Előzzük meg kedvenceink hőgutáját!
Ki jobban tűri, ki rosszabbul, de a legtöbb állat nehezen viseli a hirtelen jött meleget. Az állattartónak (ha gondos gazdaként akar eljárni) oda kell figyelnie állatai naptól való megóvására. A hőségtől állataink is szenvednek nemtörődöm tartás következtében a nagy melegben az állatok el is pusztulhatnak. Az Orpheus Állatvédő Egyesület melegben alkalmazható javaslatai segítenek a problémák elkerülésében.
Nyáron a hűvös levegő fontosabb lehet négylábú barátaink számára, mint egy védelmet nyújtó kuckó...
....Gondoskodni kell arról, hogy állatunk napszaktól függetlenül bármikor be tudjon húzódni az árnyékba. Udvaron ez lehet egy füves talajon lévő fa árnyéka vagy egy zöld sövény, lakásban tartott állat számára árnyékot adhat egy sötétítő függöny is.
Télen az itató befagyására kell ügyelnünk, nyáron meg arra, hogy az sose fogyjon ki, mindig legyen benne friss víz. Az életet adó nedvesség hamar elpárolog, ezért kell a nagy itató, és annak rendszeres töltése.
A sétáltatás fontos a házi kedvencek számára. Ezt érdemes kora reggel és késő este elvégezni. A hűvösebb időpontra beütemezett séták a gazdák számára is jobban elviselhetőek. A legtöbb kutya szeret úszni. Érdemes egy-egy nagyobb séta alkalmával felkeresni a kijelölt kutyaúsztatókat, hogy négylábú barátaink is élvezhessék a nyarat.
A tűző napon tartózkodó kutya, macska is leéghet! A leégés elsősorban a fület, orrot, a talaj miatt a tappancsokat érintheti. Nagyobb séták előtt használhatunk fényvédő-leégés elleni krémeket. A sétát lehetőleg ne a felforrósodott aszfalton, hanem a füves talajon végezzük.
A réteken-erdőkben való séta alkalmával a toklászok és bogáncsok is problémát jelenthetnek. Könnyen bekerülhetnek a fülbe, befúródhatnak a talppárnák közé és irritálhatják a bőrt, fájdalmat, tályogot okozva. Az erdőben a vadász az úr. A gazdátlannak látszó állatokat a mezőőrök puskával kilőhetik. Érdemes a gazdáknak az erdő színeitől eltérő, jól látható ruházatot ölteniük a balesetek elkerülése érdekében. Soha ne engedjük kedvencünket vadak után futkosni, mivel az erdőkben élő vadakban okozott károkat meg kell fizetnünk.
Az ablak probléma: évről évre sok ezer állat pusztul el, mert a nyáron állandóan nyitva tartott ablakokon át kizuhannak a magas épületekből. Ha egyedül hagyja kedvencét nyitott ablaknál, legyen az ablakon rács vagy háló, mely megakadályozza, hogy egy elröppenő madár vagy lepke után kapva állataid kiessenek és súlyos sérüléseket szerezzenek, elpusztuljanak, vagy elkóboroljanak.
Kedvenceinket gyakran szállítjuk gépkocsiban. Nyáron egy-egy autóban akár ötven fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. Mindig kapcsoljunk be ventillátort, az ablakokon is engedjük befújni a levegőt. Nyári melegben sem embertársaink, sem az állatok nem bírják a meleget, ezért ne hagyjuk őket bezárva az autóban.
Ha elővigyázatosságunk ellenére kedvencünkön hőguta jelentkezne, érdemes állatorvos segítségét kérve határozottan cselekednünk: az állat magas testhőmérsékletét le kell csökkenteni vizes borogatással, a folyadékbevitelről gondoskodni kell. A hőguta gyakran halálos, így a megelőzés jelentheti az igazi megoldást. További hasznos tanácsok a www.zug.hu Állatbarát Web Kuckóban olvashatóak.
Orpheus Állatvédő Egyesület
www.zug.hu
www.ebrendeszet.hu
Előzzük meg állataink hőgutáját! |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |