Mindennapi függőségeink útvesztőjében
Ki a függő? Mitől lehet függővé válni?
Míg régebben „klasszikus” kórképekben (alkohol-, gyógyszer-, kábítószerfüggőség) gondolkodtunk, mára a társadalmi és technikai változásoknak köszönhetően a függőségi-mátrix is összetettebb lett. Kijelenthetjük, bármitől függővé lehet válni, ha az a szer vagy tevékenység mindennapossá válik az életünkben, szokásként rögzül, és használjuk arra, hogy elmeneküljünk a válóság elől. A függőségek egyik legfőbb sajátossága, hogy egy-egy kulcsélmény után áteszi az uralmat a használó személye fölött, kinek élete irányíthatatlanná válik.
Hordozni jó!
A hordozás amellett, hogy egyszerűbbé teszi a hétköznapokat, megkönnyíti a nagyvárosi közlekedést, ortopédiailag jobb testhelyzetet biztosít a babának, a kötődő nevelés megalapozásának jolly jokere lett. A méhen belüli egységélmény és összhang a szülés után nem szűnik meg: a hordozás segítségével az édesanyja jobban érzékeli gyermeke fizikai szükségleteit, érzékenyen rezonál lelki rezdüléseire is.
„A hordozás a szabadságot jelenti számomra. Bárhová, bármikor el tudunk menni, úgy, hogy a gyerek velünk van. Mindig biztonságban tudom. Szeretem, hogy rajtam van, szeretem a közelségét és fordítva is igaz. A hurcis babák kiegyensúlyozott, nyugodt gyerekek. Legalábbis az enyém” – osztja meg tapasztalatait a 28 éves Kata, aki egy másfél éves kislány édesanyja.
Vajon homokszem kerülhet ebbe az édeninek tűnő gépezetbe?
Függővé lehet válni a hordozástól, a hordozókendő-vásárlástól is?
Kép: Kristi Hayes-Devlin / Flickr
Vásárlásfüggőség, boltkórosság, „shopaholizmus”…
A vásárlásfüggőséget a viselkedési addikciók csoportjába soroljuk. Fő jellemzője az erős, csillapíthatatlan, soha ki nem elégülő vásárlási vágy. Míg kezdetben valós szükségleteket elégíthet ki, a személy „rákattan”, és a folyamat öncélúvá válik. Erős izgalmi állapot társul a vágyott tárgy megszerzéséhez. A többi függőségekhez hasonlóan hamar létrejön a kontrollvesztés is, melynek következménye a hitelkártyák lenullázása, eladósodás, párkapcsolati problémák, pszichés tünetek.
Vajon én is hordozókendő-függő vagyok?!
Az Anonim Alkoholisták kérdéssorának mintájára megalkották a kendőfüggők azonosulási kérdéseit is, ezekből olvashattok néhány kiragadott tételt:
„Fektetett már több pénzt a kendőbe, mint amit az anyagi helyzete egyébként megengedett?”
„Vett már igénybe kölcsönt annak érdekében, hogy kendőt tudjon vásárolni?”
- Nóra – háromgyermekes, 33 esztendős édesanya - elmondja, hogy 500 Euro volt a legtöbb pénz, amit kendőbe fektetett, többször előfordult, hogy részletre is vásárolt. Jelenleg 350-380.000 forintot ér a készlete.
- Kati számára a legtöbbet érő kendő eddig 70.000 forintot kóstált, jelenleg 7 darabos állománnyal rendelkezik, ezek saccolt értéke 250.000 forint.
- Andinál – 25 éves, egy gyermekes édesanya - is hasonló a helyzet, azonban ő forgatja a készletet: összesen 107 darab hordozókendő fordult meg az otthonában!
„Hazudott valaha családtagjainak, vagy bárkinek a kendőiről, illetve ezzel kapcsolatos veszteségeiről?”
„Kritizálta már környezete a túlzott mértékű kendővásárlás miatt?”
Kati így nyilatkozik: „Józsi kollégám többször megjegyezte, hogy kendőfüggésem átlépi a normál határt. Ő szokott helyettem utalni nagyobb összegeket, hogy a számlámon ne tűnjön fel. A múltkor ő beszélt le egy drága kendőről és helyette ajánlott egy olcsóbbat és számomra a célnak megfelelőbbet. Nálunk valójában nem tudja a párom, mennyit keresek, így fel sem tűnik neki, hogy mennyit költök.”
Jól láthatjuk, a kendőfüggőségnél is megjelennek az addikciók jellegzetességei: esetenkénti kontrollvesztés, a tevékenység anyagi vonzatainak eltitkolása, „leállási” nehézségek, vagy épp a „szintentartás” (egy adott anyagi kerete van, vagy fix darabszáma).
Mégis, van, lehet ennek az addikcióknak – a többivel ellentétben - akár pozitív vonzata is?
Választ kaptahattok rá két hét múlva a cikk folytatásában!
Kapcsolódó cikkünk: Minden, amit a babahordozó fajtákról tudnod kell - Miért nem ajánlott a kenguru?
Indexkép: Suzanne Shahar / Flickr
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Csernák KrisztinaPszichológusElérhetőségeim: Magánrendelő: 6000 Kecskemét, Katona József tér 18. III. em. E-mail: csernak.krisztina.pszichologus@gmail.com Honlap: http://www.csernakkrisztina.hu Facebook: Csernák Krisztina Pszichológus Kecskemét https://www.facebook.com/csernak.krisztina.pszichologus.kecskemet/ |