A márciusi esetszámokhoz képest áprilisban harmadával nőtt a vírushepatitis megbetegedések száma, ezen esetek kétharmadát hepatitis A okozta. Mind a havi, mind az év eleje óta nyilvántartásba vett A típusú hepatitis megbetegedések száma meghaladta a korábbi évek azonos időszakát jellemző értékeket. Az országban a közép-magyarországi régió mellett Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok és Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből jelentették a legtöbb hepatitis A esetet.[1]
Május elején nagyszabású hepatitis A megelőzési program indult „Ne sárgulj be!” szlogennel. Ennek célja, hogy felhívja a lakosság figyelmét a fokozott fertőzésveszélyre, az egyre szaporodó megbetegedésekre és a megelőzés lehetőségeire.
A vírusnak kedveznek a rossz higiénés viszonyok, akár egy koszos, székletürítés után nem megmosott kéz révén is fertőzhet. További veszélyforrás lehet a szennyezett vízből származó tengeri herkentyűk fogyasztása, ha azok nincsenek kellőképpen hőkezelve, illetve az ürülékkel trágyázott földekben termesztett zöldségek nyersen való megevése is. Nagyobb problémát és a tömeges fertőzés lehetőségét hordozza magában, ha a vírus belekerül a vízhálózatba.
A fertőzötteknek kezdetben lázzal, étvágytalansággal, gyengeséggel, hasi fájdalommal kell számolniuk. Néhány nap elteltével a tünetek között felbukkanhat a hányás, hasmenés, sárgaság vagy a szem besárgulása is. További veszélyt jelenthet, hogy a gyerekek gyakran tünetmentesen hordozzák a vírust, ennek ellenére képesek fertőzni vele.
A megelőzésben fontos szerepe lehet a higiénés szabályok betartásának és a védőoltás alkalmazásának. Utóbbira két mód is kínálkozik. Kérhetünk átmeneti (6 hétig tartó) védelmet biztosító, gamma-globulint tartalmazó oltást, amely elsősorban akkor lehet előnyös, ha rövidebb időre olyan helyre utazunk, ahol nem megfelelő a köztisztaság vagy az ivóvíz fogyasztása nem ajánlott. A másik típusú védőoltás elölt hepatitis A vírust tartalmaz, és kétszer kell beadni. A második alkalmat követően 10-15 éven keresztül ellenállóvá válhatunk a vírussal szemben.
Forrás: VIPR Kommunikációs Ügynökség, Országos Epidemiológiai Központ
[1] EPINFO 21. évfolyam 21. szám, 2014.05.30.