A tanulmány szerint az idősebbek számára nehézséget jelenthet az erőteljes testmozgás, ám a mostani eredmények szerint már az ülő életmód elkerülése is életmentőnek bizonyulhat esetükben. Az összesen 4232 hatvan év feletti ember bevonásával készült vizsgálat szerint a hosszú időn át való ülés kiiktatásával csökkenthető a szívroham és az agyi érkatasztrófa kockázata.
A stockholmi Karolinska Egyetemi Kórház kutatói szerint az idősebbek hajlamosak több időt ülve tölteni és kevesebbet mozogni, mint más korosztályok tagjai. A kutatók most olyan mérsékelten aktív - az ülés és a teljes erőbedobással végzett testmozgás közötti - tevékenységek jótékony hatását vizsgálták, mint az autójavítgatás, a háztartási teendők, a fűnyírás, a földi szeder leszedése és a vadászat.
Az eredmények azt mutatták, hogy a napi szinten aktívabb embereknél volt a legalacsonyabb a szívroham kockázata, de a "semmit nem csinálókhoz" képest azon résztvevőknél is alacsonyabb volt a kockázat mértéke, akik nem végeztek ugyan testedzést, de összességében aktív életet éltek.
A tanulmány szerint az aktív életmód 27 százalékkal csökkentette a szívroham, illetve az agyi érkatasztrófa kockázatát és 30 százalékkal csökkentette a két működészavar okozta halálesetek számát a 12 évet felölelő vizsgálat ideje alatt - adta hírül a BBC News. A kutatók szerint a hosszú időn át való ülés lassíthatja az ember anyagcseréjét, illetve az aktivitás hiánya megváltoztathatja az izomszövetekben termelődő hormonokat. Ezeknek idővel romboló hatása lehet az egészségre.
"Annak ellenére, hogy a tanulmány csupán hatvanéves embereket vizsgált, teljesen ésszerű azt feltételezni, hogy minél aktívabb életmódot folytat valaki az élete során, annál alacsonyabb lesz esetében a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata" - mondta Tim Chico, a Sheffield Teaching Hospitals nevű egészségügyi szervezet szívszakorvos-tanácsadója.
http://www.bbc.co.uk/news/health-24710089
Forrás: MTI
Fotó: winnond - FreeDigitalPhotos.net