Egyebek mellett ez volt az egyik fontos konklúziója annak a konferenciának, amelyet
"... tényleg nem akadály? - Egyedül nevelő szülők esélyei a munkaerő-piacon" címmel tegnap rendezett az Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány több mint 160 szakember és érintett közreműködésével.
Korózs Lajos, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára együttműködését ajánlotta fel annak érdekében, hogy segíteni lehessen az ország „legnagyobb kisebbségének”.
Dr. Frey Mária, a Foglalkoztatási Hivatal Kutatási irodájának tudományos tanácsadója az egyszülős családok vizsgálatát sürgette, hiszen jelenleg szinte egyáltalán nem léteznek ilyen kutatások. A munkaerő-piaci program kidolgozását problémafeltárással kell kezdeni, hiszen e nélkül nagyon nehéz megoldást találni. A munkára Európai Uniós források is lennének – hangsúlyozta az előadó.
Ádám Szilvia, a SOTE Magatartástudományi Intézetének kutatója szerint azoknál a szülőknél, akik folyamatosan a munkahely és a család konfliktusában élnek, jóval gyakoribb a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri megbetegedés vagy a depresszió.
Chris Pond, a brit Pénzügyi Szolgáltatások Felügyeletének elnöke – korábban munkaügyi miniszter és a brit Egyedülálló Szülők Nemzeti Tanácsának elnöke – a brit helyzetet ismertette, ahol 90 éve foglalkozik önálló szervezet az egyszülős családokkal. A Nemzeti Tanács munkahelyteremtő programokkal, átképzéssel, munkába segítéssel támogatja az érintett szülőket.
A tanácskozáson kis-, közép- és nagyvállalatok vezetői is képviseltették magukat, beszélgetésükből kiderült, hogy a rugalmas munkaidő és munkahely – természetesen akkor, ha ezt a munka jellege lehetővé teszi - jóval olcsóbb, mint az irodai munkavégzés. Az atipikus foglalkoztatási formák elvetése leginkább a vezetők bizalmatlanságából és kényelméből fakad, semmint racionális okokból. Pedig a motivált, kevésbé stresszes munkavállaló teljesítménye pénzben is kifejezhető pluszt hoz a cégnek, a megspórolt táppénzről nem is beszélve.
Nagy Anna, az alapítvány vezetője szerint a munkahelyek rugalmasabbak lennének, ha a kormányzat pl. adókedvezménnyel is támogatná a családbarát intézkedéseket (óvodák és bölcsődék támogatása, rugalmas munkaidő stb.). Ez hatalmas segítség lenne nemcsak az egyedül nevelőknek, de minden családtípusnak.
Magyarországon mintegy ötszázezer egyszülős családban 664 ezer gyermeket nevelnek, közvetlenül tehát a társadalom több mint 11%-a, a gyerekek több mint egyharmada érintett a problémában. A hétfői tanácskozáson többször utaltak a gazdasági válságra, ami különösen nehéz helyzetbe hozza ezt az amúgy is veszélyeztetett réteget, hiszen 44%-uk már most is szegény.