Az influenzavírus egyedülálló képessége, hogy egy hónap alatt akár a világ népességének 30%-át képes megfertőzni. Ennek egyik oka, hogy cseppfertőzéssel emberről-emberre könnyen terjed. Másrészt az influenza A-vírus antigén szerkezete állandóan változik, és a változás mértékével arányosan nő a fertőzőképesség. Így rendszeres helyi-szezonális járványok, vagy kb. 20 - 40 évente akár minden kontinensre kiterjedő érintő pandémiák alakulhatnak ki. Bár az influenzafertőzés közvetlen mortalitása alacsony, 0,1 - 2% közötti, világméretű járvány kitörése esetén egy év alatt mintegy 135 millió ember halálát okozhatja.
A megelőzésnek több „nem specifikus” és specifikus módja van:
- A nem specifikus védekezés a fontos higiénés rendszabályokat foglalja magában: a közösségekben, közlekedésben szájkendő viselését, a gyakori kézmosást, a nagyobb összejövetelektől, „buliktól” való tartózkodást jelenti. Ne együnk közlekedési járműveken! A megfelelő mennyiség vitaminpótlás, nyomelem pótlás (pl. Béres csepp extra) stimulálja specifikus módon az immunrendszerünket.
- A specifikus védekezés alapja a védőoltás. Az oltás ma már nálunk is legyengített vírussal történik és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) általában ezt javasolja mindenkinek megelőzés céljából.
Kik kapják elsősorban:
- A 65 évnél idősebbek
- A vesebetegek
- A májbetegek
- Asztmában szenvedők
- Szívbetegek
- Vérképző szervi betegségben szenvedők
- Endokrin betegek közül a cukorbetegek
- Mozgásszervi betegségben szenvedők
- A daganatos betegek
A pajzsmirigybetegek kapják-e az oltást?
Ebben az esetben a kérdés további megfontolás tárgya:
- Amennyiben a betegeknek korábban műtétük volt akár jó, akár rosszindulatú pajzsmirigy daganat miatt, akkor az oltás indokolt!
- Amennyiben a betegségük autoimmun eredetű, akkor az oltás megfontolandó. Ennek oka, hogy az oltás után az alapbetegségük fellángolhat. Mivel az autoimmun betegségek gyakran társulhatnak (autoimmun bél-, vese-, idegrendszeri-, bőr betegségekkel), ezért ezek kiújulásának is nagyobb a kockázata. Ezért az oltásnak mindig egyéni megítélésen kell alapulnia. A terhes pajzsmirigybetegeknek az oltás további kockázatot jelenthet.