A jó anyák állítólag néhány hét alatt kiismerik a csecsemőjük sírását, és azonnal a megfelelő módon tudnak reagálni. Valószínűleg én nem voltam jó anya, mert még két-hároméves korukban is gyakran sötétben tapogatóztam – de a legtöbben a környezetemben így voltak ezzel...
Azoknak, akiket nem áldott meg valami különleges hatodik érzékkel a sors, következzen néhány tipp, amellyel meg lehet nyugtatni a látszólag ok nélkül síró csecsemőt. Egyikük sem működik varázsütésre, nincs rá garancia, hogy mindenkinél beválnak, de sokaknak okozott pozitív csalódást, hogy annyi hiábavaló próbálkozás után a felsoroltak egyike-másika szinte azonnal elhallgattatta az addig vigasztalan kicsit.
1. Fehér zaj
Bármilyen egyenletes hangforrás, legyen az hajszárító, porszívó vagy mosógép zaja nyugtató hatással lehet a csecsemőre. Vannak, akik a víz csobogására esküsznek. Lehet már kapni külön erre a célra kialakított készülékeket is, amelyeket este a kiságy mellé lehet tenni, de ezekkel legyünk óvatosak, mert némelyikük akár 85 decibeles hangerővel is szólhat közelről, amely hosszú távon halláskárosodást okoz. (A normál beszélgetés hangereje 50 decibel.)
2. Susogj a fülébe!
3. Ringasd erőteljesen!
Természetesen nem az ideges rángatásra gondolunk, amelytől akár agysérülést is szenvedhet, hanem olyasmi ritmikus mozgásra, amelyhez hasonlót babakocsizás vagy autózás közben is átél. Szorítsd magadhoz és hintázz vele fel-le, előre-hátra. Ha van hintaszéketek, az remekül megfelel a célnak, a te derekad is kisebb eséllyel fájdul meg tőle.
4. Szoptasd!
Az összebújás alatti ritmikus szájmozgás garantáltan megnyugtatja a kisbabát. A szakemberek véleménye eltér arról, milyen időközönként érdemes szoptatni: van, aki szerint akár fél óránként is, ha a csecsemő így igényli, mások azt javasolják, inkább várjunk ki másfél-két órát az etetések között, meg ne fájduljon a baba pocakja. Hogy nektek melyik módszer jön be, függ tőled és a babádtól is, de egy biztos: a szoptatás messze több, mint táplálás, a lelki vonatkozásai legalább olyan jelentősek. Örülj, ha tudsz szoptatni, és használd ki ennek minden előnyét!
5. Adj neki cumit!
Ha nem tudsz (eleget) szoptatni, vagy bármi okból nem szeretnéd, hogy egész nap a melleden legyen a kisbaba, jó pótlék neki a cumi. Persze az is előfordulhat, hogy messzire kiköpi, de van, akinél beválik.
6. Sétáljatok!
Ha az idő engedi, rakd babakocsiba, és irány a szabadba! Akárcsak az autózás vagy az erős ringatás, a babakocsi zötyögése is jó eséllyel megnyugtatja, sőt el is altatja a kisbabát - nem is beszélve rólad, akinek szintén nem árt egy kis semmittevős séta a jó levegőn. Nyugodtan vigyél magaddal könyvet, vagy vedd egy kávézó felé a irányt, és élvezd ki a nyugodt perceket anélkül, hogy közben a házimunkát végeznéd. Néha ilyen is jár.
7. Pólyáld be!
Újszülöttkorban lehet hasznos kellék a pólya, de ennek hiányában akár egy pokrócba is becsavarhatod. Az egész piciknek ez biztonságos érzést nyújt.
8. Hintáztasd!
A speciális babahinták remek szolgálatot nyújtanak, sőt, még egy felnőtt is kényelmesen elhelyezkedhet bennük.
9. Mondókázz, énekelj!
Nem kell, hogy különlegesen jó hangod legyen. Ne szégyelld magad, más úgyse hallja, neki pedig a te hangod a legszebb! Alakítsatok ki nyugtató, altató, stb. dalokat, akár te is költhetsz egyet valamilyen ismertebb dallamra. Hamar fel fogja ismerni a baba ezeket.
A dalolásnak pedig még később is hasznát lehet venni, az én lányom ötévesen még mindig bármilyen nyafogást abbahagy, ha rákezdek a Nád a házam teteje... című klasszikusra.
Fotó: Ben_Kerckx / pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: