Előfordulási gyakorisága: 1/1000 terhesség.
Hajlamosító tényezők:
- családban előforduló mola terhesség
- ikerterhesség, spontán vetélés az előzményben
- 50 év feletti, vagy 15 év alatti életkor
- dohányzás
Két típusa létezik:
- teljes mola terhesség
- részleges mola terhesség
Teljes mola terhességben 95%-ban kizárólag apai eredetű kromoszómák vesznek részt a megtermékenyítésben, míg az anyai petesejt magja degenerálódik. 5%-ban a megtermékenyítés 2 hímivarsejttel történik. Nem alakul ki szabályos embrió, magzatburkok, hanem helyette a méhlepény szőlőfürthöz hasonló cytákat termel.
Részleges mola terhesség esetén gyakran a petesejtet 2 hímivarsejt termékenyíti meg, így 69 kromoszómát tartalmaz a 46 helyett. Ebben az esetben kialakulhat embrió, magzatburkok, de az esetek nagy részében elhalt terhességhez, vagy vetéléshez vezet. Amennyiben ez nem következne be, akkor is a kromoszóma rendellenesség miatt az élettel összeegyeztethetetlen fejlődési rendellenességgel születne a magzat.
Diagnosztika:
Teljes mola terhesség esetén a méh mérete a számított terhességi korhoz képest nagyobb, és a vér ßHCG értéke jelentősen emelkedett. Ultrahang vizsgálattal lépesmézhez hasonló képet látunk. Gyakran társul a petefészkekben cysták megjelenésével.
A részleges mola terhesség a legtöbb esetben korai elhalt terhesség képében kerül felismerésre. Ebben az esetben a ßHCG érték nem feltétlenül nagyon emelkedett.
Tünetek: vérzéskimaradás után kevesebb, majd több vérzés jelentkezik, alhasi görcsös fájdalmak. A ßHCG emelkedés miatt fokozott hányinger, hányás. Ezek a tünetek akár egészséges terhesség esetén is fennállhatnak. Extrém magas ßHCG esetén preeclampsia (vezető tünete a magas vérnyomás) és hyperthyreosis (pajzsmirigy fokozott működése) is megjelenhet.
Terápia: a méh kiürítése, majd az anyag szövettani vizsgálata javasolt
Nyomonkövetés: kezdetben hetente, majd ha a ßHCG érték normálizálódik, havonta ennek ellenőrzése. Amennyiben 6 hónapig nem kezd újra emelkedni, a nyomonkövetés befejezhető.
Következő terhesség a 6 hónapos nyomonkövetést követően ajánlható, ha a vizsgálatok negatívnak bizonyultak.
Lehetséges szövődmények: 10-15%-ban a lepényi szövet beterjedhet a méh falára (invazív mola), és ekkor súlyos vérzéseket okozhat. Ebben az esetben akár vérköpés, vagy agyi bevérzés is előfordulhat. 2-3%-ban rákos elfajulás (chorioncarcinoma) is létrejöhet.