A pulmonális hipertónia területén jelentős kutatások zajlanak, a gyógyszeres terápia nyújtotta lehetőségek már az elmúlt 10 évben is bővültek. Mindezek miatt különösen nagy jelentősége van ebben a témában a tájékoztatásnak és az érdekképviseletnek, melyet Magyarországon a 110 taggal rendelkező Tüdőér Egylet munkatársai valósítanak meg. Idén negyedszerre rendeztek országos betegtalálkozót, melyre többek között az európai országok betegszervezeteit összefogó PAH Europe elnökét is meghívták. A rendezvényen megismerhettük a betegség sajátosságait, a korszerű terápiás lehetőségeket, a fő hangsúly azonban azon volt, hogyan tudnának a PAH betegek a mindennapi életükön könnyíteni, az életkilátásaikon javítani.
A PAH a kisvérkörben fellépő magas vérnyomás. A tüdő artériái a túlzott nyomás alatt kórosan feszülnek, a túlterhelt jobb szívfél kitágul. Először a kisebb artériák falai vastagszanak meg, majd a nagyobb artériák is beszűkülnek. Az ily módon kisebb átmérőjűvé vált erekben a véráramlás csökken, ez rontja az oxigénfelvételt, és így a szervezet oxigén ellátását.
Ez az életet veszélyeztető, súlyos betegség felnőtteket és gyermeket egyaránt érinthet, a női-férfi arány 2:1. Kialakulásának pontos oka máig nem ismert.
A tünetek a következők: időnként elkékülő ajkak és/vagy körmök, nehézlégzés, légszomj, szapora szívverés. A hirtelen fizikai terhelés felerősíti a tüneteket, rosszullétet okoz. Jellemző még az általános fáradtság, fáradékonyság is. A légszomjat ájulás követheti. A lépcsőzés idővel megvalósíthatatlan feladattá válik. Késői stádiumban a szív elégtelen működése lábdagadást, hasi folyadék felszaporodást idéz elő.
A diagnózis felállítása nehéz, Magyarországon a PAH centrumokban van erre lehetőség. Korábban átlagosan majdnem három év is eltelt, míg a páciens elkerült a megfelelő ellátó helyre és diagnózishoz jutott. Mára már sikerült 1-1,5 évre leszorítani ezt az időt.
A jelenlévő előadó szakemberek, Dr. Faludi Réka (Pécsi Tudományegyetem), Prof. Dr. Forster Tamás (Szegedi Tudományegyetem) valamint Dr. Karlócai Kristóf (Semmelweis Egyetem, a Tüdőér Egylet alelnöke) megerősítették a betegeket abban, dolgoznak azon, hogy ez az időtartam tovább csökkenhessen.
Az orvostanhallgatók találkoznak a témával az egyetemeken, hiszen az beépült a tananyagba, vizsgákon tételként is szerepel. A háziorvosok számára számos, a témával kapcsolatos továbbképzést tartanak. Erősíti ezt a törekvést a PAH Europe terve is, miszerint az orvostanhallgatókat EU szinten bevonják a munkájukba.
Csabuda Eszter, a Tűdőér Egylet elnöke elmondta: „2011 októbere óta háromszor rendeztünk országos betegtalálkozót, és mi is meglepődtünk, milyen sok betegtársunk eljött az ország minden szegletéből. Éreztük, láttuk, hogy munkánk fontos: az egyesületi tagok és a nem tag betegek is számítanak ránk, érdemes dolgoznunk, küzdenünk. A pulmonális hipertóniában szenvedő betegek IV. Országos Találkozóján meghívott orvosaink örömmel adnak tájékoztatást a legújabb kutatási eredményekről, újabb gyógyszerekről, a kezelések fontosságáról.” Az elnök ezek után köszöntötte az előadókat és köszönetet mondott a rendezvényt támogató cégnek (Actelion)
.
