De lássuk, mit tartalmazzon a doboz! Vannak alapvető gyógyszerek, melyeknek minden házipatikában ott a helye. Természetesen a gyógyszeres dobozt vagy ládikát gyermek számára elérhetetlenül, zárható helyen tartsuk. Ne ringassuk magunkat abban a hitben, hogy úgysem éri el, vagy a „gyermekbiztos” csomagolást nem tudja kinyitni, mert a kisgyerek felfedezőkedve és leleményessége végtelen.
- Kisebb sebesülés ellátásához steril gézlap és mullpólya, fertőtlenítő oldat, ragtapasz, sebhintőpor, olló, csipesz
- Digitális lázmérő
- Hámsérülés, kidörzsölés ellenszere a Neogranormon vagy Bepanthen kenőcs
- Enyhe égés vagy rovarcsípés tüneteinek enyhítésére Panthenol vagy Irix spray, esetleg égési kötszer
- Láz és fájdalom csillapítására lehetőleg kétféle hatóanyagú tabletta: például Panadol és Nurofen; ezt kisgyerekek is kaphatják porrá tört formában, bár kétéves korig inkább kúpot vagy szirupot alkalmazzunk. Hasznos lehet még az Algopyrin vagy a Kalmopyrin is.
- Allergiás tünetekre (méhcsípés!) kalcium pezsgőtabletta
- Görcsoldó tabletta menstruációs fájdalmakra
- Hasmenés elleni szerek: Smecta por csecsemőnek és kisgyermeknek is, vagy 3 év felett orvosi széntabletta
- Szorulásra, ha szükséges, glicerines kúp (van külön csecsemők számára is), ez hűtőben tárolandó, mint ahogy a többi kúp és felbontott szirupos üveg is. Arra viszont fokozottan ügyeljünk, hogy a gyermek itt se férhessen hozzá!
Időnként ellenőrizzük az orvosságok lejárati idejét, s a lejártakat távolítsuk el a dobozból. Tegyünk ugyanígy az esetlegesen megmaradt antibiotikumokkal is; azt mindig kizárólag orvos utasítása alapján adagoljuk! A feleslegessé vált vagy lejárt gyógyszer veszélyes hulladék, azokat minden patika térítés nélkül átveszi.