A fa körül ott áll az anyuka, apuka és a gyerek vagy gyerekek. Azonban sok család nem ilyen felállásban ünnepel. Elég csak a válási statisztikára gondolni... Azonban ha csonka a család, akkor is telhetnek boldogan az ünnepek.
Külön szervezést igényel az ünnep azoknak a családoknak az esetében, ahol a család csonka, mert elváltak vagy külön élnek a szülők. Vitathatatlanul az a természetes és a gyerek számára a legjobb, ha mindkét szülővel találkozik/találkozhat a szeretet ünnepén. Sokszor még haragszanak a külön élő szülők egymásra, a gyerek érdekében mégis jobb, ha osztoznak rajta az ünnepek idején. Sokszor a nagyszülők szerepe sem elhanyagolható. A gyerek érdekében jobb, ha a rugalmasabb hozzáállásra bíztatják gyermeküket, azaz a szülőket, mint az ellenséges hangulat fokozására.
Az időbeosztást jobb előre megbeszélni. Előre tisztázniuk kell egymás között, hogy kinek mikor jó, mikor szeretné, ha nála lenne a gyerek. Természetesen ezt a gyerekkel is meg kell beszélni. Nem jó, ha az ünnepen kész tények elé állítják. Jobb, ha előre tudja, hogy mikor hol lesz.
Az sem szerencsés, ha a szülők bármelyike is az ünnep alkalmával mindenféle előkészítés nélkül akarja bemutatni gyermekének partnerét. Az első találkozásokat jobb, ha nem az ünnepek idejére időzítik. Félő, hogy az előkészítés nélküli találkozás, főleg ünnep alkalmával tartós ellenszenvet fog kiváltani a gyerekből. Abban az esetben, ha a gyerek már többször is találkozott a szülő új partnerével, elfogadta a helyzetet és jó kapcsolat alakult ki közöttük, érdemes elgondolkozni a közös ünneplésen. Természetesen ezt is megfelelően elő kell készíteni.
Néhányan a Szent Estén a gyerek kedvéért a válás ellenére is közösen ünnepelnek. Az apuka vagy anyuka elmegy a gyerekhez és a vacsora végeztével távozik. A jellemzőbb még talán az, hogy a gyerek a Szent Estét egyik évben az egyik, másik évben pedig a másik szülőnél tölti. A másik gyakori megoldás pedig, hogy a Szent Estén a gyerek otthon marad, vagyis azzal a szülővel tölti, akivel együtt él. Karácsony másnapján, pedig megy a másik szülőhöz. Ha már így is a gyereknek vándorolnia kell az ünnepek alkalmával, nem érdemes vele nagy rokonlátogatásokat csapni. Nagyon fárasztóvá válik az ünnep, ha a nagyszülőkön kívül a nagynéniket, nagybácsikat és a baráti kört is végiglátogatja mindkét szülő vele. Így a meghitt ünnep egy nagy vándorolgatássá válik és a gyerek nagy valószínűséggel meg fogja utálni az egészet.
Elvált szülők esetén akaratlanul is beleeshetnek a szülők és a nagyszülők abba a hibába, hogy elkezdenek versengeni egymással. Úgy gondolják, hogy a gyermek ragaszkodását és szeretetét azzal fogják kivívni, hogy minél drágább ajándékokkal fogják elhalmozni. Kezdetben biztos, hogy a gyereket ezzel manipulálni lehet. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy semmilyen ajándékkal sem lehet pótolni vagy helyettesíteni a törődést és a szeretetet. Ne az legyen a cél, hogy az ajándékok miatt ragaszkodjon bárkihez is a gyerek. A drága ajándékokkal és egy értelmetlen licitáláshoz vezető versennyel a gyereknek árthatnak a szülők és a nagyszülők is. Ezzel a hozzáállással félő, hogy a gyerek önzővé, követelőzővé válik. Érdemes ezt elkerülni.
A Karácsony nemcsak a hívő emberek számára jelenti a szeretetet és a megbocsátást. Lehet, hogy az elvált szülők még tele vannak sérelmekkel, haraggal a másikkal szemben, azonban a gyerek kedvéért legalább a gyerek előtt ne hangsúlyozzák ezt! Lehetőleg legalább az ünnep idején legyen "tűzszünet". Mindenkinek az a legjobb, ha mindkét fél tapintatosan, toleránsan viszonyul a másikhoz. Így a csonka családban is boldogan telhetnek el az ünnepek.