már nem a kölyökség miatt
Mit tudunk vele kezdeni?
üdv
Az ivartalanítás sokat segíthetne a cica lenyugtatásában.
Esetleg érdemes lenne megpróbálni a Feliway nevű feromon készítményt. Ez nyugtató hatással van a cicákra, szobai párologtató formájában elérhető. Emberre semmilyen hatással nincs, szagtalan, érzékelhetetlen.
Dr. Zöldi Tamás 2021. 05. 18. 07:05
Törpetacskónk, aki 12 éves, többször fialt élete során. Egy ideje a leghátsó emlői meg vannak duzzadva. Nem fájdalmas, tapintásra kásás viszont egyre nagyobbak. Komoly probléma okozhatja, vagy el tud vele élni a kutyus?
Köszönöm segítő válaszát.
Az Ön kutyájának minden bizonnyal emlődaganata van. A fialás sajnos nem védi meg ettől a betegségtől.
Javaslom, minél előbb keresse fel állatorvosát, aki műtétet fog javasolni előzetes laborvizsgálatok és kivizsgálás után.
Üdvözlettel: Dr. Zöldi Tamás 2021. 03. 27. 08:45
Az Ön kutyájának valószínűleg kezdődő méhgyulladása van. A betegséget ivartalanítással, a petefészkek és a méh eltávolításával lehetett volna megelőzni. Ezt javasoljuk minden - nem tenyésztési célra szánt -szuka kutyánál.
Állapota lassan, de biztosan romlani fog és akár az élet végéhez is vezethet.
Sürgősen forduljon állatorvoshoz, aki meg fogja operálni kedvencét- amíg nem késő.
Üdvözlettel: Dr. Zöldi Tamás 2020. 12. 29. 07:44
Kettő lakásban tartott cicánk van, egyik 11 éves ivartalanított lány, a másik 2 éves ivartalanított fiú. Kezdetektől fogva nincsenek "jóban", a fiú cicánk sokszor megkergeti a másikat, ilyenkor a lány cicánk fúj rá, csapkod felé a mancsával, de ennyi, nem verekednek össze. Hiába volt a Fellivay párologtató, Royal Canin Calm száraz táp stb. Az utóbbi hetekben azt vettem észre, hogy a fiú cica nagyon sokszor szagolgatja a lány cicánk helyét, ahol éppen előtte ült. Lehetséges hogy a lány cicánk valami olyan szagot bocsájt ki idegességében ami a fiú cicánkat irritálja, és ezért támadja meg sokszor ?
Köszönettel várom válaszát:
Judit
Állatok között is létezik szimpátia, antipátia. Előfordulhat, hogy két olyan állat kerül egy háztartásba, akik abszolút nem szívelik egymást, de kénytelenek egy fedél alatt lakni. Csetepaték ilyen esetekben időnként elő szoktak fordulni. Nemcsak kutyák, hanem cicák is szokták egymás fenekét szagolgatni. Ennek oka a fajon belüli kommunikáció ( egymás feromonjait érzékelik). Ivartalanított cicáknak is vannak feromonjaik. A szagolgatás és az egymás közötti agresszió véleményem szerint nem függ össze. Ha a Feliway és a Calm táp nem hozott javulást, igazából nem hiszem, hogy javulni fog a helyzet. Esetleg az is előfordulhat, hogy az ivartalanítás nem sikerült tökéletesen és maradt benn hormontermelő szövet a lánycicában. Ez ivarzásszerű állapotot idézhet elő, amit érzékel még egy ivartalanított kandúr cica is. Ennek a tisztázása állatorvosi feladat.
Dr. Zöldi Tamás 2020. 06. 11. 09:12
Szeretett tengerimalacom hasa egyik reggelre nagyon fel lett fújódva, se vizelete, se széklete nem volt. Elvittük orvoshoz is, de sajnos minden gondoskodás ellenére még aznap elment.
Sajnos mindegyik tengerimalacom így ment el, így több kérdés is felmerült bennem ennek kapcsán, melynek megválaszolásában tudna segíteni.
- Van-e lehetőség a tengerimalacoknál húgycső katéterezésre?
- Lehet-e beöntést adni nekik?
- Lehet-e gyomortartalmat tisztítani csövön keresztül?
- Hasi ultrahangot végeznek-e rajtuk?
