Számtalan olyan játékszer kapható, amely ezt a fejlődést elősegíti, lehet válogatni különféle játékokból, egy labda, ugrálókötél, karika, görkori, szobai kis trambulin, mászóka, body-roll sokat segíthet.
Az egész izom-, és csontrendszert erősítő játékok közül kiemelném az ún. "füles labdát" (nagyméretű labda két füllel), mellyel játékos tartásjavító, gerincoszlop fejlesztő gyakorlatokat végezhetünk. A kis gyermek-trambulin szinte minden izomcsoportot megmozgat és egyensúlyfejlesztő hatása is nagy. Vannak különböző kimondottan egyensúly-érzékfejlesztő játékok, olyan korongok, pl.: teknősbéka, melyekre felállva és azokat mozgatva ez az érzék fejlődik jól.
A sok kész játékszer mellett, otthon is készíthetőek egyszerű eszközök, melyek hasonló célt szolgálnak.
Vállalkozó szellemű, ügyes anyának, nagymamának nem okoz gondot pl.: babzsákot varrni (15 x 15 cm-es textilanyagot három oldalán, duplán hajtva összevarrni, kifordítani, megtölteni babbal, borsóval vagy kukoricaszemekkel és a végét bevarrni), ezzel játékos, fejlesztő gyakorlatokat végezhet a család aprósága. Pl.: fejen hordozás, dobások-elkapások, váltott kézzel karkörzések, térd közé szorítással szökdécselés, babbal emelgetés, négykézláb járás, háton a babzsák, mászások babzsákkal a hason - pókjárás. Ezek izomfejlesztő, tartásjavító hatásúak.
Az óvodáskorú gyerekek több, mint felénél tapasztalható az ún. lúdtalp (lábboltozat süllyedése). Ennek korrigálásához igen hasznos, hogy sokkal többet legyenek a gyerekek mezítláb, természetesen a felfázás elkerülése mellett. A mezítláb végzett játékos lábstatikai gyakorlatok szinte pótolhatatlanok kisgyermekkorban.
Otthon ehhez kellék is készíthető az ún. "tipróka", amely hasonlóképp készíthető, mint a babzsák, méretében nagyobbra kell szabni, kb. 1 x 1 m méretű textilzsák, amibe gömbölyű kiskavicsokat töltünk lazán, ezt a lakásban bárhová tehetjük a földre, az a fontos, hogy sokat járkáljon a kicsi mezítláb rajta.
Néhány ötlet még a lábfejlesztéshez
Felnőttel közösen végezhető, mezítlábas gyakorlatok: helyben futás, térdemeléssel, sarokemeléssel futás, "balettos" - járás lábujjhegyen, sarkon, külső lábélen, belső lábélen járások (csámpizás), "cica" járás - behúzott lábujjakkal.
Aztán végezhetünk játékos gyakorlatokat egyszerű eszközök segédletével, mint egy szalvéta, vagy papír zsebkendő: a földön ülve lábujjakkal kell felemelni a papírt többször és integetni vele, egyik lábunk ujjaival áttenni a másik láb ujjai közé, mindkét láb ujjait használva széttépkedni a papírt.
Golyókkal meg lehet masszírozni felállva a talpakat, de a kézzel történő masszírozást is szívesen végzik a gyerekek, utánozva a felnőtteket. Alkalmazhatunk pl. ceruzát is játékos talp- lábujjgyakorlatokként: ülve lábujjakkal kell "megfogni" a ceruzát és a földre helyezett papírlapra rajzolni vele.
Természetesen ezeket a játékokat lehet gazdagítani, szülői ötletekkel bővíteni és közösen gyakorolni gyermekükkel játékosan és rendszeresen.
Jó mozgást az egész családnak!
Bischof Jusztina
óvodapedagógus
www.ovisvilag.blog.hu - Tanácsok Szülőknek
"Hogyan legyek büszke szülő?" Ingyenes Sorozat - www.ovisvilag.shp.hu
Kép: Lance Shields / Flickr.com