Összefoglaló a tizenegy hónapos baba fejlődéséről
FIZIKAI FEJLŐDÉS
Inogva, de egyre növekvő önbizalommal megpróbál segítséggel néhány lépést tenni előre. Javult a láb, térd és lábfej izomzatának irányítása, de egyensúlyérzéke még nem teljesen fejlett, kapaszkodva egyedül is tud közlekedni. A mászás és a medvejárás egyre gyorsabban, ügyesebben megy.
Kibújnak a felső középső metszőfogak (1 éves korig) és ez alsó szélsők (16 hónapos korig). A fog áttörését megelőző 2-3 napon a baba nyugtalan, fokozottan nyáladzik, éjszaka felriadhat és hőemelkedése is lehet, a fogínyen egy kis gyulladt "udvar" képződik és egy kékes-átlátszó hólyag jelenik meg.
INTELLEKTUÁLIS FEJLŐDÉS
Kimondja az első értelmes szót (15 hónapos korig). Az időpont attól függ, mennyire képes fizikailag a beszéd hangjainak formálására és, hogy mennyire tud értelmileg összekapcsolni egy tárgyat annak nevével. Pár szót és rövid, egyszerű kifejezéseket megért.
Egyedül próbál enni - ne sürgessük, hagyjuk önállóan falatozni. Odanyújt és elvesz tárgyakat, a mozgások koordinációja napról napra jobb, ebben a korban zajosabb, mindent megráz, csörget és odacsap, ami hangot ad.
SZOCIÁLIS FEJLŐDÉS
Szinte mindent elejt, amit csak a kezébe vesz, hogy a felnőtt adja neki vissza, de szívesen eljátszik magában is.
HOGYAN ETESD?
Folytassuk a gyermek hozzátáplálását, amelyet a 6. (vagy 4.) hónapban elkezdtünk. Adhatunk már neki például puha zöldségdarabokat, kiflivéget, banánt. Arra azonban vigyázzunk, hogy kemény, apró ételeket ne adjunk nekik, mert fennállhat a fulladás veszélye.
Fontos az is, hogy ebben a korban hozzászoktassuk a gyermeket a rágáshoz. Ez úgy történhet például úgy, hogy hagyjunk egy-egy puha darabot a főzelékben, amelyet a gyermek az ínyével szétnyomhat.
Másrészt már adhatunk neki tejtermékeket (sajtot, túrót, juhtúrót), de csak kis mennyiségben. Ezeket inkább a főzelékek komplettálásához használjuk. Arra vigyázzunk azonban, hogy 12 hónapos kor alatt tehéntejet ne kínáljunk még!
Kerüljük továbbá az ételek sózását és cukrozását, és az olajos magvakat is!
HOGYAN FEJLESZTHETED?
Játékai: építőkockából tornyot készít, lelkesen játszik kukucskálóst: a két kezét a szeme elé teszi – "Elbújtam!" – majd újra keresi a felnőtt tekintetét.
MIKOR VAN GOND?
Figyeljük minden hónapban a gyermekünk fejlődését! Ha rendellenességet tapasztalunk, forduljunk szakemberhez időben, hogy megfelelő fejlesztésben részesülhessen a csecsemő. Ebben korban a következőkre figyeljünk kiemelten:
- mozgása nem fejlődik megfelelően, 1 hónappal késik a mozgásfejlődési mérföldkövek meglépése
- nem követ színes tárgyakat, nem reagál arcokra
- figyelme nem köthető le
- nem gagyog, gügyög
- nem reagál hangokra, fényekre
- nem játszik játékokkal, illetve nem megfelelően használja azokat.
Iratkozz fel BABAFEJLŐDÉS HÉTRŐL HÉTRE e-mail sorozatunkra! Add meg a születés dátumát és hetente megkapod az aktuális tudnivalókat babád fejlődéséről az első életévben.
Fotó: freedigitalphotos.net