Mint azt Dr. Karlócai Kristóftól, a Tüdőér Egylet alelnökétől megtudtuk, a pulmonális artériás hipertónia kezelése más-más támadáspontú készítmények feltalálásának köszönhetően jelentősen fejlődött a 10 évvel ezelőtti időszakhoz képest. A korszerű készítményekkel bizonyos mértékben és esetekben javítható a páciensek túlélése is. Ezzel együtt a PAH sajnos ma még a súlyos, progresszív kórképek közé tartozik. Kezelésében három alapvető gyógyszerosztályt alkalmaznak a szakorvosok, melyek mindegyike tartogat új szereket a közeljövőre. A korszerű gyógyszerek egy része hazánkban hozzáférhető, azonban tenni kell azért, hogy a további fejlesztések is mind elérhetőek legyenek Magyarországon is.
Prof. Dr. Forster Tamás (Szegedi Tudományegyetem) tartott előadást a PAH betegek funkcionális osztályozásáról, amelyre a személyre szabott komplex terápia meghatározása érdekében van szükség és valójában a beteg állapotfelmérését jelenti. Alapvetően sok minden kiderül az orvos számára a beteggel való beszélgetés során is, de nélkülözhetetlen a szinte minden vizitnél alkalmazott 6 perces séta, vagy további terheléses vizsgálatok („sétaszőnyeg”, szobabicikli) és egy speciális laborvizsgálat is, amelyből szintén le tudják szűrni a beteg állapotát.
Dr. Faludi Réka (Pécsi Tudományegyetem) kifejtette, hogy milyen sajátos módon szükséges beépíteniük a fizikai terhelést a mindennapjaikba a PAH-al élő embereknek. Annak ellenére, hogy a nagyobb fizikai megterhelést kerülniük kell, fontos, hogy a rendszeres mozgás – pl. a séta –
mindennapjaik részévé váljon. Akkor is - sőt talán még inkább - szükség van erre, ha a krónikus betegség mellé szorongás vagy depresszió társul, hiszen a rendszeres mozgás kedvező hatással van az ember hangulatára is, segíti a lelki egyensúly kialakítását.
A szakértő mindenekelőtt leszögezte: a tréninget kizárólag stabil állapotban, jól beállított gyógyszerezés kezeléssel lehet elkezdeni, és előtte konzultálni kell a kezelőorvossal.
Dr. Alma Rubbio, az Actelion munkatársa - aki vendégelőadóként vett rész volt a rendezvényen - hangsúlyozta a betegszervezetek jelentőségét. Egyik kiemelt céljuk a PH-ra specifikus gyógyszerek fejlesztése és kutatása. Jelenleg 120 betegszervezettel van kapcsolatuk és e szervezetek munkáját tájékoztató anyagokkal segítik. Bemutatta legújabb anyagukat, a „PAHuman” elektronikus könyvet, melynek magyar nyelvre való fordítása folyamatban van. A fiatal betegek elektronikusan is használhatják és olvashatják a:
www.pahuman.com
https://mail.complex.hu/owa/redir.aspx?C=Vkt196-QC0K-YnNAIficiTyxwLeN0NEI-wVuZqPLuNEBVsAD6zY1ETrmgdcL1kd3pKT6Z-VcezE.&URL=http%3a%2f%2fwww.pahuman.com
oldalon.
A PAH Europe a PAH egyesületek eu-i ernyőszervezeteként működik, jelenleg 36 tagszervezettel. Munkájuk eredményét mutatja, hogy évente 4-5 országban alakul PAH Egylet. Elnökükkel, Gerry Fischerrel való közös beszélgetésből jövőbeni terveket fogalmaztak meg a résztvevők, mint például az érintettek számára létesített telefonos lelki segély szolgálat létrehozása.
Szintén fontos és aktuális téma volt, hogy egy jogszabályváltozás miatt a nem végtaghiányos mozgáskorlátozottak számára nem biztosítanak parkolási kedvezményt, így a PAH betegek számára sem. Ez a jogszabály más krónikus betegségben szenvedő emberek esetében is probléma. A PAH betegséggel élők tömegközlekedéssel nem tudnak járni, gépkocsira van szükségük. Ezen jogszabály módosításának elérése is fontos jövőbeli feladat.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: