A búcsúnak is eljön az ideje
A karácsonyi ünnepkör az advent első vasárnapjától a vízkeresztet követő vasárnapig tart a keresztény egyházban, hagyományosan azonban a vízkereszt napján zárjuk le az időszakot. B. Szirtes Dóra szerint ezt a szokást érdemes is tartania minden családnak, hiszen karácsony után két héttel már megszokottá válik az ünnepi dekoráció, kicsiket már nem varázsolják el a fények, sőt, akár közömbössé is válnak.
„A karácsonyi varázslat akkor őrizhető meg, ha akkor zárjuk le, amikor még egy picit tart az ünnepi hangulat, de már mégsem" – magyarázza a Montessori pedagógus. Ösztönanyu szerint erre január hatodika több szempontból is ideális. Egyrészről ez a téli szünet utolsó hétvégéje, másrészről, ha szombaton elköszönünk a karácsonytól, vasárnap már tudunk hangolódni a hétfőtől ismét megkezdődő óvodai, iskolai életre.
Idén is lesz karácsony
A szakértő szerint érdemes felkészülnünk arra, hogy a kicsik várhatóan pityeregni fognak és nem feltétlenül kitörő örömmel engedik el a karácsonyt. Ez azonban jó alkalmat ad arra, hogy áttekintsük az évet és például egy letölthető lineáris naptár kiragasztásával szemléltessük, hogy 2024-ben is át fogjuk élni újra a karácsonyi csodát.
Vízkeresztkor a folyamatot más módon is megkönnyíthetjük. Például az összetört, megsérült karácsonyi dekoráció szelektálásával, az elromlott izzósor megjavításával, a díszek közös elpakolásával és az emlékgyártással.
„Legszebb karácsonyi emlékeinket érdemes ilyenkor átbeszélnünk, a legjobb fotókból pedig képeskönyvet készíthetünk, vagy kinyomtatva befűzhetjük azokat a családi albumba is" – magyarázza B. Szirtes Dóra. Hozzáteszi, érdemes számot vetnünk az adventi időszak jól bevált eszközeiről és a kevésbé sikeresekről is, hogy idén decemberben már ezekből tanulva nézzünk majd az ünnepek elé.