Látszólag ok nélküli szakítások és válások tanúi lehetünk, nem csak környezetünkben, de akár saját családunkban is. Érthetetlennek tűnik, amikor egy kapcsolat hirtelen elhidegül, s a két fél érdektelenné válik egymással szemben. Pedig ez a folyamat hosszabb, nem egy nap alatt zajlik. Akár hosszú éveken át megtartható egy olyan kapcsolat, amelyben a két fél nem egymással, hanem egymás mellett él. Az elhidegülés oka legtöbb esetben nem a másik fél "unalmassá" válása, hanem a hónapok, évek alatt összegyűlt, ki nem mondott sérelmek tömege.
A statisztikák szerint a nők fele néhány év együttélés után már nem kötné életét partneréhez, a férfiak azonban ragaszkodóbbak, mintegy ötödük döntene hasonlóképpen. Nem csak a házasságok, de a tartós kapcsolatok időtartama is lerövidült. Nem egy házasság végződik egy-két év múlva válással, ugyanígy a párkapcsolatok többségében is a problémákat megkerülik, s egy idő után más partner mellett döntenek.
Míg a válások legnagyobb részét a nők kezdeményezik, s az indokok között a férj alkoholizmusa, vagy más szenvedélybetegsége szerepel első helyen, addig a nem hivatalos kapcsolatok inkább az egyik vagy mindkét fél félrelépése miatt mennek tönkre. Nem egy esetben csak későn döbben rá arra a két fél, hogy életvitelük alapvetően különbözik, s a legmerészebb kompromisszumok sem segítenek az arany középút kialakításában.
A túlzott óvás éppolyan kellemetlen lehet a partner számára, mint a teljes kisajátítás. Tulajdonképpen ugyanaz történik mindkét esetben; a partner elveszíti személyes szabadságát, esetleg önállótlanná válik, s felnőttként hosszabb-rövidebb idő elteltével lerázza béklyóit. További problémát jelenthet az alkalmazkodás, főként, ha egyik, esetleg mindkét fél sokáig egyedül élt korábban, és saját életvitelét megszokva nem tudja elfogadni mások szokásait.
Talán néha már közhelynek tűnik, hogy beszélgessünk, magyarázzuk el problémáinkat a másik félnek, mégsem létezik ennél egyszerűbb és hatékonyabb módszer a megoldásra. A problémák megoldásának halogatása eltávolodáshoz, a kapcsolat megromlásához, egymás hibáztatásához vezethet.
Bár nem tűnik a legfontosabb pontnak, a kommunikáció elengedhetetlen egy kapcsolaton belül. A sérelmek őszinte megemlítése és megbeszélése sokat segíthet önmagunk és partnerünk megismerésében és megértésében, ezáltal a megoldáshoz is közelebb kerülünk. A hosszú ideig halogatott, vagy vitába torkolló beszélgetések elmérgesíthetik a kapcsolatot, s a két fél inkább megtartja a "tisztes távolságot". Egy idő után pedig feltűnik egy külső személy, s bár látszólag ő zilálja szét a pár boldogságát, valójában csak motivációt jelent a megromlott kapcsolat megszüntetéséhez.
Beszélgessünk! |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |