Gyakran kéz a kézben jár a PCOS és a depresszió
A PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma, melynek során - többek között - inzulinrezisztencia és a férfi hormonok túlsúlya diagnosztizálható. Tünetei között legtöbbször az elhízás, a fokozott szőrnövekedés és a pattanásos bőr szerepel, ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy ez a kór nagyon sok esetben depresszióval is társul.
Ennek oka nem csupán magában a betegségben keresendő. A változások, amiket a nők testében előidéz, sajnos akár súlyos önértékelési problémákat is eredményezhet. A fogyásra való képtelenség, az állandóak megjelenő pattanások, valamint az arcot is csúfító szőrösödés ugyanis olyan mentális gödörbe taszítja a betegeket, ami csak tovább ront az állapoton- tették közzé a Columbia Egyetem tudósai, akik azt is megfigyelték, hogy a PCOS-ben szenvedő betegek közt ezért gyakrabban diagnosztizálnak depressziót.
PCOS tünetei
- elhízás
- fokozott szőrnövekedés
- hajhullás
- menstruációs zavarok
- meddőség
Érdemes tudni, hogy a tünetek nem mindenkinél jelentkeznek, így lappangva is kialakulhat a probléma!
Gyere ki a gödörből, és kezeltesd a problémád
A petefészekben kialakult ciszták jelenlétét nőgyógyászati ultrahanggal vizsgálják, míg mögöttes betegségét, az inzulinrezisztenciát vérvétellel lehet kimutatni. Ekkor ugyanis a férfi nemi hormonok túlsúlya miatt nem következik be tüszőrepedés, így ciszták maradhatnak hátra. A diagnózishoz szükséges vizsgálatok nem fájdalmasak, és gyorsan fényt derítenek a problémákra, így ha valamelyik kellemetlen tünetet tapasztalja magán, illetve menstruációs zavarokkal, esetleg meddőséggel küzd, akkor mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis kezeletlen esetben a probléma a depresszió mellett 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet - figyelmeztet dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS specialistája.
Maga a betegség a legtöbbször gyógyszeres kezeléssel gyógyítható, melyet rendszeres mozgás és diéta egészít ki. Sok esetben a fogamzásgátló szedése megszűnteti a tüneteket, így gyakran írják fel a panaszok enyhítésére (ám hátulütője, hogy a problémára sokszor csak akkor derül fény, amikor a nő leteszi a tablettát).
Forrás: Budai Endokrinközpont
Fotó: Witthaya Phonsawat/FreeDigitalPhotos.net
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: