A D-vitamin a kalcium felszívódását segíti, ezért alapvető fontosságú a szervezetnek. Amikor a bőrt napsütés éri, természetes úton képződik, egy 2016-os kutatás azonban azt állapította meg, hogy az európaiak akár 40 százaléka is hiányt szenvedhet belőle. Megfelelő mennyiségű D-vitamin hiányában megnő az angolkór kockázata, ilyenkor a csontok csökkent kalciumtartalma miatt deformitások alakulnak ki.
Finn kutatók abból indultak ki, hogy a több D-vitamin jobb lehet a babáknak, ezért klinikai tesztek során 975 egészséges finn csecsemő bevonásával vizsgálatot kezdtek. Véletlenszerűen egyes babáknak az ajánlott napi 400 nemzetközi egység (IU) D-vitamint írták elő, a többinek ennek háromszorosát, 1200 IU-t.
A gyerekek kétéves korára azonban a kutatók nem találtak különbséget sem a csonterősségben, sem a fertőzések előfordulásában - írták a JAMA Pediatrics című gyermekgyógyászati szaklapban.
"Tudomásunk szerint ez az első nagyszabású, randomizált vizsgálat, amely értékelte a D-vitaminos étrend-kiegészítés hatásait a születéstől a kora gyermekkorig", idézte a kutatókat a Medialxpress.com tudományos-ismeretterjesztő portál.
Mint megjegyezték, a babák nagy része ugyan már a tesztek előtt sem volt D-vitamin-hiányos, a nagyobb adag D-vitamin nem járt további előnyökkel sem a csonterősségre, sem a fertőzések gyakoriságára nézve.
Finnországban és sok más nyugati országban az élelmiszerekbe általában tesznek D-vitamint, így a két év alatti gyerekeknél a napi 400 IU D-vitamin adagolásával elegendő mennyiség jut a szervezetbe - következtettek a finn kutatók.
Indexkép: pxhere