Alvás az anyaméhben
Az első hónapokban egyfajta homályállapotban van a magzat. Az alvási és ébrenléti szakaszok csak a terhesség 36. hetétől különülnek el egymástól. A magzat bioritmusa koránt sem igazodik az anyáéhoz: a kis pocaklakó előszeretettel végez "kickboxgyakorlatokat", amikor fáradt édesanyja pihenni szeretne.
Az egy hónapos baba alvása:
A 2-6 hónapos baba alvása:
A 7-12 hónapos baba alvása:
A babák ilyenkor már egyre inkább egy bizonyos időszakban fognak elaludni, mind zavartalanabbul fogják átaludni az éjszakát. Az átlagos alvásszükséglet már csak 14 óra, +/- 2,5 óra. Fontos tudnunk, hogy minél többet alszik a baba éjjel, annál kevesebbet fog nappal és fordítva.
A 2 éves baba alvása:
Tovább csökken az alvásszükséglet, a kicsik ekkor már “megspórolják” a délelőtti szundikálást, az alvás áttolódik délutánra. A gyermek átlagos alvásigénye ebben az időszakban 13,5 óra, +/- 2 óra.
A 3-4 éves alvása:
Sok gyermek ekkorra már teljesen elhagyja a délutáni szundikálást. Már csak kb 12 óra alvást igényelnek.
Mit tehetünk azért, hogy a baba átaludja az éjszakát?
A babák 20%-a egyéves korában még nem képes folyamatosan átaludni az éjszakát. Ha már igen, még akkor sincs minden rendben, lehetnek nyugtalan fázisok: a fogzás, vagy a járástanulás okozta izgalmak.
Mi segítheti a baba nyugodt alvását?
Éjszakára bizonyos alapszabályok érvényesek:
- A szobát jól szellőztessük ki, legyen hűvös, sötét (éjjeli lámpa világíthat), adjunk a babára kényelmes ruházatot.
- Az ágy legyen számára az alvás helye, ne pedig a játék, evés, vagy netán a büntetés színtere.
- Vannak, akik egyébként túl nagy jelentőséget tulajdonítanak a nyugalomnak alvás idején. Egyes csecsemőknek kifejezetten szükségük van a háttérben folyó halk beszélgetésre, így érzik biztonságban magukat - anya és apa a közelben van. Más gyermekeknél ez nem válik be.
A folyamatos éjjeli alvást nem lehet kikényszeríteni
Ha ezt mereven elvárjuk gyermekünktől, problémás lesz az alvása. A baba nem fogja megérteni, miért kell fáradtnak lennie és álomba zuhannia, csak mert kezdődik a kedvenc filmsorozatunk. Az éjszakák összességében nyugodtabban telnek, ha félórával később fektetjük le őt. Addig pedig felvehetjük a filmet.
A szabályos napirend elősegíti a nyugodt éjszakát
A szervi eredetű alvászavarok igen ritkán fordulnak elő, a probléma gyökere többnyire a nap megszervezésében rejlik. Figyeljetek oda a szabályos napirend kialakítására -, beleértve az altatási rituálét is. Legjobb „álommanók” a biztonság és a meghittség.
Az alvásnapló hasznos áttekintést adhat
Ha segítségre van szükséged, a gyermekorvosnál támogatásra fogsz találni. Célszerű neki megmutatni az alvásnaplót: két hétig vezess pontos feljegyzéseket arról, mikor alszik, mikor sír, mennyi ideig van fent a gyermek.
Milyen alvási szokásokat vesz fel a baba? Mit lát a családban? Korán kel, vagy későn fekszik? Mitől függ, hogy sokat alszik, vagy keveset?
Alkalmazkodjunk a kicsik alvásritmusához
Mi történik akkor, ha a baba szüleivel teljesen ellentétes fejlődést mutat? A szülőknek minden tulajdonsággal számolniuk kell, legyen az teljes higgadtság, vagy heves temperamentum. Mert ha nem vesszük komolyan egy gyermek bioritmusát, azzal nem teszünk jót testének.
A cikksorozat további részei:
fotó: https://farm1.staticflickr.com/53/111630158_75fd084074_z.jpg