Sziszüphosz nyomában
A poratka allergiát valójában nem a szabad szemmel is jól látható, a lakásban megjelenő természetes porréteg okozza, hanem egy apró élőlény, a háziporatka mikroszkópikus méretűre feltöredezett, levegőben szálló beszáradt széklete. Ez az, ami az allergiás tüneteket kiváltja, hatására tüsszögés, orrdugulás, szemviszketés jelentkezhet – magyarázza dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosa. Az arra érzékenyeknél a poratka asztmát is okozhat, de bőrtünetek – vörösség, viszketés, kiütések - is jelentkezhetnek. A panaszok a téli időszakban felerősödnek egyrészt, mert több időt töltünk a lakásban, másrészt a fűtési szezonban magasabb belső páratartalom is kedvező feltételeket biztosít az atkák elszaporodásához. A poratka elhalt emberi hámsejtekkel táplálkozik, így legnagyobb mennyiségben az ágyban, szőnyegeken, plüssállatokon, kárpitozott bútorokon található. A teljes elimináció valóban sziszifuszi munka, a poratka eltávolítása a beteg lakókörnyezetében lehetetlen feladatnak tűnhet, s a folytonos takarítás, porszívózás is szélmalomharc csupán.
Tartós megoldás
Az immunterápia lényege, hogy a kezelés során a beteg a tüneteit okozó allergén tisztított kivonatát kapja, szigorúan szabályozott dózisban. A 3-5 éven át tartó terápia során a beteg szervezete így folyamatosan hozzászokik a korábban tüneteket okozó allergénhez és végül megtanulja panaszok nélkül elviselni azt. A gyakorlatban mindez azt jelenti, hogy az őszi-téli időszakban, az átlagosnál gyakoribb és alaposabb takarítás nélkül sem jelentkeznek majd a tünetek. Nem okoz gondot, ha a nyaralás alatt padlószőnyeggel borított a szoba és a lakberendezés során sem kell kizárólag a könnyű tisztíthatóság alapján válogatnunk a bútorok közül. Az életminőségen túl az immunterápia a betegek egészségében is számottevő javulást eredményez. A tünetek megszűnése mellett a kezelés meggátolja a további allergiák kialakulását és megelőzi az allergiák szövődményeként gyakran jelentkező asztmát is.
Rövidebb kezelés, hosszútávú előnyökkel
Az Akadémia kiadásában megjelenő tudományos folyóirat, az Annals of Allergy, Asthma and Immunology októberi számában közölt kutatás alapján a háziporatka allergiás gyermekek körében az immunterápia – az ajánlott 3-5 éves időtartammal szemben – már 3 év alatt eredményesen alkalmazható. A vizsgált asztmás gyermekek ötven százalékánál az immunterápiás kezelés harmadik évében jelentős mértékben csökkent, vagy szükségtelenné vált a kiegészítő gyógyszerek alkalmazása. Az immunterápiás kezeléssel elért javulás hosszú távon meghatározza a beteg életét, a kezelés segítségével 10-12 éves tünetmentes időszak érhető el. Amint a frissen közölt eredmények is bizonyítják, az immunterápia gyermekek esetében is hatékony eszköz az allergiás, asztmás tünetek kezelésében.
www.allergiaközpont.hu
Kép forrása: www.gettyimages.com