Hogyan segít a Katona-módszer?
A módszert a Szent Margit Kórház Fejlődésneurológiai Osztályának vezetője, a jelenleg 94 éves Katona Ferenc fejlesztette ki több mint 40 évvel ezelőtt. Célja, hogy a minden babával veleszületett mozgásformákat (ülésbe húzódzkodás, felállás, mászás) napi rendszerességű gyakorlással kiváltsák a babáknál.
Ehhez a csecsemőket különböző gravitációs helyzetekbe hozzák, amelyek során az agy reflexszerűen parancsot ad az izmoknak a mozdulatok elvégzésére. Egy ilyen példa a lebegtetve ülés: a csecsemőt a combcsontjánál felemelik, amely hatására először görnyedten ül, majd kisvártatva felemelkedik, és a karjaival egyensúlyozni próbál. Az ehhez hasonló gyakorlatok hatására az agy akkor is megtanulja az adott mozgásformát, ha erre egyébként a sérülése folytán nem lenne képes.
Kevés eszközzel végzendő, fájdalmatlan gyakorlatok
A kezelés előtt mindenre kiterjedő vizsgálatot végeznek el a babán, hogy megállapítsák, nem található-e az agyában bármilyen eltérés (pl. agykamratágulat, ciszta), megvizsgálják a szemét, szűrik epilepsziára. Ezek fényében állítják össze a személyre szabott gyakorlatsort, amelyeket otthon végez el velük a szülő.
A feladatok egyszerűek, fájdalmatlanok, kevés eszközt igényelnek. Fel lehet dobni őket pl. csörgővel, ami hasznos, de nem létszükséglet. Naponta többször, átlagosan alkalmanként öt percig kell végezni a gyakorlatokat, amelyeket a szülő és a baba egyaránt egyre ügyesebben fog az idő múlásával végrehajtani.
Mivel az agy az élet első hónapjaiban alkalmazkodik a leghatékonyabban, a kezelést lehetőleg 3, de mindenképp 6 hónapos kor előtt el kell kezdeni.
Kapcsolódó cikkeink:
- Száz sérült baba közül nyolcvanon segít a Dévény-módszer
- A korai fejlesztés módszerei
- Ombudsman: a koraszülött intenzív osztályon lévő gyermek joga van a szülő állandó jelenlétéhez
- "Nincs az a koraszülött gyermek, akinek ne lenne szüksége fejlesztésre" - Zsuzsáék sikertörténete - 1. rész
- "Nincs az a koraszülött gyermek, akinek ne lenne szüksége fejlesztésre" - Zsuzsáék sikertörténete - 2. rész
Kép: Szent Margit Kórház / youtube