Fertőzések
Torok-, gégegyulladás esetén gyakran jelentkezik rekedtség, ez a légúti betegségek egyik tünete is lehet. A fertőzés leküzdésével rendszerint rendeződik a hangszalagok állapota is, ám nem ritka, hogy a rekedtség akár még hetekig is eltarthat – magyarázza dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa. Aggodalomra ad okot, ha a rekedtség a betegség elmúlását követően megmarad, hetek alatt sem javul, illetve ha a hang változása, a rekedtség önmagában, látszólag minden ok nélkül jelentkezik.
Dohányzás
A rekedtség ilyen esetben egy nagyon fontos tünet, amit komolyan kell venni, mert jelezhet akár daganatos elváltozást is a torokban. A kockázat különösen a dohányosok körében magas, ám a dohányfüst belélegzése önmagában is idővel a hang mélyüléséhez, rekedtséghez, gyakori köhögéshez vezet. Dr. Holpert Valéria szerint a dohányosok körében háromszor magasabb a kockázata, hogy valamilyen probléma jelentkezik a hangszalagokon. Az elváltozás lehet jóindulatú, gyakori a hangszalag polip kialakulása, de műtéti kezelést igényel.
Csomók, polip, ciszták
A hangszalag csomók általában a hangszalagok közepén kialakuló bőrkeményedés szerű képletek, melyeket általában a hang túlerőltetése - a helytelen beszédtechnika, vagy kevés pihentetés - okoz. A hangszalag polip általában az egyik hangszalagon jelenik meg, a kiváltó okok között itt is első helyen szerepel a hang túlerőltetése, illetve a dohányzás. A ciszták a hangszalagon, vagy annak közelében is kialakulhatnak, az orvos valószínűleg műtétet fog javasolni, ha zavaróak, nagymértékben rontják a beszédet.
Allergia és reflux
A légúti allergia is okozhatja a hang változását, rekedtséget. Az allergiás orrdugulás miatt gyakran jelentkezik hátsó garatfali csorgás, a torok felé lecsorgó orrváladék irritálhatja a hangszálakat. A gyakori köhögés is okozhat rekedtséget, az antihisztaminok szedése pedig kiszáríthatja a nyálkahártyát, ami szintén nem tesz jót a hangszalagoknak. Reflux, vagy túlzott gyomorsav képződés során a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, és gyakori, hogy a torkot, a hangszalagokat is irritálja, ez is állhat a háttérben, ha a hang rekedtessé válik.
Krónikus betegségek
A sokízületi gyulladás olyan autoimmun betegség, amely duzzadt, fájó ízületekkel, szem- és nyálkahártya szárazsággal jár, emellett háromból egy betegnél jelentkeznek hangszalag problémák is: torokfájás és a hangszalagok működési zavara miatt a hang elvesztése is előfordulhat. A nők körében különösen gyakori pajzsmirigy zavarok is okozhatnak hangproblémákat, rekedtséget. Ennek oka egyfelől a megnagyobbodott pajzsmirigy lehet, de hormonális eltérések is okozhatják: a rekedtség a pajzsmirigy alulműködés egyik tünete.
Hang-higiénia
A rekedtséget sokszor rossz szokásaink okozzák. Ilyen például a túl kevés folyadék fogyasztás. A megfelelően hidratált hangszalagok kevésbé sérülékenyek, a jelentős igénybevételt is kevésbé sínylik meg. A száraz levegő belélegzése sem kedvez a hangszalagoknak, télen a fűtés, nyáron a légkondicionáló miatt kell ügyelni a párásításra. A dohányzás, a dohányfüstös levegő belélegzése is irritálja a hangszálakat, hosszútávon pedig hozzájárulhat daganatos elváltozás kialakulásához is. Vannak, akik megszokásból krákognak, köszörülik a torkukat, köhécselnek, ezek azonban mind nagyon megterhelik a hangszalagokat, csakúgy, mint a túl hangos, vagy túl sok beszéd.
Forduljunk időben orvoshoz!
A mindennapokban keveset gondolunk a hang épségének megőrzésére, a legtöbbször csak akkor vesszük észre, hogy milyen fontos a tiszta, érthető beszéd, ha valamilyen betegség miatt elmegy a hangunk. A hangszalagok egészségnek megőrzéséért dr. Holpert Valéria azt tanácsolja, hogy panasz esetén forduljunk orvoshoz, különösen, ha elhúzódó rekedtséget tapasztalunk. Emellett nagyon fontos a megfelelő beszédtechnika, e nélkül a hang könnyen elfárad, és megjelennek a túlerőltetésből adódó problémák. Ez különösen azok körében fontos, akik munkájukból adódóan sokat beszélnek. „Ha estére rendszeresen berekedünk, vagy napközben sokat köszörüljük a torkunkat, az nem jó jel. Ilyenkor érdemes beszédtanár segítségét kérni a helyes, a hangszalagok számára sem megerőltető hanghasználat elsajátításához.”
Forrás: http://www.fulorrgegekozpont.hu
Fotó: alphababy / 123RF Stock fotó
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: