26 hetes baba fejlődése
Testi fejlődés
A következő hat hónap zsúfoltabb lesz a kisbaba életében, mint bármelyik időszak a jövőben. Most élesíti nagymotoros készségeit, amelyek szükségesek az üléshez, a mászáshoz, az egyenesen haladáshoz, a járáshoz, a labdadobáshoz, majd (később) a futáshoz, az ugráláshoz és a biciklizéshez. Segíthetünk neki izmait fejleszteni, ha gyakran változtatunk testhelyzetén, így eltérő izomcsoportokat tud edzeni. Állítsuk az ölünkbe, engedjük, hogy ugráljon, tegyük ülő vagy álló helyzetbe, emeljük fel a levegőbe, és reptessük a szobában - használjuk fantáziánkat.
Mintha ez a sok gyakorlatozás nem lenne elég, az apróság ezzel párhuzamosan fejleszti kismotoros készségeit is. Végül meglesz a megfelelő készügyessége, hogy egyedül egyen, rajzoljon, írjon, megmossa a fogát, illetve bekösse a cipőfűzőjét. Segíthetjük ezen készségek fejlődését, ha gumijátékokat, építőkockákat, kislabdákat (persze elég nagy legyen, hogy ne tudja lenyelni), kitömött plüssöket és nagyméretű lemosható könyveket, esetleg vászonkönyveket adunk a kezébe. Bármi megteszi, amit csavarni, szorongatni, forgatni, nyitni, zárni, törölgetni, illetve ütögetni tud.
Szociális fejlődés
Egyre nagyobb szerephez jut a kisbaba viszonyulása testvéreihez. Az idősebb gyerekek páratlan lehetőséget nyújtanak az érintésre, a megfigyelésre, az utánzásra és a hallgatásra. Elterelhetik a kisbaba figyelmét, ha nyűgös, ideiglenes távollétünkben foglalkozhatnak vele, illetve abban is segíthetnek, hogyan alakítsanak ki kapcsolatokat másokkal. Mivel a kisbabák testvéreiket lenyűgözőnek találják, ha ők is jelen vannak, az apróságok már elég korán és gyakran kipróbálnak új dolgokat, például csendben hallgatni, amíg olvas nekik valaki. Mindebből az idősebb gyerekek is profitálnak. Persze, van, hogy idegesíti őket a kicsi, mégis élvezni fogják azt a különleges szeretetet, amivel a kisbaba viseltetik irántuk.
Intellektuális fejlődés
Ekkorra a legtöbb kisbaba már valamennyire érti a beszédet, bár még képtelenek szavakat kiadni. Általános nézet, hogy a hat hónapos kisbabák inkább a hangsúlyból értenek meg dolgokat, mintsem a szavak jelentését ismernék. Például, a „nem” szó a negatív hangszín és hanghordozás miatt érthető számukra. Mostantól kezdve a gyermek aktívan próbálja utánozni a hangokat, amiket hall, szóval próbáljuk meg mérsékelni a gügyögést, inkább tiszta, egy szótagú szavakat, valamint egyszerű kifejezéseket használjunk. Könyveken keresztül ismertessük meg a nyelvvel, ne aggódjunk, ha a könyvet fejjel lefelé tartja, vagy megpróbálja kitépni a lapokat, mert így is élvezni fogja a helyzetet. Ne feledjük, hogy a gyermek, amennyiben lefoglalja motoros készségeinek fejlesztése, lehet, hogy lassabban tanulja meg a nyelvet, bár valószínű, hogy érti, amit mondanak neki.
Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!