A pigmentációs problémák okai
A szervezet melanint termel, hogy megvédje az érzékeny bőrsejteket az UV-sugárzástól, a pigmentációs problémák során azonban túl sok képződhet ebből a természetes anyagból. A bőr melanintermelését továbbá az MSH (melanocita stimuláló hormon) és az ACTH (adrenokortikotrop hormon) is serkenti, ezáltal fokozza a bőr pigmentáltságát. A melanin képes elraktározódni a bőrben, így a bőr foltosodásához, az egyenetlen bőrtónus kialakulásához vezet. Léteznek sárga, barna, illetve feketés színű melaninfoltok is.
Főbűnös: a nap
A bőr öregedésével fellépő pigmentációs probléma öregedési foltok kialakulásához vezet, amely gyakran a többéves UV-sugárzás eredménye. A hiperpigmentáció, a fokozott festékanyag-képződéssel járó pigmentzavar, ezért leginkább az olyan, tartósan igénybevett bőrfelületeken alakul ki, mint az arc, hát és mellkas. A pigmentáció folyamatában az UVA- és UVB-sugarak is nagy szerepet játszanak: az UVA még tovább sötétítheti a már meglévő melanin-prekurzorokat a bőrben – ilyenkor tapasztalható az azonnali pigmentáció, amely már pár óra elteltével látható az UV-sugárzásnak kitett bőrön. Az UVB-sugárzás a melanin újratermelődéséhez és a késői pigmentáció kialakulásához vezet, amely az UV-sugárzást követő napokban jön létre.
Életstílus, hormonkészítmények
Az első öregedési foltok megjelenése nagyban függ az életstílustól, de általánosságban 40 éves kortól jellemző. Minél többet tartózkodunk a napon, annál több öregedési foltra számíthatunk, hiszen a bőr az UV-sugárzásra fokozott melanintermeléssel válaszol. Ezért különösen fontos az UV-sugárzás elleni védekezés és a bőr melanintermelésének csökkentése. A hormontartalmú készítmények, fogamzásgátlók által előidézett, valamint a terhességre, és a terhességet követő időszakra jellemző hormonális változások azonban már fiatalabb korban is könnyen hozzájárulhatnak a pigmentelváltozások, a melasma kialakulásához.
Mindennapos bőrápolás
Manapság a nők többet várnak arcápolójuktól az egyszerű arcápolásnál. Fiatalosabb megjelenést szeretnének, így előnyben részesítik a magas minőségű, hatékony összetevőket tartalmazó, ápoló kozmetikumokat. Napjainkban ezek a termékek már nem álmok! A patikákban magas minőségű, bizonyítottan hatékony megoldást kínáló, bőrgyógyászatilag tesztelt termékek kaphatók.
Interjú Dr. Marion Moers-Carpi müncheni bőrgyógyásszal
Melyek a nemkívánatos, pigmentált léziók kiváltó okai?
A pigmentfolt kifejezést illetően különbséget kell tennünk a szeplők (ephileden), az úgynevezett májfoltok (lentigines) illetve a hámszemölcsök (seborrheás verrucae) között. Továbbá létezik úgynevezett hiperpigmentáció (chloasma vagy melasma) is, amely során sötét bőrelszíneződések alakulnak ki. A pigmentáció megjelenésében nagyon gyakran a nap játssza a legnagyobb szerepet. A legfrissebb melasma-kutatások azonban azt is bebizonyították, hogy a hő a napsugárzástól függetlenül is nagy szerepet játszik. Mexikóban például azok a tortillasütők, akik úgy dolgoznak, hogy nem éri őket napsugárzás, szintén hiperpigmentációt mutattak.
Létezik-e genetikai hajlam a pigmentáció kialakulására?
A bőrtípusok genetikailag meghatározottak, a szeplők örökölhetők és igen gyakoriak a nagyon világos bőrű, vöröses hajú embereknél.
Kiket érint elsősorban ez a bőrprobléma?
Különösen a májfoltokkal rendelkező, 40 év fölötti emberek érintettek. A melasma egyébként a nők körében gyakoribb.
Milyen szerepet játszanak ebben a folyamatban a hormonok?
A cholasma kialakulásában az ösztrogén nagy szerepet játszik. Ez az elváltozás nemcsak a terhesség alatt alakulhat ki, hanem a fogamzásgátlót szedő nők 15 százalékánál is megjelenik.
Megelőzhető a pigmentáció kialakulása?
A megelőzés fontos: a bőrtípusnak megfelelő faktorszámú, UVA- és UVB-szűrővel ellátott fényvédőszerek használata kiemelkedő fontosságú a megelőzésben.
Mit tehetünk a pigmentáció ellen?
Hiperpigmentáció esetén külsőleg, halványító krémek használatával is jelentős eredményeket érhetünk el. Elsősorban a hidrokinon hatóanyag segít, akár együttesen is alkalmazva retinoidokkal, glikolsavval, E-vitaminnal és C-vitaminnal. Továbbá az olyan módszerek is hasznosak, mint a triklorecetsavas, középmélységű kémiai hámlasztás vagy a lézerkezelés. Lentigines esetén az eltávolítás mellett is dönthetünk. Ebben a dermabráziós, lézeres hámlasztókezelések, az elektrosebészeti eljárások vagy a kémiai hámlasztás segíthet.
Forrás: www.eucerin.hu
Kép: http://piqs.de/fotos/51653.html