A lisztérzékenység néhány gabonafajtában található glutén iránti túlérzékenységet jelenti, ilyenek a búza, az árpa, a rozs, a zab. Korábban gyermekbetegségnek tartották, de mára már kiderült, hogy bármely életkorban előfordulhat.
Hogyan ismerheted fel?
Ha a családban volt már hasonló betegség, érdemes odafigyelni, mert a hajlam öröklődhet. Ezeken kívül a környezeti ártalmak és különböző immunológiai folyamatok eredményeként is kialakulhat a lisztérzékenység. Ha vérszegény a gyerek, és ennek nincs egyértelmű más oka, érdemes vérvizsgálattal ellenőrizni. Bár ez végleges eredményt nem ad, de így megállapítható, hogy szükség van-e más, komolyabb vizsgálatra. Más, jellemző tünete a gyakori hasmenés, a lisztes ételek elfogyasztása utáni hasfájás. A lisztérzékeny gyerekek izomzata nem fejlődik megfelelően.
Vedd komolyan!
A szakemberek szerint a diagnózis felállítása után nincs "más" dolga a betegnek vagy szülőjének, mint a helyes diétát követni. Amennyiben azonban nem tartják be az étrendet, súlyos következményei lehetnek: mivel a bélnyálkahártya megsérül, a vitamint és a vasat a szervezet nehezen tudja felszívni. Igen nagy az esély az egyéb ételallergia, cukorbetegség és bőrbetegségek kialakulásának, sőt, súlyosabb esetben pszichés betegségek, rosszindulatú nyirokdaganat, csontritkulás, felnőtt korban meddőség is kialakulhat. A javasolt diéta betartásával a korai tünetek megszűnnek, és bár ez egy teljes életmódváltozást hoz magával, hidd el, meg lehet oldani, hogy ne kelljen mindig kétfélét főzni.
Gluténmentes élelmiszerek
Az állam némiképp támogatja a beteg gyermekek felnevelését, de a lisztérzékenyek étkezése sokkal többe kerül, mint azt sokan hinnék. A válogatott élelmiszerekből, steril körülmények között készülő termékek ára sokszorosa a “normál" társaikénál. A helyesen összeállított étrend nem okozza egyetlen tápanyag hiányát sem. Az étrend lényege, hogy helyettesíteni kell a nem fogyasztható gabonaféléket más növényi alapanyagokkal (kukorica, rizs, sárgaborsó, szójaliszt, illetve kukorica- és burgonyakeményítő).
Soha nem fog a betegség elmúlni, viszont, ha a diétát betartjátok, a bélcsatorna nyálkahártya-felszíne teljesen helyreáll, és a tünetek el is múlnak. A diétához az alapanyagokat a termékek glutén-tartalma alapján kell kiválogatnod. Minden esetben nézd meg a terméken található feliratot, és ha nem kielégítő vagy nem tartalmaz elég informácót, inkább keress másik élelmiszert.
A tiltólista:
- Búza, árpa, rozs és az ezekből készült bármely termék
- A húsipari termékek között sokban az állományjavítók tartalmazhatnak glutént
- Mirelit sültkrumpli
- Zöld alma (bevonata glutént tartalmaz)
- A levesporok, leveskockák, mártások, ételízesítők, fűszerkeverékek, fűszerkrémek, ketchup, mustár, majonéz többsége gluténtartalmú
- A holland sajtok nagy része
- Instant kakaó és kávé, malátából készült pótkávé
- Sütőpor
- Bár a gyerekeknek nem kérdés, de jobb, ha tudod, hogy a gabonából erjesztett italok és a fogyókúrás italporok (nagy része) is tartalmaznak glutént.
Hogyan ismered fel a glutén-mentes élelmiszereket?
A termékek címkéjén mindenképp szerepelnie kell(ene) az összetételről szóló információknak. A lisztérzékenyek a következő jelzéssel ellátottakat vehetik meg:
- gluténmentes
- gliadinmentes
- lisztérzékenyek és coeliakiások is fogyaszthatják
- vagy ha az áthúzott búzakalász piktogrammot találod rajta
Mit szabad enni?
A kukorica-, rizs-, sárgaborsó- vagy szójaliszt-tartalmú élelmiszerekkel pórolhatod mindazt, amit ki kell hagyni. Tojás és tejtermékek jöhetnek, zöldség és gyümölcs is (kivéve a zöldalma), a húsok közül lehetőleg a sovány, amit a nyers húsból otthon készítesz el. Ma már a speciális, ételallergiásoknak nyitott boltok polcain és a bioboltokban számos kenyérféléből, süteményből, kekszből, tésztából válogathatsz, vagy megismerheted a különféle sütemény és kenyérporokat, amelyeket otthon is bármikor elkészíthetsz.
Süss hát néha az egész családnak olyat, amit mindnyájan elfogyaszthattok! A te elfogadásod (vagy elkeseredésed, ellenállásod) nagyban befolyásolni fogja a gyerek betegségéhez való hozzáállását. Próbáld meg nem annyira tragikusan felfogni. A helyzet az, hogy a diétát így is, úgy is be kell tartani, akkor hát miért ne fognátok fel kísérletezésnek, és lehetőségnek a reformtáplálkozásra?
Forrás: www.nana.hu
Lisztérzékenység: mekkora a baj? |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |