Persze ezt nem egy az egyben hallgatja a gyermek, hanem megszűrve, teljesen a felismerhetetlenségig átalakítva. Gyakorlatilag ugyanolyan ingereket lehet közölni az idegrendszerrel, mint amilyeneket magzati korban kapott.
Ez az anyahangra épülő tréning szakasz nagyon jótékony hatással van főleg a beszéd-, kommunikációfejlődésre, amin az írás, olvasás, helyesírás készsége is alapszik. Tehát diszlexiával, beszédfejlődéssel küzdő gyermekeknek rövid idő alatt (3-4 hónap) nagyon sokat lehet segíteni.
Azoknál a beszédhibás gyereknél, akik szervileg egészségesek, a téves hallásészlelésen alapszik a beszédhiba, hisz azt mondják, ismételnek, amit hallanak. Ennek a hallásészlelési zavarnak a kiküszöbölésére a leghatékonyabb a Tomatis módszer, hisz az egyedi fejhallgatóval úgy a légvezetéses, mint a csontvezetéses hallásészlelést egy időben lehet stimulálni.
És ha már jól, helyesen elsajátította a gyermek az anyanyelvet, úgy az idegennyelv-tanulásnak sem áll semmi az útjában. Ha jó a szövegértés, a szöveges matekfeladatok sem okoznak gondot, de fejlődik az énekhang, zenei készség is.
Miután a fül csontba ágyazódik és a speciális fejhallgatón egy csontrezgő van beépítve, így a koponyacsonton keresztül a fül belső részeit is kiválóan el lehet érni. Ezzel közvetlenül igen intenzíven lehet stimulálni az egyensúlyi szervet. Az egyensúlyi szerv pedig a test minden mozgató idegével kapcsolatban van, így a csontrezgő segítségével közvetlen hatást lehet gyakorolni a nagy és finommozgásra. Jó hatással van a térbeli helyzet felismerésére: fent, lent, jobbra, balra. Ezen alapszik pl. d-b q-p betűképek megkülönböztetése is, de az analóg kijelzésű óra leolvasása is.
Tehát a fülön keresztül elérhető az egyensúly, nagymozgás és finommozgás fejlesztése, azaz akár a kéz finommotorikáját, az írásképet is lehet fejleszteni. Ezzel együtt fejlődik a ritmus és a matematikai készség is.
Fotó: tshirtevolution/pixabay
Unger ÁgnesTomatis és neurofeedback trénerTomatis, valamint neurofeedback tréning tanulási, részképesség és magatartászavarokra, hiperaktivitásra, epilepsziára, beszédindításra, beszédhibára, autisztikus tünetekre, down szindrómásoknak, agyvérzés után, hallás-, nagymozgás és finommotorika fejlesztésre. Elérhetőségeim: Telefon: 06-30/270-33-20 E-mail: ungeragnes@trening-fejlesztes.hu Honlap: http://www.trening-fejlesztes.hu |