Korábban a nők számára az élet természetes része volt az anyaság, a családról való gondoskodás. Ma már a házimunka, a főzés, sőt, néhány nő számára a gyermeknevelés is nehéz feladatot jelent. Ez nagyrészt a megváltozott társadalmi viszonoknak köszönhető, hiszen napjainkban a nők munkavállalásban játszott szerepe legalább olyan fontos, mint a férfiaké. És legyünk őszinték; ma már nem könnyű feladat egy fizetésből megélni.
Az anyagi helyzet
A munka és család összehangolása azóta vált igen komoly problémává, mióta a nők is a munkaerőpiac részévé váltak. Korábban a szerepek áttekinthetőek, egyértelműek voltak; a nő feladata az otthon, a családról való gondoskodás, míg a férfi biztosítja az anyagi hátteret. Ma már az esetek többségében ez nem megoldható, hiszen egy átlagos fizetésből szinte képtelenség fenntartani egy családot.
Néha éppen emiatt marad el a gyermekáldás, a szülők nem merik anyagi biztonságukat kockáztatni. A legtöbb munkahelyen –bár kötelesek a gyesről visszatérő kismamát foglalkoztatni- nem nézik jó szemmel a gyermekvállalás miatti többéves kiesést. Nem egy munkáltató már az állásinterjún igyekszik megtudni a jelentkezők családi helyzetét, s bármennyire is szégyenletes, hátrányba kerülnek azon nők, akik egy-két éven belül gyermeket vállalnak.
Gyes-betegség
Napjainkban a nőkre számtalan feladat hárul, napjaik nagy részében fontos feladatokat látnak el. A munkát követően ügyelni kell a háztartásra, s persze figyelni önmagukra is. Mindig jut egy kevés idő a kikapcsolódásra, barátokra- s ez az életmód hamar szokássá válik. Ha a várandósság nem tervezett, csupán véletlenül alakul így életük, könnyen zavart okozhat a megszokott életvitelben.
A gyes-betegség nem más, mint egy depresszió-szerű állapot. A kismama úgy érzi semmire nem jut ideje, nem szívesen tölti idejét otthon, s ha tehetné, sokszor inkább másra bízná gyermeke nevelését. Főként az esetben fordul elő, ha az anyuka a terhességet megelőzően nem volt hasonló helyzetben; nem voltak kötöttségei, mindig maga irányította életét, esetleg neveltetésének ellent mond a látszólagos „tétlenség”.
Sokszor úgy érzi a többi ember szemében értéktelen, mert nem dolgozik, nincs saját jövedelme, s nem jut ideje önmagára. Pedig nincs nagyobb kihívás, mint egy gyermek felnevelése!
Egyetlen gyógymód létezik; az anyaság, a nőiesség átélése. Sajnos ez utóbbira ma már kevés lehetőség adódik, hiszen életünk nagy részében „férfiként” kell helytállnunk. Mégis, meg kell tanulnunk összehangolni nőiességünket az elvárásokkal.
A gyermekvállalás a nő életének legfontosabb része
Nem egyszer azt gondoljuk, van még idő a gyermekvállalásra. Máskor pedig azért halogatjuk, mert félünk a szüléstől, esetleg a gyermekneveléssel kapcsolatos fellelősségtől. Pedig a gyermekvállalás egy nő életének fontos része, nem tehető egy mérlegre sem félelmeinkkel, sem munkánkkal. Állásunkat anélkül is elveszthetjük, hogy gyermeket vállalnánk. Félelmeink nem tűnnek el, ha soha nem próbáljuk ki az anyaság csodálatos élményét.
Fotó: GaBaur: Sind so kleine Hände ...
A gyermekvállalás dilemmája |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |