Már az ókori görög mítoszokban is fontos szerepet kaptak e csodás élőlények; Apollón delfin alakjában csalogatott hajósokat szigetére, hogy papokként szolgálják őt. Ezek a kedves, segítőkész lények ma már kiemelkedő szerepet játszanak a gyógyításban is.
David Nathanson ideggyógyász professzor egy új módszert vezetett be olyan betegségek kezelésére, melyekre az orvostudomány nem talált hatékony megoldást. Down kórban szenvedő gyermekeket kezelt a delfinek segítségével.
A delfinterápia elsődleges célja a gyermekek zárkózottságának kiküszöbölése. Természetes bájukkal, játékosságukkal elősegítik a velük játszó gyermekek megnyílását. Az emberekkel szemben a delfinek nem küldenek negatív jelzéseket a gyermekek felé, ösztönös óvatossággal, kedvességgel és odafigyeléssel ajándékozzák meg az embereket.
Ugyanakkor a magas intelligencia szinttel rendelkező delfinek nem csak szeretetet adnak, hanem tanítóként is megállják a helyüket. Különböző, közös feladatokat végeznek el, melyek segítik a gyermek fejlődését, tanulási készségét.
Az első, és legfontosabb lépés a gyermekek összeismertetése ezzel a kedves lénnyel. A következő napokon 1-2 órás foglalkozásokon vehetnek részt, ahol egyre közvetlenebb kapcsolatba kerülnek a delfinekkel. Először csupán az összeismerkedés, a közös játék a cél, később személyre szabott feladatok elvégzésében segít az új társ. Nathansok professzor kutatásai azt is igazolták, hogy a delfinek által kibocsátott hangok pozitív hatást gyakorolnak a gyermekek idegrendszerére.
A delfinterápia tehát nem csodaszer, de nem is egyszerű, patikában beszerezhető gyógyszer. Talán a "homeopátiás kezelés", vagy az "önzetlen szeretetterápia" a legjobb kifejezés. Amerikában évente több mint 10 000 gyermek fejlődését segíti elő a delfinterápia, s egyre több országban vehetünk rész hasonló kezelésen. Ma már nem csupán a beteg gyermekeket kezelik a tengeri terapeuták, hanem önbizalmukat vesztett felnőttek számára is segítséget nyújtanak.
Gyógyító delfinek |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |