Szaporodó kórokozók
A kontaktlencsét viselőknek tisztában kell lenniük a víz melletti higiéniával. A szélsőségesebb időjárás és az árvizek miatt ugyanis egyre több vízben fejlődő kórokozó van jelen a környezetünkben. Ezek a kórokozók, beleértve az amőbákat, parazitákat, baktériumokat és vírusokat, veszélyeztetik a szem egészségét és akár vakságig fajuló komplikációkhoz is vezethetnek.
Panasz nélkül is fontos a kontroll
Az egész évben elvárható körültekintést a nyári hónapokban még komolyabban kell venni. A tisztítás és az előírt lencsecsere mellett elengedhetetlen a rendszeres szemész szakorvosi ellenőrzés, még panaszmentesség esetén is. Így korán felismerhetővé és elkerülhetővé válhatnak a gyulladások, fertőzések, és az esetlegesen súlyos következmények - hangsúlyozza dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemésze, kontaktológusa.
A kontaktlencse-viselés 9 szabálya
- Ha lehet, ne kontaktlencsével menjünk a vízbe, vagy ha ez megoldhatatlan, viseljünk egynapos kontaktlencsét és úszószemüveget.
- Ha természetes-, vagy uszodavízzel érintkeztek, ki kell venni a lencséket és másnap újat kell felhelyezni.
- Az ápoló- és tárolószerek kiválasztásakor kövessük szemészorvosunk, kontaktológusunk tanácsát.
- Kizárólag a kontaktlencse tárolására gyártott folyadékokban tartsuk a lencsét, a csapvíz erre nem alkalmas.
- Mindig mossuk és szárítsuk meg alaposan a kezünket, mielőtt a szemünkhöz vagy a lencséhez nyúlunk. Adott esetben alkalmazhatunk kézfertőtlenítőt is.
- Ne vegyük a lencséket a szánkba, vagy ne nyálazzuk be őket, hiszen a nyál tele van baktériumokkal.
- A kontaktlencse kivétele után, de még a tároló folyadékba helyezése előtt tisztítsuk le a szennyeződéseket az ajánlott szerrel.
- Figyelni kell a tárolótok tisztántartására és rendszeres cseréjére is. Használat után a tokot tisztító folyadékkal kell átdörzsölni, majd megszárítani. A tárolószert minden használat után ki kell önteni a tokból.
- Az előírt hordási idő után is mindenképen újra kell cserélni a kontaktlencséket. A túlhordott lencse oxigénáteresztő képessége már lényegesen kevesebb, mint amire a szemnek szüksége van, ezért a szaruhártyán komoly elváltozásokat okozhat.
Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: marin/FreeDigitalPhotos.net
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: