Indulunk a bölcsibe, oviba?
Már az első családi látogatás alkalmával lehet szájmaszkot adni a nagyszülőkre, vagy kézmosásra kötelezni a nagytesókat, de hatásosabb, ha a baba szervezetét közvetlenül segítjük a nagyvilág kórokozóival szembeni harcban. Érdemes viszont minél előbb elkezdeni a „védőbástyák” felhúzását, nem csak akkor, amikor az apróság kikerül az otthon falai közül. Gyakran akkor emlegetjük először a közösségbe kerülést, amikor bölcsödébe vagy az óvodába készül a gyerkőc, pedig ez elött, már a szülőcsatornán átjutva egy nagy közösséggel találkoznak: a probiotikumokkal. Viszont míg a bölcsöde, óvoda közössége általában a hazahozott kórokozókat, addig a bennünk élő bélflóra baktériumai a kórokozók elleni védelmet juttathatja eszünkbe.
Táplálkozással a védelemért
A kezdet az anyatej. A tapasztalatok és a kutatások is egyértelműen igazolják, hogy az anyatejet fogyasztó babák kevesebbszer betegszenek meg, és hosszú távon is kimutatható az anyatej egészséget védő, egészséget meghatározó szerepe. Azonban vannak gyerekek, akiknek ezt a természetes védelmet más módon kell biztosítani, vagy már elég idősek ahhoz, hogy elhagyják az anyatejet.
Az anyatejes babák a szoptatás során jutnak a Bifidobaktériumokhoz és Lactobacillusokhoz, vagyis olyan probiotikumokhoz, amik a fejlődő, formálódó immunrendszert támogatják. A tápszerrel, vagy junior itallal táplált babák számára ezek a jótékony baktériumok a jól megválasztott tápszerrel szintén biztosíthatóak.
Közösségben, betegségben?
Amíg a kicsi ideje zömét otthon tölti, a betegségek gyakorisága (persze gyereke válogatja) nem számottevő. Azonban amikor a szülő szembesül azzal, hogy gyermekét közösségbe kell, hogy adja, vagy a nagyobb gyermek kezdi meg közösségi életét, a betegségek, hurutok, hasfájások egyre gyakrabban környékezik meg a piciket.
Egy friss, tudományos vizsgálatban Gutierez és munkatársai arról számoltak be, hogy azok közül a bölcsisek közül, akik egy bizonyos, az anyatejben is előforduló probiotikumot, mégpedig Lactobacillus reuterit kaptak 4 héten keresztül, harmad annyian betegedtek meg, mint azok, akik nem fogyasztották az immunrendszert erősítő Lactobacillus reuterit.
Hasonló eredményekre jutottak egy másik vizsgálatban is, ahol szintén a Lactobacillus reuteri fogyasztásának a hatását vizsgálták: egy orvos, Dr. Weizman 4-10 hónapos, csecsemőknél a lázasan eltöltött napok számának csökkenését, az orvoshoz fordulás gyakoriságának, valamint az antibiotikumos kezelés iránti igény csökkenését, összességében pedig a bölcsődéből való hiányzások csökkenését tapasztalta vizsgálata során.
Jöhetnek hát a csúf napok, a jól felkészített szervezet, a megfelelő táplálkozás és az immunerősítő probiotikumok átsegíthetik a kicsiket és nagyokat az ősz és tél kihívásain.
Szerző: Dr. Kiss Zsuzsanna gyermekorvos