Mi is az a szájpenész?
Mi okozza a szájpenész kialakulását?
A szájpenész tünetei
A szájpenész következményei
A szájpenész ellenszere
A kezeléshez szükséges továbbá steril gézlap is, melyet szintén megvásárolhatsz a gyógyszertárban.
Az utókezeléshez gombaölő krémre (Canesten krém, gyógyszertári kevert kenőcs, vagy bóraxos krém) lesz szükséged, melyet a nemi szervekre és a baba popsijára kell majd kenned.
A szájpenész kezelése
A szájpenész utókezelése
Mikor kell orvoshoz fordulni?
A gyermekorvos tanácsai a szájpenészről
Szájpenész babáknál
Az évtizedeken át használt boraxos ecsetelő ma már száműzötté vált, mert egyes esetekben helytelenül használva mérgezést okozott (nekem nem sikerült sem toxikológiai, sem gyermekgyógyászati, sem mentőorvosi pályám alatt boraxos ecsetelőtől elszenvedett mérgezéssel találkoznom). A jelenleg ajánlott gyógyszeres ecsetelés, cseppek illetve erős hatású gombaölő szerek használatával átlagos esetben nem tudok azonosulni.
Szájpenész kezelése citrommal vagy szódabikarbónával?
Különböző portálokon elhangzó tanácsokból kiemelném a citromos ledörzsölést, ami abban különbözik a sima ledörzsöléstől, hogy savanyú közeget hoz létre a szájban, ezáltal a gomba szaporodási esélye csökken. Mielőtt ezt bárki megpróbálná, keressen rá az interneten arra a klipre, amikor idióta felnőttek tömény citromot adnak a csecsemőknek. Ha viccesnek tartja a kicsik rémületét, riadtságát, ám próbálja meg a védekezés képtelen babájánál. Én sokkolónak tartottam.
A szódabikarbonás ledörzsölése a gombatelepeknek már egy kíméletesebbnek tűnő megoldás, hogy mennyire eredményes, nem tudom, soha nem javasoltam az édesanyáknak.
Szájpenész ellen homeopátiás szerekkel
Amit viszont bátran tudok javasolni, és több száz esetben eredményes volt gyermekgyógyászati praxisom alatt, az két homeopátiás szer. Mint tudjuk, a homeopátiás gyógyszerek olyan magas fokon higítottak, hogy a kiindulási anyag már szinte eltűnt a gyógyszerből, így egészen biztosan nem terheljük az élet kezdetén kemikáliákkal a csecsemőket.
Borax 9 vagy 15CH, illetve C9, C15- , melyet kevéske vízben feloldva, elkeverve, majd naponta kétszer, háromszor a baba szájába cseppentve, hamarosan tapasztaljuk az eredményt.
Másik szer a Candida vagy más nevén a Monilia albicans, melyből a 15-30 CH, vagy C15-30 adása javasolt napi egyszer, szintén oldott állapotban, hiszen a csecsemő nem tudja még elszopogatni a gyolyókat.
A homeopátiás gyógyszerek adjuk ritkábban (napi 1x, két naponta)ha a tünetek enyhülnek, illetve ha nincs változás 5-7 nap alatt, hagyjuk abba ( de erre kicsi az esély).
Természetesen a homeopátiás szerek adása mellett is érdemes a száj nyálkahártyáját steril gézlappal kitörölgetni, ledörzsölvén a gombatelepeket. A „nyugodtan dörzsölje véresre” tanácsot azért nem kell megfogadni - figyelmeztet dr. Sebő Zsuzsanna.