Egyáltalán megmenthető-e ilyen panaszokkal a tengerimalacok élete?
Vannak-e tengerimalacokra szakosodott orvosi centrumok?
Köszönöm szépen a válaszát előre is!
Tisztelettel: Judit
Az Ön által leírt probléma feltehetően takarmányozási anomáliákra vezethető vissza. A súlyos állapotba került állatok élete a legtöbb esetben sajnos már nem menthető meg- az Ön által említett módszerek egyikével sem. Cél a megelőzés- szakszerű takarmányozással.
Kifejezetten rágcsálók ellátására szakosodott állatorvosi rendelő Budapesten pl. a Pestimrei Kisállatközpont. Specialista: Marsiné dr. Kovács Ágnes.
Keresse őt bizalommal. Üdvözlettel: Dr. Zöldi Tamás 2020. 01. 26. 21:31
1. Az állatok után nem tetszenek TB-t fizetni, tehát minden gyógyszer teljes áron fizetendő, receptre sincs rá támogatás.
2. Lakásban tartott cicák is elkaphatnak fertőzéseket pl. a gazdi cipője által behurcolva, tehát indokolt az oltásuk- ezt évente kell megismételni.
3. A féregtelenítő is ugyanilyen fontos- a férgek egy része az ember egészségét is veszélyezteti. Létezik olyan féreghajtó, amelyet nyak bőrére kell csöppenteni és onnan szívódik föl. Ez akkor ajánlott, ha a cica nem hajlandó bevenni a tablettát.
4. A fülrühösség megállapításához állatorvosra lesz szüksége, aki műszerrel megvizsgálja a cica fülét és amennyiben ez a probléma, hatékony készítményt fog ajánlani, ami megszünteti a problémát. A vakarózásnak egyébként számtalan más oka is lehet ( bolhásság, allergia, cheiletiella ). A viszketegség okának megállapítása sokszor nem is egyszerű, mindenképpen állatorvosra tartozó feladat.
5. Májetetés hosszú távon súlyos anyagcsere problémákat okozhat ( a tartósan és nagy mennyiségben bevitt zsírban oldódó vitaminok okán pl. májelfajulást) , ezért a tartós és rendszeres májetetés kerülendő. Jó minőségű száraztápok etetése elfogadható- hosszú távon is.
Üdvözlettel: Dr. Zöldi Tamás 2018. 10. 13. 07:16
A fürdetés legyen minél ritkábban! 4-6 hétnél sűrűbben ne fürdessék a kutyust.
Nem a víz a gond, hanem az, hogy a legtöbb sampon szárítja a kutyus bőrét, korpásodás, viszketegség alakulhat ki.
Az emberi samponok mindenképp kerülendők.
Válasszanak erre a célra jó minőségű kutyasampont.
Üdvözlettel:
Dr. Zöldi Tamás 2018. 08. 19. 20:48
Kb. 1 éves befogadott cicánk van (kinti cica). A bal oldalán (áll alatt) 1 hónapja vettem észre, hogy mintha a nyirokcsomó kicsit nagyobb lenne. Hosszabb idő után most láttam a cicát, és a jobb oldalán (szintén áll alatt) is megnagyobbodott a nyirokcsomó. A cica nagyon élénk, eszik, játszik, látszólag nincs panasza.
Forduljuk állatorvoshoz? Lehet ok aggodalomra?
Köszönjük a segítségét!
Üdvözlettel:
Zuzu
Sajnos a generalizált nyirokcsomó duzzanat súlyos betegségek tünete is lehet.
A cicát mielőbb vigyék állatorvoshoz. Laborvizsgálat nélkülözhetetlen. Dr. Zöldi Tamás 2018. 08. 14. 21:19
Álló fülű fajtáknál a fajtára jellemző fülállás idősebb korban alakul ki. Egy 3 hónapos kutyánál a csontozat nagy ütemű növekedése illetve a későbbiekben a fogváltás nagyon sok kalciumot igényel. Emiatt előfordul, hogy a fülkagyló tartása meggyengül.
