Egy újdonsült anyuka tele van bizonytalansággal. Vajon tudja majd, hogy mit kell csinálni, vajon jó anyuka lesz? Ezernyi kérdés zsong a fejében, így aztán nem nehéz elbizonytalanítani. Ehhez még hozzáadódik az is, hogy sorban jönnek a tapasztalt ismerősök, akik mind biztosak abban, hogy csak úgy lehet jól csinálni, ahogy ők gondolják.
Számos tévhit kering a szoptatással kapcsolatban. A mostani összefoglalóval a bizonytalan kismamáknak szeretnénk segíteni, hogy egy kicsit tisztábban lássanak.
Jöjjenek a szoptatással kapcsolatos tévhitek!
1.Ne szoptasd olyan gyakran, mert elhízik!
Szakemberek véleménye alapján azt lehet mondani, hogy egy kizárólag anyatejjel táplált és igény szerint szoptatott baba nem tud elhízni. Ha mégis úgy látod, hogy itt-ott megjelenik néhány kis husisabb rész, akkor sem kell aggódnod, mert ahogy elkezdődik a mozgásfejlődés, ezek villámgyorsan eltűnnek majd.
2. Az apukának semmi köze ahhoz, hogy tud-e az anyuka szoptatni!
Bár fizikailag tényleg nem tud részt venni a szoptatásban az apuka, de a támogató környezet megteremtésében igenis lehet szerepe. Vannak olyan apukák, akik az első hetektől kezdve igyekeznek néhány terhet levenni az anyuka válláról, nyugodt, békés környezetet teremteni a család számára azért, hogy az anyuka a babára koncentrálhasson. Ez a lelki támogatás nagyon sokat jelent a szoptatás sikeressége szempontjából is.
3. Nem érdemes szülés után azonnal mellre tenni a babát, mert még úgysincs tej!
Ez is egy tévhit. Az előtej már a várandósság alatt elkezd termelődni, így amint megszületik a baba, már azonnal a rendelkezésére áll. Az újszülött szopóreflexe a szülés utáni második óra során a legintenzívebb, így ha késleltetik a szoptatás elkezdését, az később a hatékony szopizás megtanulásában hátráltatja a babát.
4. Nem szabad gyakran mellre tenni a babát, mert fájni fog a hasa!
A kisbabák a születésük utáni időszakban egy rövid ideig feltűnően éberek, majd egy hosszabb alvási szakasz következik (ez akár 20 órát is eltarthat). Majd ezután újra éberebbek lehetnek és előfordulhat, hogy 2-3 óra alatt akár 5-10 alkalommal is mellre kéredzkedhetnek. Semmi tudományos alapja nincs annak, hogy egy kisbaba azért lesz hasfájós, mert gyakran van szoptatva. Így ettől nem kell tartani. A kezdeti időszakban teljesen normális, ha a szoptatások gyakoriak. Ugyancsak normális az is, ha a szoptatások időtartama teljesen változó. Idő kell hozzá, hogy az anyuka megismerje a kisbabája igényeit és megfelelően tudjon reagálni rá.
5. Azért nem alszik a baba éjjel, mert estére elfogy a tej!
Az anyatej összetétele és mennyisége változik a nap folyamán, ezért teljesen normális, ha a kismama úgy érzi, hogy estére kevesebb a teje. Fontos azonban, hogy reggel ugyan hígabb, estére azonban sűrűbb, tápanyagokban gazdagabb lesz az anyatej. Emiatt nem igaz az, hogy azért nem alszik éjjel a baba, mert nincs elég tej és éhes marad. Ugyancsak tévhit az is, hogy emiatt este kiegészítő táplálásra lenne szükség.
6. Egy alkalommal nem lehet 20 percnél tovább szoptatni, mert kisebesedik a mell!
A szakemberek szerint a mellbimbó kisebbesedését a nem megfelelő szoptatási technika eredményezi, nem pedig a szoptatás gyakorisága. Ha a baba megfelelően veszi a szájába a mellbimbót, akkor az a szájüreg hátsó részében helyezkedik el a szoptatás időtartama alatt, így védve van.
Ha a kismama ilyet tapasztal, akkor nem az a megoldás, hogy idő előtt abbahagyja a szoptatás, hanem az, hogy segítséget kér egy szoptatási tanácsadótól. Néhány gyakorlati jótanács hamar segít túllendülni ezen a problémán, így a baba és a mama is élvezheti a szoptatás előnyeit.
7. A családban senki nem tudott szoptatni, én sem fogok tudni!
Vannak olyan kismamák, akiket már a terhesség alatt azzal traktálnak a rokonok, hogy a családban senkinek nem sikerült még hosszabb ideig szoptatnia, ezért jobb, ha ő is felkészül erre. A szoptatási képesség azonban nem öröklődik. Sokkal inkább befolyásolja a sikeres szoptatást az, ha olyan szokásokat vesz fel a kismama, ami megzavarja a babát. Ilyen lehet például a cumiztatás, a cumisüvegből való teáztatás, a szigorú rend szerinti szoptatás vagy a korai hozzátáplálás. Ha az anyuka odafigyel a gyermeke igényeire, szükség esetén segítséget kér, akkor nagy valószínűséggel akkor is fogja tudja szoptatni a gyermekét, ha ez még soha senkinek nem sikerült a családban.
8. Csak akkor leszek igazi anya, ha legalább 2 éves koráig szoptatom a gyermekem!
Sajnos ez is egy olyan tévhit, hamis elvárás, ami lelkileg nagy terhet rak a kismamákra. Egyáltalán nem azon múlik, hogy valaki jó anyuka lesz-e, hogy tud-e szoptatni. A sok stressz, amit ezek a kijelentések okoznak nem segítenek abban, hogy az újdonsült anyukák bízzanak magukban, bízzanak a kisbabájukban és boldogan nézzenek a gyermekágyas időszak elé. Ha ilyen véleményeket hallasz, akkor inkább ereszd el a füled mellett, mert senkinek sincs joga megkérdőjelezni a te szándékaidat, anyai képességeidet. Bízz magadban, hallgass a belső hangodra és figyeld a kisbabád jelzéseit. Hangolódjatok egymásra és élvezzétek ezt a soha vissza nem térő csodás időszakot.
Kép forrása: Icaro Mendes fotója a Pexels oldaláról