Az Orpheus Állatvédő Egyesület információs telefonját sűrűbben hívják mostanság kutyatámadások, vadul rohangáló kóbor állatok miatt. Ennek oka lehet, hogy tavasszal és ősszel a négylábú házi kedvencek legtöbbje számára ilyenkor van a párzási időszak.
A hím kutyák (a kennelbe, udvarba, lakásokba bezárt egyedek is) észlelik azt az erős szagot, ami a nőstény állatok párzási időszakát jelzi. A szuka kutya párzását jelző szaga akár kilóméterekre is a levegőbe terjenghet, ezzel megőrítve a hím állatokat. Ilyenkor a kutyák minden áron szabadulni szeretnének bezártságukból, sokuk ilyenkor a párzás reményében szökik el otthonról. A kan kutyák egyénileg vagy falkákba verődve kutatják a tüzelő szukákat, közben egymásra és a közelben lévő emberekre is agresszívan reagálhatnak. Ezekben a szituációkban történik a legtöbb kutyaharapás.
A kutyatámadásokat érdemes elkerülni, ezért idegen vagy kóbor kutyákat semmiképpen se próbálja meg senki botokkal hadonászva vagy kőhajigálásokkal elijeszteni. A zavart kutya sok esetben a párzási lázban égve visszatámadhat.
A kutyatartók udvaraikban, lakásaikban tartsák kedvenceiket olyan helyen, ahonnan azok nehezebben tudnak elszökni. Szuka kutyát érdemes állatorvosi rendelőkben kapható szerekkel tüzeléskor a szagok tompítása érdekében lekezelni, vagy ha nem tervezünk kutyánkkal szaporítást végezni, akkor egyszerű-és gyors módszerekkel az állatot ivartalaníttatni is lehet. Ezzel az állattartó mentesül a későbbi bajoktól.
Ha kutyafalka közelében kerékpározunk vagy gyalogmenet közben kutyafalka közeledik, érdemes minden irracionális viselkedést (sikoltozást, hadonászást, kapkodást) mellőzni, hiszen a falkában erős állat a hírtelen mozdulatokra jobban támad. Ha nagy a baj, és a kutya ránkrontott, érdemes földre fekve összekuporogva, fejünket, lágy részeinket védve addig mozdulatlanul maradni, míg a támadó ebek szét nem szélednek.
Tüzelési időszakban - vagy máskor - ha a kutya tartójától elszökik, vagy az állatot elhagyja – kiteszi, már az is kimeríti a 2004. évi X. törvényben leírt állatkínzási bűncselekményt, melyért akár három év börtön is kapható. Ha a szabadjára engedett állat még sérülést is okoz, a bűncselekmény halmozottan nagyobb büntetéssel is járhat. Jobb megelőzni a tragédiákat, ehhez felelős állattartás szükséges!
Orpheus Állatvédő Egyesület
www.zug.hu
Miért harapnak többször a kutyák tavasszal és ősszel? |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Ne vásárolj élő állatot húsvétra!
Sportolás kutyánkkal balesetmentesen
cicvarek
#2
2010. június 25. 16:05:43 | péntek |
Az ivartalanitás kérdéséhez szeretnék szólni.Nálunk is ez lenne a legjobb megoldás, mint több a jószágaikért felelősséget érző államban.
A nőstények ivartalanitása nem is olyan kis műtét, és nagyon megviseli az állatokat. Nagyon sok gazdi sajnálja a fájdalom, a kellemetlenség miatta kedvencét. A másik ok, hogy kevesen élnek vele, a műtét magas költsége. Cirka 15000 forint, ha rászánja magát a gazdi, és ez vidéki, baráti ár. Csodálom az állatvédőket, hogy nem tesznek ez ügyben semmit...Aztán ott vannak a fogamzásgátló gyógyszerek, mert van kutyának, macskának is, de fel kell irattatni. Ez egy külöm tortura, és van olyan állatorvos, aki ezért a vizitért is díjatt kér. Az állatgyógyszertárban csak receptre adják ki. Miért? Ha propagálnák, tudatnák a gazdikkal, hogy van ilyen lehetőség, biztosan nem lenne ennyi kóbor, kidobott, elhagyott cica, és kutya.Mindenkinek könnyebb lenne. Igaz, ez is sokba kerül, de humánus megoldás, és még egy előnye, nem kell egyszerre annyi pénzt kiadni. Ajánlom a fogamzásgátló gyógyszert mindenkinek!!!!!!!!! Nálunk 100 % biztonsággal működik.
|
|
|
|
vacsi
#1
2010. május 21. 05:32:28 | péntek |
Azzal messzemenően nem értek egyet, hogy a támadó kutya elől a földre kuporodva meg lehet menekülni: ez rendkívül veszélyes tanács, a kutya ugyanis a földre került embert azonnal támadja, sok esetben még a saját kutyánk is, elég, ha pl. a gyerek, vagy öreg elesik az udvaron.
Sajnos, nincs az a magas kerítés, amin ivarzáskor a kutya át nem tud jutni, akár átugrik, akár átmászik (nekünk ilyen kutyánk volt). Az esetek nagy észében szerencsére a csapatokban vonuló kutyák nem hederítenek az emberre, csak a másik kutyát látják. Ennek ellenére célszerű viselkedéssel sok baj előzhető meg: aki sikoltozik, hadonászik, az szinte kihívja maga ellen a sorsot! Ilyenkor legjobb már messziről kikerülni a kutyacsapatot, semmiképpen nem a szemükbe nézni, mert az támadást vált ki. A bicikliről is jobb leszállni, és megvárni,amíg elvonulnak, mert a bicikli mozgása a legtöbb kutyát ingerli. És nagyon fontos, hogy a kocsikban ülő kisbabákra vigyázzanak, ez ugyanolyan veszélyes, mint a bicikli, ráadásul a gyerek elég alacsonyan is van. A kutyatartóknak meg egy jó tanács: mielőtt a kutya beszerzése mellett dönt, nagyon alaposan fontolja meg, hogy milyen kutyafajtát, milyen célra szeretne. Ahol gyerek van, csak a nyugodt vérmérsékletű kutyák ajánlatosak, még házőrzésre is! Pl. ilyenkor kerülendő a kuvasz, kaukázusi, rottweiler, dogok, ezek ivarzáskor nagyon ingerlékenyek, könnyen okoznak sérülést. Egyébként természetesen nagyon megbízható házörzők, kedves kutyák tudnak lenni, de nem minden családba jók. Veszélyesek lehetnek még a kis termetű kutyák, ezek sokkal ingerlékenyebbek, mint a nagy testűek, könnyebben odakapnak, igaz, súlyos sérülést ritkán okoznak, leginkább a gyerekeknek, akik könnyebben sérülnek. Engem pl. háromszor harapott meg kutya: egy palotapincsi, egy yorkshire terrier és egy térdig érő keverék. Támadott nagy testű kuvasz is, de mikor rászóltam (nem kiabáltam!), abbahagyta.
|
|
|
|