Összefoglaló a tíz hónapos baba fejlődéséről
FIZIKAI FEJLŐDÉS
A fokozott aktivitás, amely a motoros fejlődést kíséri, fizikailag stresszes lehet a gyermek számára. Hozzánk hasonlóan, azoknak a kisbabáknak, akik feszültnek érzik magukat, gondot okozhat az alvás.
A mászás során szerzett biztonságtól felbátorodva medvejárásba emeli magát, ami a járás egyik előfázisa – némelyik baba átugorja a mászási pózt. Nyújtott karral és lábbal közlekedik előre. Bútorokba kapaszkodva óvatosan felhúzza magát és megpróbál a megfelelő magasságú tárgyba (pl. egy alacsony asztalba, alsóbb köknyvespolcba) fogódzkodva lépegetni. Ez edzi az izmait és az ízületeit. Arra is jó, hogy a lábát és a lábfejét egyenletesen terhelve, lassacskán egyensúlyozza magát. Mászás közben szívesen görget maga előtt egy labdát végig az egész lakáson.
Kibújnak a felső középső metszőfogak (1 éves korig) és ez alsó szélsők (16 hónapos korig). A fog áttörését megelőző 2-3 napon a baba nyugtalan, fokozottan nyáladzik, éjszaka felriadhat és hőemelkedése is lehet, a fogínyen egy kis gyulladt "udvar" képződik és egy kékes-átlátszó hólyag jelenik meg.
INTELLEKTUÁLIS FEJLŐDÉS
Kimondja az első értelmes szót (15 hónapos korig). Ennek időpontja attól függ, mennyire képes fizikailag a beszéd hangjainak formálására és, hogy mennyire tud értelmileg összekapcsolni egy tárgyat annak nevével.
Pár szót és rövid, egyszerű kifejezéseket megért.
Tapsikol és búcsúzáskor integet. Egyre gyakrabban akarja fogni saját maga a kanalat. Két tárgyat fog egy kézben. Még egy kicsit ügyetlen, mikor elengedi őket.
SZOCIÁLIS FEJLŐDÉS
Pelenkázásnál hevesen tiltakozik, megpróbál "szabadulni", élvezi újonnan szerzett képességeit, egy percre sem hajlandó felhagyni a gyakorlással.
HOGYAN ETESD?
A 8. hónaptól bevezethetjük a „rágcsálnivalókat” is, mert ekkor már elég fejlett a baba kéz-száj-szem koordinációja. A gyermek táplálását felügyelet mellett vézezzük! Adhatunk neki például puha zöldségdarabokat, kiflivéget, banánt. Arra azonban vigyázzunk, hogy kemény, apró ételeket ne adjunk nekik, mert fennállhat a fulladás veszélye.
Fontos az is, hogy ebben a korban hozzászoktassuk a gyermeket a rágáshoz. Ez úgy történhet például úgy, hogy hagyjunk egy-egy puha darabot a főzelékben, amelyet a gyermek az ínyével szétnyomhat.
Másrészt már adhatunk neki tejtermékeket (sajtot, túrót, juhtúrót), de csak kis mennyiségben. Ezeket inkább a főzelékek komplettálásához használjuk. Arra vigyázzunk azonban, hogy 12 hónapos kor alatt tehéntejet ne kínáljunk még!
Kerüljük továbbá az ételek sózását és cukrozását, és az olajos magvakat is!
HOGYAN FEJLESZTHETED?
Beszéljünk hozzá, mosolyogjunk rá, keressük a tekintetét. Mondjuk mindig, amit tenni fogunk, mutassuk meg a ruhadarabot, amit rá szeretnénk adni, így figyelmét az öltözködésre tereljük, kevésbé ellenkezik és forgolódik. Hasonló okok miatt egyre nehezebb lefektetni.
Újonnan szerzett képességeit addig ismétli, míg úrrá nem lesz ügyetlenségén és félelmén.
Játékai: kezébe adhatunk krétát, ceruzát, zsírkrétát, később ecsetet. Élvezettel húzza-tolja a játékvonatot, autót, állatfigurákat – kössünk rájuk zsinórt!
MIKOR VAN GOND?
Figyeljük minden hónapban a gyermekünk fejlődését! Ha rendellenességet tapasztalunk, forduljunk szakemberhez időben, hogy megfelelő fejlesztésben részesülhessen a csecsemő. Ebben korban a következőkre figyeljünk kiemelten:
- mozgása nem fejlődik megfelelően, 1 hónappal késik a mozgásfejlődési mérföldkövek meglépése
- nem követ színes tárgyakat, nem reagál arcokra
- figyelme nem köthető le
- nem gagyog, gügyög
- nem reagál hangokra, fényekre
- nem játszik játékokkal, illetve nem megfelelően használja azokat.
Ebben az életkorban javasolt elvinni a gyermekünket a szemészetre, hogy az esetleges rendellenességeket még időben ki lehessen szűrni. Ha már előbb tapasztalunk problémát a baba látásával, szemével kapcsolatban, akkor vigyük rögtön orvoshoz!
Iratkozz fel BABAFEJLŐDÉS HÉTRŐL HÉTRE e-mail sorozatunkra! Add meg a születés dátumát és hetente megkapod az aktuális tudnivalókat babád fejlődéséről az első életévben.
Fotó: freedigitalphotos.net