A körülmetélés, vagyis a fityma eltávolítása leginkább a zsidó és a muszlim családokban élő szokás
A Bibliában és a Koránban egyaránt szereplő előírás alapján leginkább csecsemőkorban - hivatalosan hét- vagy nyolcnaposan - végzik el a kisfiúkon. A műtét megfelelő higiéniás viszonyok között elvégezve nem fájdalmas, nem veszélyes, később pedig akár előnyére is válhat a férfiaknak.
A dán polgárok egy része azonban ezt nem így gondolja. Ők úgy látják, a körülmetélés nem más, mint brutális testcsonkítás, amelyhez az érintettek - lévén igen fiatalok a beavatkozás elvégzésekor - nem adhatták meg a beleegyezésüket. Az aláírók szerint mindenkinek joga van teljes, sértetlen testben leélnie az életét, ezért azt követelik a törvényhozóktól, hogy kizárólag 18 év felettiek esetében engedélyezzék a műtétet.
A dán parlamentnek az összegyűlt nagy számú aláírás miatt valamikor mindenképpen napirendre kell vennie az ügyet, ám nincs rá határidő, hogy mikor, és ha meg is teszik, akkor sem biztos, hogy valóban be is tiltják a körülmetélést.
Nem Dánia az első ország, ahol ez a kérdés felmerül
2012-ben Németországban a kölni tartományi bíróság megállapította, hogy a gyermekkorban elvégzett körülmetélés jogellenes.
Az ügy közvetlen előzménye az volt, hogy egy négyéves muzulmán kisfiúnál komplikációk léptek fel a beavatkozás után, és kórházba került. A bíróság akkor úgy látta, hogy a család és az orvos megsértették a gyermek szabad önrendelkezési jogát, ami előbbre való, mint a szülők szabad vallásgyakorláshoz való joga. Az Európai Rabbik Konferenciája ekkor a holokauszt utáni legsúlyosabb támadásként értékelte a bíróság döntését, ami Németországban a történelmi előzmények miatt különösen kínos incidensnek számít. A német kormány is azon az állásponton volt, hogy engedélyezni kell a zsidó és muzulmán lakosságnak a körülmetélés szokását, így nincs hír arról, hogy az azóta eltelt négy évben bárkit is elmarasztalt volna ez ügyben a bíróság.
Érdemes szót ejteni a nők körülmetéléséről is
Ez a férfiakétól eltérően brutális és puszta rosszindulat által vezérelt gyakorlat.
A kislányok nemi szervének részleges vagy akár szinte teljes eltávolítása ma már a világ szinte minden országában tiltott, ennek ellenére sajnos ma is sok területen viruló szokás. Célja, hogy a nők számára fájdalmassá tegye a nemi életet, így biztosítva a házastársi hűségüket.
Ezt a beavatkozást leginkább muzulmán országokban szokták elvégezni, noha a Korán nem írja elő.
Az iszlam.com szerint a női körülmetélés teljes formája - a csikló, a kisajak és a nagyajak szinte teljes eltávolítása - abszolút elítélendő, az a módszer azonban, amely során néhány millimétert lemetszenek a csiklóból "a szexuális vágy mérséklése céljából", nem kimondottan tiltott, de nem is ajánlott eljárás.
Körülmetélés egészségügyi okokból
Míg Európában és Ázsiában a körülmetélés elsősorban vallási kérdés, a tengerentúlon számtalan család egészségügyi okokból dönt a beavatkozás elvégzése mellett. Ma Amerikában a férfiak 85 százaléka van körülmetélve, igaz, ez a szám csökkenő tendenciát mutat: az utóbbi években a csecsemők nagyjából 60 százalékánál végezték el a beavatkozást.
A legfőbb ok az intim higiénia megkönnyítése, ez esetben ugyanis nem kell rendszeresen gondot fordítani a fityma alatti rész gondos ápolására, amelynek elmaradása gyulladáshoz, betegségekhez vezethet. A körülmetélés megoldja a magyar szülők számára is jól ismert "húzogatni vagy nem húzogatni" - dilemmát, vagyis hogy kell-e rendszeresen hátrahúzni a kisfiúk fitymáját, és ha igen, mennyi idős kortól. A körülmetélt gyermekek körében értelemszerűen a fitymaszűkület is ismeretlen probléma.
Kapcsolódó cikkünk: A kisfiús anyukák nagy kérdése: húzzuk vagy ne húzzuk a fütyit?
Egyes kutatások szerint a beavatkozás mérsékli a HIV és a HPV vírus terjedését, mivel a körülmetélt férfiak nehezebben kapják el ezeket a betegségeket. Azt, hogy a szexuális életet befolyásolja-e, és ha igen, milyen irányba, nehéz vizsgálni, mivel kizárólag olyan férfiak beszámolóira lehet hagyatkozni, akik felnőttként végeztették el magukon a műtétet, ők pedig nincsenek sokan. A legtöbben semmi különbségről nem tettek említést, egy dél-koreai felmérés szerint azonban az általuk megkérdezett alanyok egyértelmű romlásról számoltak be.
Körülmetélés Magyarországon
Nem valószínű, hogy hazánkban a kérdés a közeljövőben fel fog merülni, ugyanis jelenleg meglehetősen szűk kört érint. Leginkább a hagyománytisztelő zsidó családok körében szokott az igény felmerülni, s nekik is csak 2002 óta van lehetőségük Magyarországon elvégeztetni a beavatkozást - korábban vagy kiutaztak Izraelbe, vagy onnan hívattak rabbit.
Az egészségügyi okokból, megelőző célból elvégeztetett körülmetélés sem igazán szokás hazánkban, inkább a súlyosabb fitymaszűkület kezelésekor szokott felmerülni, mint megoldási javaslat.
Indexkép: wikimedia.org