Emiatt ne aggódjon, 6- 7 hónapos korára minden bizonnyal ki fog alakulni a fajtára jellemző fülállás. ( Felálló fülű fajtáknál célszerű elkerülni a fülkagyló erősebb simogatását, masszírozását, ezzel megelőzve a fülkagylóporc törését). Dr. Zöldi Tamás 2018. 08. 14. 07:02
Cicák számára létezik olyan féreghajtó, amelyet a tarkótájék bőrére kell csöppenteni. Ez stresszmentes az állat számára, a gazdi is könnyedén tudja használni. Kérje állatorvosánál! ( Az állatgyógyszerek nem olcsóbbak receptre, ugyanis az állatok után nem tetszenek TB-t fizetni, minden gyógyszert teljes áron kell kifizetni).
Az egyoldalú májetetés idővel súlyos anyagcsere problémát fog okozni a cicánál, mindenképpen abba kellene hagynia.
Adjon jó minőségű száraz tápot és/vagy konzervtápot+vizet a cicusnak.
Higgye el, ha elég éhes lesz a cica, meg fogja enni a felkínált tápot és nem fog éhen halni! :-)
Üdvözlettel:
Dr. Zöldi Tamás 2018. 04. 08. 21:03
Az is lehet, hogy nem is parazita volt, hanem valamilyen egyéb rovar.
Külső élősködük távol tartására remek készítmények állnak rendelkezésre. Az Ön lakhelyéhez közeli állatorvosnál vagy állatpatikában ezeket be tudja szerezni. Javaslom, védje kedvencét ilyen bőrre csöppenthető készítménnyel.
Üdvözlettel: Dr. Zöldi Tamás 2017. 08. 09. 10:41
Lány cicámat tegnap volt a 3. hete, hogy ivartalanítattuk. Sajnos ki kellett venni a méhét. A műtétet végző orvos azt mondtad, hogy felszívódó varratokat használt, ezért, ha nincs semmi gond a cicával, nem kell visszavinni. Teljesen jól van már, viszont a hasánál még vannak varratok. Van olyan, ami már elengedett, de áll kifelé, és van kettő olyan is még, amin látszik, hogy benne van a seb mindkét oldalán, és elég masszívnak tűnik. Ez még most 3 héttel a műtét után normális? Meddig várjak még vele, vagy vigyem vissza az orvoshoz?
Amikor elhozták a cicát (nem én vittem el műtétre), azt mondta a doktor úr, hogy zsíros a macska. Mi a legdrágább macskakonzerveket vesszük neki, és kinti/benti cica. Mit adjunk neki enni, hogy ne zsírosodjon még jobban el?
Válaszát előre köszönöm!
Üdvözlettel:
Léna
Ha zavarják a cicát ( vagy Önt) a felszívódó varratok, 3 héttel a műtét után ugyanúgy el lehet távolítani őket, mint a nem felszívódóakat és nem lesz semmi gond.
A túlsúly népbetegség -sajnos az állatok között is. Etesse jó minőségű, de csökkentett mennyiségű táplálékkel kedvencét. A macskakonzervekkel az a gond, hogy nem kell rágni őket, lepedék, majd hamarosan fogkő alakul ki a fogak felszínén. Adjon a cicának olyan táplálékot is, amit rágnia kell. ( Pl. száraztáp, csirkenyak).
Üdv: Dr. Zöldi Tamás 2017. 05. 21. 09:44
Csak ismételni tudom a korábbiakat. Egy oltás nem védi meg a cicát teljes mértékben. Adasson be kedvencének még egy kombinált oltást 2-3 hát múlva és a második oltás után egy héttel engedje csak ki a cicát.
Áldott Húsvétot!
Üdvözlettel: Dr. Zöldi Tamás 2017. 04. 15. 15:52
Módfelett csodálkoznék, ha a kolléga a műtéttel egy időben oltást adott volna a cicának.Nem célszerű egyszerre ennyi mindennel terhelni az immunrendszert. Az ivartalanítás után egy-két nappal kiengedheti a cicát a szabadba. A csavargási ösztön megszűnése a műtét után kb. 2 hónappal múlik el. A védőoltások hatásának kialakulása kb egy hét, bár kétlem, hogy a műtéttel egy időben oltást kapott volna. Egy alapoltás amúgy nem biztosít teljes immunitást, szükség van ismétlő oltásra is az elsőt követő 2-3 hét múlva. A cica csak ezután tekinthető védettnek a fertőző betegségekkel szemben.
Üdvözlettel: Dr. Zöldi Tamás 2017. 04. 14. 10:23