Hason fekvés
Ez az egyszerűnek tűnő állapot mindennek az alapja, s nem is olyan egyszerű…
Minél korábban kezdjük a pocakon töltött időt, annál sikeresebb lehet a későbbi mozgásfejlődés. De törekedjünk itt is a fokozatosságra! Kezdetben néhány percig (akár születés után egy két héttel), majd 3 hónapos korra elérhetjük a fél órát is (többet is, de ez legyen a minimum)!
Elöljáróban leszögezhetjük ez egy cseppet sem fájdalmas testhelyzet, de nem minden baba szereti. Ettől még ne menjen el a kedvünk, s gyakoroltassuk rendületlen. Ő is és mi is belejövünk majd! A kezdeti rosszkedv enyhülni fog, viszont ha kihagyjuk, nagyon sok mindent veszít(het)ünk, s több gondunk lesz/lehet a jövőben.
Miért fontos?
- Ahhoz, hogy a baba megfelelően, biztosan tartsa a fejét, szükséges a nyak, a váll, hát izmainak fejlődése.
- Ahhoz, hogy ezek az izmok alakuljanak, erősödjenek, a hason fekvés ad lehetőséget, valamint ebben a pozícióban kezdődhet a gerincoszlop átalakulása (a születési C görbületből az S görbületbe történő folyamatos változás), fejlődése is.
- Azok a gyerekek, akik rendszeresen időt töltenek a pocakjukon, könnyebben indul be a gurulás, kúszás is (ami manapság kimarad sok esetben, s csak később okoz(hat) gondot, más területen).
Mikor?
Illesszük bele a napirendbe, mint a pelenkázást, fürdetést, vagy játékot. (Például pelenkázás, vagy szundi után. De mindenkinek más a napirendje, szokásrendszere.)
Hol?
Pelenkázón, ágyon, földön - szőnyegen, pléden -. Soha, semmilyen körülmények között ne hagyd magára - egy pillanatra se - a babádat olyan helyen ahonnan le tud esni, inkább tedd le a földre, járókába, ha ki kell szaladnod valamiért valahova!
Ne feledjük, a hason alvás nem egyenlő a pocakon eltöltött idővel!
Játékos testhelyzetek a mosolygós fejlődésért!
- Feküdjön az anya/apa a kanapéra, földre, támassza meg felső testét (fal, labda, karfa…), tartsa a babát a hasán (hát, has, nyak simogatás, masszázs, éneklés, pisze játék, beszélgetés… 3 hónapos kortól fejemelgetés, körbenézelődés – persze mindezt megélhetjük korábban is. De ez az időpont már elvárhatja ezt mozgást.)
- Mikor a hasán fekszik a baba, feküdjünk le mi is vele szemben, így az ő szemmagasságába kerül az arcunk, ami az egyik legjobb motiváció a babáknak. Mosolyogjunk, beszéljünk hozzá, zörgessünk tárgyakat előtte egyik oldalról a másikra és vissza mozgatva azokat.
- Üljön le az Anyuka/Apuka pl. egy székre. Tegye keresztbe lábain a kis lurkót. A baba karjai/felsőteste alatt lévő lábunkat emeljük meg egy kicsit, vagy lépjünk fel egy lexikonra. A csípőjénél tartsuk a babát!
- Alkarunkon hordozás. (Mikor sétálunk vele, vagy „szállítjuk” egyik helységből a másikba.) Vannak babák, akik kezdetektől fogva ezt a pozíciót tartják az egyetlen járható útnak, főleg étkezés után (nálunk este 5 – 7-ig volt műsoron). Fektessük a babát az alkarunkra, alátámasztva a csípőt (lábak között tartva a babát), hasat, egészen a vállakig. Mindkét oldalon hordozzunk az szimmetria végett!
- Hason fektetve a babát tegyünk egy kis törülköző gurigát a vállak alá, használjunk játékokat, tükröt! A tükör kitűnő motivációs eszköz a babának! (Erre a testhelyzetre már nem tudtam rávenni :)).
Figyeljünk arra, ha fejét (alváskor-, ébrenlét ideje alatt) sokat fordítja egy irányba, te fordítsd át a másik oldalra! Így nyúlnak-, és erősödnek szimmetrikusan a nyaki izmok.
Az én lányom már nagy cula mindehhez, de szemléltetésnek tökéletes. ;)
Ha szeretnél többet megtudni a babád mozgásfejlődésének mérföldköveiről, olvasd el a cikk többi részét is:
- Kúszás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 4. rész
- Mászás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 5. rész
- Ülés - A mozgásfejlődés mérföldkövei 6. rész
- Felállás, járás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 7. rész