Mindig május első keddjén tartják az asztma világnapját, amelyről 1998 óta emlékeznek meg. Célja a figyelemfelhívás.
Az allergiás betegségben szenvedők számának növekedésével világszerte egyre több az asztmában szenvedők száma. Ma 300 millió az asztmás betegek száma szerte a világon.
Az asztma görög eredetű szó és nehézlégzést jelent. Elsőként Hippokrátész, az orvostudomány atyjának tekintett görög tudós írta le ezt az allergiás betegségeket, amelynek jellemzője, hogy a hörgők beszűkülnek és mindenféle külső ingerre különlegesen érzékenyek. Irritációra asztmás görcs alakulhat ki, amely fulladással járó tüneteket okoz. A betegségnek vannak tünetmentes időszakai is, de hogy mi a megbetegedés okozója az egyelőre „orvosi rejtély”. Az asztmára való hajlam örökölhető, de kiválthatja a légkör szennyezettsége, a rossz, helytelen életmód.
Az asztmával foglalkozó szervezetek célja, hogy az emberek világszerte minél többet tudjanak meg erről a betegségről, és javuljon az asztmás betegek gondozása. Tudatosítani szeretnék, hogy léteznek hatékony asztma elleni gyógyszerek, és a helyes diagnózis, betegoktatás és kezelés révén az asztmás betegek többségénél tartósan kontrollálni lehet a betegség tüneteit, mert ha az asztmát megfelelően kontrollálják, a betegek teljes és tevékeny életet élhetnek.
Magyarországon mintegy százezer asztmás gyermek és több mint kétszázezer asztmás felnőtt él. Az elmúlt húsz évben sokat fejlődött a kezelés, a korszerű készítményekkel a betegek többségénél jól kontrollálhatók az asztmás tünetek.
A világnap idei üzenete is erre hívja fel a figyelmet: "Meg tudod fékezni az asztmádat". Minden világnap fontos. Fontos, mert nagyobb az esélye, hogy az ilyen napokon megszervezett előadások, beszélgetések, cikkek fenntartják az emberek érdeklődését, így a figyelem nem lankad, ami nagyobb esélyt nyújt a gyógyulásra.
Az Asztma Világnapja |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |