|
Nemesvári EditTestnevelő, gyógytestnevelő, úszóedzőElérhetőségeim: Telefon: 06-30/383-78-86 Honlap: http://www.maganuszas.hu |
Kérdezz-felelek
szeretném megkérdezni, hogy a futással milyen testrész fogyását lehet elérni. Hetente hányszor, mennyi időt érdemes ezzel a sporttal tölteni? 50 éves nő vagyok, 171 cm, 63 kg, deréktól lefelé vagyok vastagabb. Tornázom is (sajnos még csak itthon), de szeretnék futni is.
Válaszát előre is köszönöm
Erzsébet
A futás elsősorban az alsó végtagokat erősíti. Az egészséges életmódhoz és a kívánt kilókhoz sajnos nem elég a mozgás, hanem tudatos táplálkozás is szükséges hozzá. Rengeteg segítség van a neten, de egy dietetikus szakszerű útmutatása szerintem óriási segítség.
Az otthoni torna is nagyszerű, érdemes a has és hátizmok erősítésére is nagy hangsúlyt fektetni, hiszen egyik sport sem működik hosszútávon karbantartott izmok nélkül.
Sok sikert és kellemes sportolásokat kívánok! Nemesvári Edit 2021. 11. 08. 11:43
Kedves Edit
10 alkalmas úszás oktatást indítnask a környéken
6 éves gyermek menne
Ennyi idő alatt érhető el bármi vg yez inkabb cska pancsi lesz?
Kedves Levélíró!
Az úszásoktatás egy viszonylag hosszú távú folyamat. Idő kell, amíg megtanul úszni egy 6 éves gyermek. Én azt szoktam mondani, hogy legalább 1-1,5 év, mire magabiztosan tud úszni mélyvizben.
10 alkalom alatt - a vízhez való viszonyától függően- nagyjából siklás, lábtempó hason-háton elérhető.
Ha szereti és bírja a víz alá merülést természetesen haladósabb.
Sok sikert kívánok!
Szeretném megkérdezni, hogy betegként/leszázalékoltként lenne-e lehetőségem bejárni valahová (ahová ilyen emberek járnak), edzőterembe járni hátizom edzésre (gépekkel). Nagyon szeretnék, de nincs kisportolva a testem, így bárortalan vagyok nem beteg emberek közé belépni.
Válsazát várva
Előre is köszönöm
Aliz
Tudomásom szerint nincs olyan edzőterem, ahová csak "beteg" emberek járnak.
De abban viszont egészen biztos vagyok, hogy bármely normál teremben senki sem fogja kinézni Önt azért, mert nincs kisportolt teste. Érdemes személyi edző segítségével elkezdeni a sportolást, hogy a későbbiekben magabiztosan tudja használni a gépeket és öröm legyen a mozgás.
Nemesvári Edit 2019. 10. 05. 13:53
Az úszásoktatás menetét nem szabad siettetni. Időt kell rá szánni. Amnenyiben az oktató nem ad stabil alapokat, a későbbiekben nem lesz stabil a biztonság, ami a lényege lenne az úszásnak.
Azt javaslom keressen fel másik oktatót, hátha türelmesebben áll a témához. Sajnálom, hogy kevesen értenek az felnőtt oktatáshoz (ezek szerint külföldön is), teljesen más szemszögből kell megközelíteni egy felnőtt tanítványt, mint egy kisgyermeket.
Kitartást kívánok!
Nemesvári Edit 2017. 03. 28. 13:22
Mindenképpen orvosi konzulátációt javasolnék első körben a kezdési időpontról.
Bármikor is kezdi az erősítést, a fokozatosság elvét be kell tartani, különben kellemetlen sérülések lehetnek. Először mindig kis távokkal, kis súlyokkal, nagyon átgondolva, megtervezve rendszeresen. És a testünk jelzéseire is hasznos odafigyelni, pulzusmérés még több információval szolgál.
A vízben való mozgás, úszás, gyógyúszás (ha helyes a technika) nagyon nagy mértékben elősegíti a mély hátizmok erősödését, amelyeknek fontos szerepe van a tartásban. Hangsúlyoznám, hogy fontos a helyes technika, mert a különben a mozgás többet árt, mint használ.
Futás és erősítés mellett is javaslom az úszást, mint kiegészítő sportot, mert nem terheli meg az ízületeket. Hosszú távon pedig szinte ez az egyetlen sport, ami a legkevesebb sérüléssel megúszható (szó szerint) :-) Nemesvári Edit 2015. 05. 31. 14:13
43 éves nő vagyok. Ma derült ki, h a gyomorgyulladásom mellett, 3 cm-es rekeszizom sérvem is van. (A net azt írja, h a rekeszsérv kialakulásában, gondolom, akkor a "rosszabbodásában" is szerepet játszhat a hasűri nyomás: hasprés, mint a székrekedés miatti nehéz székürítés, terhesség, stb.) A kérdésem az, mivel szeretnék heti 5 nap itthon tornázni, és akkor a hasizomgyakorlatokat sem mellőzhetem, tehát a kérdésem az, h a rekeszsérvemmel mennyire lehet, és milyen hasizomgyakorlatokat csinálnom? A hasprés nevű alapgyakorlatot, és más hasizomgyakorlatokat ugye csinálhatok? Vagy mi ilyenkor a teendő?
Előre is köszönöm
Aliz
Gyógytestnevelőként és úszóedzőként sem tudok erre a kérdésre felelni.
Gyógytornász vagy orvos tudna segíteni a válaszban.
Üdvözlettel:
Nemesvári Edit 2014. 09. 27. 17:16
Van egy 9 éves lányom, aki versenysportoló (úszik);
Az lenne a kédésem, hogy mennyi alvásra van szüksége (tudom, hogy ez gyermekfüggő is!), de egy kis támpont kellene;
a napja: reggel 6.10-kor kell, kb. 20 perc torna (nyújtás), majd könnyű reggeli, iskola, fél3-tót fél 6-ig ezés (ez 2 óra úszás, kb. 3/4 óra torna), hazérünk kb. 1/4 19-re, házifeladat, kb. fél óra torna (szükséges), esti teendők(vacsora, zuhany) és fél 9 körül kerül ágyba; eddgi 10 órát aludt, ami jó volt, de ezt már nem tudjuk tartani; (9 óra alvásra kellene csökkenteni)
lehet a szervezetet kevesebb alváshoz szoktatni? igazából ez lenne a kérdésem;
Nagyon köszönöm előre is a segítségét;
Üdvözlettel
Anikó
Az egy óra csökkentés nem drasztikus, de nagyon nehéz megítélni látatlanban. A leírt napirend még olvasásra is sok, pláne csinálni. De persze a gyerekek rettentő jól terhelhetők.
Szerintem, ha látszólag bírja a kislány a feszített tempót, nem beteges, nem nyúzott, nem kedvetlen, akkor elegendő a napi 9 óra alvás. Azonban az alvás minősége is ugyanolyan fontos, mint a mennyisége és a szervezetnek szüksége van néha "semmittevésre" is. Ha a hétvégék lazábbak (nem egész napos fekvésre gondolok) és megkapja mindazt a vitamin mennyiséget, valamint minőségi étkezést is, amire szüksége van, akkor átlagos gyermek bírja ezt.
Gondolom pár hét alatt kiderül, ha számít az az egy óra. Akkor értelemszerűen változtatni kell, hogy újra terhelhető legyen.
Nemesvári Edit 2014. 01. 19. 16:08
A fiam most 12 éves, 5.-ik osztályos. Születésekor oxigénhiányos volt, később sajnos az oviban nem vették észre hogy gond van nála, nekem tűnt fel. Elvittem helyben mozgásfejlesztő pedagógushoz aki azt mondta csoda, hogy megtanult kerékpározni. Kitartó kezeléssel sokat javult, de sajnos csak nem tökéletes a mozgáskoordinációja. Megtanult úszni, egy ideig nagyon élvezte, de rövid idő alatt meggyűlölt minden testmozgást. Sajnos sem az alsós sem a mostani testneveléstanára nem hat rá építőleg. Ebben az évben kétszer tört el a keze tesi órán, a tanár első alkalommal kinevette, a többiek előtt, mert sírva fakadt. Mindkét esetben altatásban kellett helyretenni a csontot!!! Második alkalommal annyira nem foglalkozott vele, hogy a tesi utáni 4. órán vette észre az osztályfőnök, hogy baj van. Plussz asztmás. A tanár meg addig futtatja amig hányni nem kezd. Csendes önbizalom hiányos gyerek. Kérdésem mit tegyek?Én szívem szerint felmentést kérnék tesi alól, csak tönkre teszi lelkileg, de a mozgás kell, viszont semmilyen edzésre nem megy mert már retteg, hogy kigúnyolják. Kérem adjon ötletet.
Pedagógusként (és szülőként is) azt gondolom, hogy bármilyen is egy gyerek mozgáskoordinációja, mindig saját magához képest kell nézni a fejlődését, mozgását. Nagy hibát követett el a testnevelő tanár a leírt eset alapján. Én úgy vagyok vele, hogy mindegy mit csinál a gyermek, csak mozogjon, abban kell megerősíteni, amiben örömét leli. Rengeteg alternatíva áll rendelkezésünkre manapság. Leveléből nem derül ki, hogy hol élnek, de biztos vagyok benne, hogy bárhol meg lehet találni azt a mozgásformát, amit élvezettel űz a kis(nagy)fiú.
Én az Ön helyében nem elsősorban sportot választanék, hanem egy személyt, aki segíti a fiút a kamaszodás nehéz évein. A szülőkön és barátokon kívül meghatározó tud lenni egy lelkes edző bármilyen életszakaszban. Akár sportedző, vagy lehet bármi, csak sikerélménye legyen.
A testnevelés alóli felmentést abban az esetben javaslom, ha van helyette gyógytestnevelés foglalkozás (kell, hogy legyen). Ha abban a másik elfoglaltságban örömét leli és sikerélménye van, könnyen lehet, hogy önbizalommal teli szívesen részt vesz majd a testnevelés órákon, ahol ugyan nem a legügyesebb mozgású vagy leggyorsabb sprinter lesz, de talán átlátja a kosár/kézilabdázás védekezésének és támadásának rejtelmeit.
Nemesvári Edit 2012. 07. 09. 21:29
Lányommal kapcsolatos a kérdésem,amiben a tanácsát kérném!
11éves,versenyszerűen úszik,és (sajnos)nagyon "korán"megjött a menzesze...Ez nem is lenne baj,jól kezeli a helyzetet,egyetlen eset van,amikor tanácstalanok vagyunk:mi a helyes,az edzés szempontjából ilyenkor?
A nőgyógyászok,orvosok nem igazán helyeslik a tampon használatát ilyen fiatalon...
De anélkül meg nem úszhat...
A nehêzséget azok a napok jelentik inkább,amikor már kevesebb a vérzés- mert ugye ilyenkor fájdalmas is a tampon felhelyezése!( korából adódóan nincs mêg kellő rutinja)
A fő kérdés tehát az edzés megoldása ilyenkor,mert nem teheti meg(és nem is akarja)havi rendszerességgel kihagyni az edzések egy részét emiatt!
Ön,mint úszóedző,milyen megoldást javasol?
Várom válaszát,
Üdvözlettel:
Êva
Én leginkább pici gyerekek és felnőttek oktatásával foglalkozom, ilyen jellegű "problémával" nem találkoztam.
Anyaként és nőként úgy gondolom, hogy ha még nem jelent túl nagy hátrányt 1-2 edzés kihagyása a versenyek szempontjából, akkor még néhány évig hagyja ki azt, amikor már a tampon használata nem indokolt.
Meggyőződésem, hogy egy jó edző tart neki vagy legalábbis előír neki szárazföldi edzést (futást, lépcsőzést vagy nyújtást éppen) ezeken a napokon, ami előnyére is válhat. Mindenképp konzultálnék az edzővel ez ügyben.
Üdvözlettel:
Nemesvári Edit 2012. 03. 26. 21:06
Szia!
Páromat hétfőn műtötték lágyéksérvvel,12 kapocs tartotta össze ,20 cm-s varrás.A doki szerint meg kell erősíteni a hasfalat és a hasizmot,hogy ne újuljon ki megint,illetve,hogy ne szakítsa ki a háló az izomzatot.Mit javasolsz?A doki a futást javasolja,melyet 2 hét múlva kezdhet.Mind a ketten túlsúllyal küzdünk,viszont 1 éves ikerbabáink minden időnket lekötik.Várom javaslatod!Üdvözlettel:Hajni
Szia Hajni!
Véleményem szerint a túlsúly miatt nem a legjobb a futás, számos más lehetőség van a hasfal és az egész test megerősítésére (fogyásra is). Egy személyi edzőt ajánlanék, aki az orvosi utasításokat figyelembe véve kezdené meg a kemény munkát a pároddal.
Én, mint úszó edző, oktató az úszást is nagyon ajánlom, hiszen tehermentesíti az ízületeket edzés közben, és közben erősít. Külön hasizom erősítő gyakorlatok emellett is végezhetőek (további infó az úszásról: www.maganuszas.hu)
Az időhiányra talán annyi tanácsot tudok írni, hogy általában 1 éves kortól az edzőtermekben vállalnak gyermekfelügyeletet, és a gyerekek ezt szokták szeretni. Vagy ha erre még nem vagytok készen, marad a felváltva edzés.
Remélem tudtam segíteni.
Lányomat a rekreációszervező és egészségfejlesztő szakra vették fel. A TF-re szeretett volna bejutni. Hogyan lehet belőle testnevelő tanár v. gyógytestnevelő? Milyen "útvonalakat" járjon be?
Köszönettel: Ildi
Ha tudatosan testnevelő tanár szeretne lenni, akkor vagy a TF-en tud újra felvételizni
(vagy átjelentkezni, esetleg bizonyos tantárgyakat el is fogadhatnak) vagy több vidéki egyetemen van testnevelés szak (Szeged, Pécs, nem ismerem a legújabb szakokat a többi egyetemen, tehát bizonyára több helyen is van). Gyógytestnevelő képzés a TF-en biztos van posztgraduális képzés keretén belül, de egész pontosan a majd aktuális felvételi tájékoztatóban tudnak utánanézni.
Üdv. Nemesvári Edit 2011. 10. 30. 19:45
Kedves Edit!
Érdeklődni szeretnék, hogy 32 évesen még nem-e késő megtanulni úszni?! Mit javasol, hogy an kezdjek neki? Van egy nagyon régi barátnőm, aki úszásoktatással is foglalkozik, Ön szerint hatékony lenne az általa végzett okításom?! :-)
Segítségét előre is köszönöm, üdv:
Németh Barbara... P/Orosházáról
Kedves Barbara!
Sohasem késő elkezdeni az úszni tanulást. Mindenképp olyan edzőhöz menjen, aki kifejezetten úszás oktatással foglalkozik, nem elég, ha valaki úszni tud. A hatékonyság sok mindentől függ, a honlapomon szerintem sok kérdésére választ talál. (www.maganuszas.hu)
Üdv.