Gombás fertőzések
Viszketés, érzékenység, és sűrű, fehér, szagtalan folyás utalhat a gombás fertőzésre. A probléma átterjedhet a húgycsőre és a húgyhólyagra, ami miatt gyakoribb lesz a vizelési inger és a vizelést csípő érzés is kísérheti. A leggyakoribb kórokozó a Candida gomba, amely az egészséges szervezetben is megtalálható, néha azonban betegségeket okozhat. Erre hajlamosíthat a túlzott cukorbevitel, a várandósság, a cukorbetegség, az antibiotikum- és szteroid-kezelés. A közhiedelemmel ellentétben ez a fertőzés a férfiakat is érintheti, de náluk gyakran tünetmentesen van jelen. Ugyanakkor szexuális élet útján tovább adhatják, ezért a partnereket együtt kell kezelni, hogy az újrafertőződést megakadályozhassuk. Az is közkeletű hiedelem, hogy a természetes vizekben könnyebben összeszedhető a fertőzés, de fontos tudni, hogy erre a meleg vizű medencékben sokkal nagyobb az esély.
Megoldási lehetőségek
A gombára hajlamos nőknél az orvos által felírt gyógyszerek mellett fontos lehet a szénhidrát bevitel (főleg a cukor) visszaszorítása az étrendben. Ajánlatos lehagyni a műszálas fehérneműt és a medencéből kilépve lecserélni a vizes fürdőruhát.
Chlamydia
Sokan azt gondolják, ez a fertőzés kizárólag szexuális aktus során terjed, és tény, hogy ez a legnagyobb rizikófaktor, beleértve az orális szexet és a közösen használt szexuális segédeszközöket is. Azonban sajnos egy fertőzött anya is megfertőzheti az újszülöttet szülés közben. Ugyanakkor nem terjed a fertőzés a vízben, evőeszköz- és vécéhasználat során, illetve csókolózás útján sem. Mivel nemi úton terjedő vírusról van szó, a leghatékonyabb megelőzés a védekezés – mindvégig az aktus során. Sok nő téved, amikor gyakori hüvelyöblítéssel próbál védekezni a Chlamydia ellen, holott így éppen „kimossa” az egészséges baktériumflórát is. Leginkább azonban a monogám kapcsolat csökkenti a fertőződés veszélyét.
Megoldási lehetőségek
- Az aktus előtti intim tisztálkodással gyakran az ellenkező hatást érik el a nők, mint amit szeretnének. Ilyenkor ugyanis a felázott bőrön, az apró nyálkahártya-sérüléseken sokkal könnyebb átjutnak a kórokozók. Tehát érdemesebb utána zuhanyozni - hangsúlyozza dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza. – Ajánlott tejsavtartalmú tisztálkodószereket választani, ugyanis ezek a lúgos szappanokkal ellentétben nem károsítják a védőréteget. Hasznos segítség lehet a tejsavas intim törlőkendő, a probiotikum tartalmú tampon és a bidé szakszerű használata.
Hólyaggyulladás
Rendkívül sok nő tapasztalja az úgynevezett felfázás tüneteit, vagyis a rendszeres, görcsös vizelési ingert vizelet nélkül, illetve az erős, égő fájdalommal járó vizeletürítést. Ha a fertőzés nem csak a hólyagtájra korlátozódik, hanem felszálló gyulladásként a vesét is érinti, úgy láz, nagyfokú elesettség is társulhat a tünetek mellé. Érdemes tisztázni, hogy valójában nem fázunk fel ilyenkor, ugyanis ezt a betegséget a hólyagba bejutott kórokozók okozzák, amelyek jórészt a vizekben élnek. Aki egyszer már átesett rajta, sajnos számíthat a kiújulásra, különösen, ha más rizikótényező is hajlamosít a fertőzésre. Ilyenek bizonyos hormonális tényezők, mint a menopauza és a hormonális fogamzásgátlás, valamint a különböző eredetű nőgyógyászati, kismedencei gyulladások. Tovább növeli a kockázatot a gyakori partnerváltás, esetleg alkalmi szexuális kapcsolat óvszerhasználat nélkül.
Megoldási lehetőségek
A szükséges antibiotikumos kezelés mellett a legfontosabb terápia a bő folyadékfelvétel, amely hígítja a vizeletet, és így csökkenti a baktériumok koncentrációját. Jó hatású lehet a csalán- és a cickafarkfű tea is.
Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: ayleene de monn/FREEIMAGE