15 hetes baba fejlődése
Testi fejlődés
Valahol a 6. hónap környékén az orvos javasolni fogja, hogy szoktassuk a gyermeket szilárd táplálékhoz. Bár valóban csábító megtenni ezt a lépést amilyen gyorsan csak lehet - végül is, olyan átkozottul helyes a spagetti darabkákkal a fején, - mégse siettessük a szilárd ételt. Minél idősebb, annál kevésbé valószínű, hogy allergiás reakciók jelentkeznek nála. Emellett a 4 hónaposnál fiatalabb kisbabáknak gondot okozhat az összetett ételek, például a gabonapehely, megemésztése, amely keményítőt tartalmaz.
Táplálásnál esetleg gyümölcsöt (levét, vagy turmixolt gyümölcshúst) kaphat, egyébként szopjon!
Tudni fogjuk, hogy a kisbaba készen áll a szilárd ételekre, hiszen segítséggel ülni tud, képes a fejét tartani, nyelni tud (a kevesebb nyálzás figyelmeztető jel), megduplázta születési súlyát, és megszűnt a nyelvöltögetés és a garatreflex is. Emellett megkülönböztetett figyelemmel kíséri az ételt az asztalon, próbál belekóstolni dolgokba a tányérunkon, esetleg cuppant is egyet az ajkaival, mikor azt látja, hogy mi eszünk. A következő héten visszatérünk a szilárd táplálékra.
Szociális fejlődés
Bár a sírás drámaian csökken mostanra, még mindig ez jelenti a kommunikáció elsődleges módját. Sír, mikor fáradt, vagy magányos, figyelmet szeretne, vagy játszani akar. (Keservesen sír, mikor magára hagyjuk, de ne aggódjunk, általában remekül lesz, amint eltűntünk az ajtóból.)
Reggel ugyan éhesen ébred, de elképzelhető, hogy egy darabig magával fog beszélgetni, mielőtt a kényelmetlenség elviselhetetlenné válik. Ha már azelőtt felvesszük, hogy sírni kezdene, számít az ételre, és kicsit tovább tűr, mielőtt eltörik a mécses. Viszont a türelme véges. Ha pár percen belül nem kap enni, gyorsan dühbe gurul.
Intellektuális fejlődés
Az apróság fogékony szakasza egyhuzamban legalább egy órán át tart. Napi feladataihoz az elmúlt pár hétben megszerzett információkat is alkalmazza, és annyira koordinálja érzékelő és motoros készségeit, hogy hosszabb ideig egyedül is játszik. Imádja a játékokat, segítségükkel tanul a térviszonyokról, a színekről, az anyagokról, az ok-okozatról. De még inkább imádja mások társaságát - bár a játékok fárasztják, a mi figyelmünk sosem untatja.
Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!