4 hetes baba fejlődése
Testi fejlődés
Mennyi változást hozhat egyetlen hónap! A kisbaba többé már nem újszülött kinézetű, és akár 1-2 percig is képes tartani a fejét. Elkezdi felfedezni a testét, főleg a kezeit, és ahogy mozgatja őket, egyik ámulatból a másikba esik.
Általános szabály, hogy a motoros készségek fejlődése a fejtől a lábujjakig lefele halad. Az első lépcsőfok, amihez el kell jutni, hogy a fejét kontrolálni tudja, majd jön a test, a karok, a törzs, végül a lábak. Ekkor még mindig leginkább reflexből reagál, például kezeit szorosan ökölbe szorítja, és reflexszerűen mindent megfog, amit a tenyerébe teszünk. Ez a következő 1-2 hónapban megváltozik, mikor a mozgások egyre inkább önkéntesek lesznek.
Szociális fejlődés
Tesztelés indul, egy, kettő, három! A kisbabák a születésük pillanatától hallanak, és születés után néhány perccel már a hangerőt is meg tudják különböztetni, hiszen megrettenek, vagy beleremegnek az erős hangoktól a szülőszobában, majd mindehhez hozzászoknak, mikor másodszor vagy harmadszor hallják. A különböző tanulmányok szerint pozitívabban reagálnak a magasabb hangokra (úgymint a mi hangunkra), mint a mélyebbekre, elcsendesednek, és jobban figyelnek, mikor beszélünk, vagy énekelünk nekik. Az első hónap végére a csöppség már élvezettel hallgatja a mondókákat és az egyszerű dalocskákat, főleg azokat, amelyek jól megjegyezhető ritmusa van. Valójában a gyermekek fejlődését taglaló kutatások azt mutatják, hogy a kisbabáknál, akiknek énekelnek a korai szakaszban, gyorsan kifejlődik a nyelvérzék, a nyelvek iránti vonzalom. Valószínű, hogy ők kicsivel előbb fognak megtanulni beszélni és olvasni, mint a többi gyerek.
Intellektuális fejlődés
A kisbaba még mindig kb. 1 órát sír naponta, de mostanra már talán észrevettük, hogy nem minden sírás egyforma. Az apróságok máshogy sírnak, mikor éhesek, unatkoznak, mérgesek, magányosak, kimerültek, vagy kényelmetlenül érzik magukat. Kis gyakorlattal a legtöbb szülő meg tudja mondani a különbséget. Ha a kisbaba sírása még mindig kifog rajtunk, ellenőrizzük, hogy tiszta-e a pelus, nincs-e túl melege, illetve nem fázik, nem látunk rajta semmilyen betegség tünetét (láz, orrfolyás, szakadozó légzés, stb.), illetve, hogy nem éhes-e. Ha ezeket mind kizártuk, biztonsággal feltételezhetjük, hogy csak egy kis figyelemre vágyik. Foglalkozzunk vele annyit, amennyit csak tudunk, hiszen ekkor még lehetetlen elkényeztetni egy kisbabát, és ahogy egy tanulmány is kimutatta, a kisbabák, akiket korai szakaszban sokáig hagytak sírni, később gyakrabban és kitartóbban sírtak.
Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!