Jót s jól! Ebben áll a nagy titok.
Bár a daganatos megbetegedések pontos okát az esetek nagy részében nem lehet pontosan meghatározni, a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy bizonyos környezeti tényezők megléte befolyással lehet a betegség kialakulására. Vizsgálatok folynak arra vonatkozóan is, hogy a táplálkozás és az emlőrák előfordulása között van-e kapcsolat, illetve, hogy az étrend módosítása révén csökkenthető, esetleg megelőzhető-e a betegség kialakulása. Ezeknek a vizsgálatoknak a fényében egyetlen szakember sem jelentheti ki százszázalékosan, hogy az emlő daganatok megelőzhetők lennének a táplálkozás vagy az életmód által. Annyi azonban bizonyos, hogy a kiegyensúlyozott életmódnak jelentős szerepe van úgy a daganat megelőzésében, mint a kezelések alatt és azt követően. Érdemes a kemo-, sugár- és hormonterápia, valamint a műtétek idején különös figyelmet fordítani a helyes étrendre, mert a helyesen kialakított táplálkozási, és más életmóddal kapcsolatos szokások sokat segíthetnek a rák kockázatának csökkentésében, és jótékony hatással van szervezetünk általános egészségi állapotára is.
Miért fontos a megfelelő táplálkozás?
Mert segít megtartani az erőnlétet; a szervezetnek újraépíteni a kezelések és betegség következtében lebontott vagy rongálódott egészséges sejteket, szöveteket; a kezelések következtében megjelenő mellékhatások legyőzésében; a fertőzések megelőzésében, illetve leküzdésében.
Érdemes tehát változtatnunk az étrendünkön, de mit és hogyan? Mire figyeljünk?
Törekedjünk arra, hogy minden ételféleséget fogyasszunk: kenyérfélék, gabonák, zöldségek, gyümölcsök, sovány húsok, tejtermékek. Fogyasszunk több magas fehérjetartalmú ételt: tej, tejtermék, hüvelyesek, olajos magvak, halak, baromfi, tojás.
Vizsgálatok eredményei szerint a zsírban gazdag táplálkozás az emlőrák mellet növeli a tüdő-, vastagbél-, méh,- prosztata daganatok kialakulásának kockázatát. A zsíros ételek gyakori fogyasztása előbb-utóbb túlsúlyhoz, elhízáshoz vezet, ami szintén jelentős rákkockázati tényező, ezért csökkentsük a zsírbevitelt. Szakemberek javaslata, hogy a napi zsírbevitel ne haladja meg az elfogyasztott összkalória 35 %-át. Különösen a telített zsírok nagymértékű fogyasztása nem ajánlott. Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy bizonyos mennyiségű zsírra szüksége van a szervezetnek, így teljesen nem szabad kiiktatnunk étrendünkből.
Mely élelmiszerek tartalmaznak különösen sok zsírt? A felvett zsírok legnagyobbrészt a húsokból és húskészítményekből, az ételkészítéshez és kenyérkenéshez használt zsiradékokból származnak, de egyes tejtermékek (sajtok, zsíros tejföl, vaj, stb.) is jelentős mértékben tartalmazzák.
Az antioxidánsok a szervezetben zajló sejtfolyamatok során keletkező szabadgyökök semlegesítését végzik. Túlzott mennyiségben a szabadgyökök károsítják a szervezet sejtjeit és molekuláit, hosszú időn keresztül hatva akár rák kialakulásához vezetnek, ezért táplálékunk tartalmazzon sok antioxidánst, ezek:
- Béta-karotin - a legtöbb narancsszínű táplálékban megtalálható: sárgarépa, sárgadinnye, sárgabarack, sütőtök, mangó, stb.
- Likopin - paradicsom, görögdinnye, narancs, papaya, sárgabarack
- A-vitamin - sárgarépa, máj, tej, tojássárgája
- E-vitamin - búza, napraforgó, szója, dió, brokkoli
- C-vitamin - gyümölcs-és zöldségfélék, gabonafélék
- Flavonoidok - hagyma, paradicsom, citrusfélék, alma, zeller, saláta
Étrendünkben szerepeljen szója, a szója és a lenmag ugyanis a leggazdagabb forrása az ún. fitoösztrogéneknek, amelyek a szervezet ösztrogénjeinek (női nemi hormon) egyes káros hatásait ellensúlyozzák. Főleg azoknak a daganatoknak a hatásait csökkentik, melyek kialakulásában a túlzott női nemi hormonok hatásának tulajdonítanak fontos szerepet. Ilyen az emlő-, méh-, valamint a petefészekrák.
Némelyeknek az emlődaganat kezelése kapcsán megváltozik a testsúlyuk.
Fontos, hogy igyekezzünk megtartani az ideális testsúlyt, megfelelő étrenddel és fizikai aktivitással (min. 30 perc/nap). Étrendünket úgy kell összeállítanunk, hogy a szervezet számára fontos és lényeges tápanyagok ne hiányozzanak belőle, de ugyanakkor szem előtt kell tartanunk szervezetünk napi energia-szükségletét is. Legyünk mértékletesek! Egészségünk megóvása érdekében célszerű kerülni a cukros ételek, cukrozott italok túlzott mértékű fogyasztását. Ezek az egyszerű cukrok ugyanis nagyon nagy kalória-tartalommal rendelkeznek, ami túlsúly kialakulásához vezet. Hetente ellenőrizzük testsúlyunkat. Ha egy hónapon belül 3 kg-ot meghaladó, nem szándékos fogyást vagy hízást észlelünk, forduljunk orvoshoz, kérjük dietetikus tanácsát.
Ellentétben az általános hiedelemmel, a legtöbb nőnek az emlődaganat kezelése alatt nincs szüksége étrend-kiegészítőkre. A megszokott étrend megfelelő átalakításával biztosítható a szervezet számára a szükséges energia- és tápanyagmennyiség. Az étrend-kiegészítők használata előtt kérjük ki orvosunk tanácsát, néhány közülük káros kölcsönhatásba léphet a kezelésre használt szerrel.
Az alkohol rendszeres és nagymértékű fogyasztása növeli egyes daganatok kialakulásának veszélyét. A pontos összefüggés az alkohol és az emlőrák előfordulása közötti ugyan még nem tisztázott teljes mértékben, mégis érdemes csökkenteni a túlzott mértékű szeszesital fogyasztást különösen a nőknek, hiszen tudjuk, hogy a női szervezet sokkal érzékenyebben reagál az alkohol káros hatásaira. A napi fogyasztás ne haladja meg a 2dl sör, 1 dl bor vagy 2 cl tömény ital mennyiséget. Természetesen a legjobb megoldás, ha egyáltalán nem élünk ezzel a káros szenvedéllyel.
Mit együnk és igyunk? Összefoglalva az előzőeket:
TÁPLÁLKOZZUNK VÁLTOZATOSAN!
-
Együnk naponta legalább 5 adag zöldséget és gyümölcsöt.
-
Válasszuk a teljes őrlésű gabonákból készült élelmiszereket, ételeket (barna rizs, köles, tönkölybúza, hajdina, rozs, zab- és búzakorpa…).
-
Igyekezzünk még többféle fehérjeforrást beépíteni: halak, hüvelyesek, magvak.
-
Olvassuk el figyelmesen az élelmiszerek címkéjét; vásároljuk elsősorban zsírszegény, alacsony só-, cukor és transzzsírsav- (TFA) tartalmú termékeket.
-
Kevés és elsősorban növényi eredetű zsiradékot használjunk az ételek elkészítésekor (olíva, repce, lenmag, dió, szezámmag, szója…).
-
Az aromás főzést, párolást, grillezést részesítsük előnyben, alufóliában, cserépedényben, kuktában készítsük ételeinket.
-
Biztosítsuk a megfelelő folsav-, D-vitamin- és kalciumbevitelt: tej, tejtermék, sötétzöld és sárga zöldségek, gyümölcsök, olajos magvak, teljes őrlésű gabonák.
-
Mérsékeljük az alkoholfogyasztást – nőknél 1 pohár alkoholos ital/napra pl.: száraz vörösbor.
- Ahogy minden ember kicsit eltérően reagál a daganat kezelésére, ugyanígy az ételekre is. Ha problémája van az evéssel, kérje az orvosát, hogy küldje dietetikushoz, aki egyénre szabottan segít a helyes étrend kialakításában.
Természetesen nincs garancia arra, hogy a fenti táplálkozási szokások, valamint a szakemberek által ajánlott életmód-változtatások betartásával elkerülhetjük a daganatos betegségek kialakulását, de annyi biztos, hogy jelentősen csökkentjük annak kockázatát.
Tibay RózsaDietetikus, egészségtantanárElérhetőségeim: Telefon: 06-30/560-13-28 E-mail: kleocic@gmail.com Honlap: http://dietaovoda.blogspot.hu http://rozsadiet.qwqw.hu Facebook: https://www.facebook.com/Dietaovoda?ref=hl |