Az RTL Klub A segítség házhoz jön című új műsora azokra fókuszál, akik tudják, hogy életmódváltásra van szükségük súlyfeleslegük és egészségi állapotuk miatt, de nem igazán tudják, hogyan valósítsák meg ezt.
Eddigi fogyókúrás tapasztalatairól így vall Beatrix:
A kisfiam, Milán hét hónapos, anyatejes baba. Mostanában sokat sétálunk, lépésszámláló applikációval mérem a megtett km-eket. Átlagban 5-6 km-t sétálunk.
Terhességem előtt futottam, zumba órákra jártam, személyi edzővel edzőtermi edzést végeztem. Két évig Olaszországban éltem, ott is sportoltam.
Az évek alatt nagyon sok fogyókúrás módszerrel próbálkoztam: léböjt kúra, fülakupunktúra, szétválasztó diéta, Atkins-diéta, koplalás, ittam zsíroldó teákat, étkezést kiváltó fehérje turmixokat, szedtem mindenféle tablettákat, szűztea kapszulát, ördögnyelv kivonatott, kentem magam fahéj, ill. paprika krémmel, cellulit elleni krémekkel. Évekig küzdöttem a testem nem elfogadásával. Nem szerettem Önmagam, jártam kineziológushoz, homeopatához, belső utazásokra, Prána Nadi tanfolyamra.
Mindezek mellett/vagy ellenére 28-tól a 32-ig változik a méretem.
Szerencsére a terhességem nem hagyott striákat, nem repedt meg a hasam, viszont a hasam bőre kicsit lazább lett, és a sok hízás-fogyás látszik a mellemen és a combjaimon is.
Tudom, hogy az étkezésemen változtatnom kell, mert az egészséges keveredik a károssal.
A reggeli napindító zab után a nap többi része nem ennyire kedvező. Én rendszerint zöldségleveseket, gyors tésztaételeket, főzelékeket eszem, vagy egy közeli konyháról rendelek kétfogásos ebédet. A konyhánkban van egészséges és kevésbé egészséges alapanyag. Cukor helyett egy időben eritritet és steviát fogyasztottunk, de a terhesség és szoptatás idejére kiiktattam ezeket az életemből, most barnacukrot és mézet használok édesítésre. A palacsintát teljes kiőrlésű lisztből is készítem, de ha kenyeret sütök, abba fehér liszt is kerül. Olaszországban megszerettük a tésztát, így ez is gyakran kerül az asztalunkra, de szívesen fogyasztunk zöldségeket és gyümölcsöt.”
Beatrix érkezésekor Dr. Gajdács Ágnes obezitlógus szakorvos előbb a tápláltsági állapotot mérte fel: testsúly mérés, testtömeg index (BMI) és testösszetétel (Izom/zsír arány) meghatározás után körfogat mérésekre is sor került, majd a doktornő értékelte az aktuális értékeket, és felhívta a figyelmet a súlyfelesleggel összefüggő esetleges egészségügyi rizikókra is.
Szóba került az is, hogy bár a szülés után mindenki vissza szeretné nyerni a szülés előtti alakját, de ezt csak olyan módszerrel szabad megtenni, ami a tejtermelésre nem hat kedvezőtlenül sem minőségben, sem mennyiségben.
“Szerencsére a természet is segít, hiszen az anyukák ebben az időszakban normális esetben amúgy is a szülés utáni súlyvesztő szakaszban vannak. A gyermek megszületése és az ödémák kiürülése ugyanis azonnali súlyveszteséget okoz, ezt követően pedig a hormonális változások és a tejtermelés beindulása is segíti a fogyást. A tejtermelés akár napi 500-1000 kalória energiadeficitet jelent, tehát aki odafigyel arra, hogy elég teje legyen, napi 1 óra futásnak, vagy más, hasonló mozgásnak megfelelő kalóriát éget el, miközben nem mozog, “csak” a gyermeke egészséges táplálkozását, fejlődését biztosítja” – árulta el Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos, testsúlygyógyász.
Egészséges karcsúsodás szoptatás alatt
A doktornő felhívta Beatrix figyelmét a táplálkozási napló vezetésének fontosságára, hogy az automatikusan lenyelt falatok és kortyok tudatosuljanak.
“Akármilyen ok áll a szoptatás alatti hízás hátterében, az első 3 hónap elteltével már tenni kell a súlyfelesleg leadásáért. Az anyukák súlygyarapodása ugyanis nemcsak esztétikailag lehet zavaró, hanem fokozott egészségügyi kockázattal – többet között magas koleszterinszint és magas vérnyomás, szívbetegség, illetve az inzulinválasz romlása miatt inzulinrezisztencia, vagy cukorbetegség kialakulásának veszélyével is jár, a kockázat a szülést követő 12. hónap végén már jelen van, az első 3 hónap végén azonban még nincs, ezért erre az időszakra érdemes a testsúly normalizálást időzíteni.
Az első hónapokban is ajánlott rendszeres, kíméletes testmozgás a séta, ami lehet pl. a babakocsiztatás a megszokottnál kicsit gyorsabb tempóban, napi 30-60 perc időtartamban.
Az ízletes és egészséges étkezés kiemelt fontosságú nemcsak a fogyás, hanem szoptatás elősegítése érdekében is. Fontos a napi ötszöri étkezés; a felesleges kalóriák kiiktatása (pl. sós és édes finomított szénhidrátok, üdítőitalok, alkohol); alacsony glikémiás indexű zöldségek, gyümölcsök fogyasztása; a szoptatás miatt fokozott fehérjebevitel biztosítása sovány húsok, halak formájában; a fokozott folyadékigény kielégítése; omega-3 zsírsavakban, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag ételek fogyasztása.” - mndta Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos.
Még nagyobb gondosságot igényel az egészséges karcsúsodást segítő alakformáló módszer kiválasztása, hiszen ezek többsége 1-2 kivételtől eltekintve a szoptatás alatt ellenjavallt. Szerencsére a MediFat Orvosi Elektrolipolízis kezelés a szoptatás alatt is elvégezhető, hiszen:
- biztosított az obezitológus szakorvosi kontroll
- a személyre szabott étrendi ajánlást a MediFat több évtizedes gyakorlattal rendelkező dietetikusa állítja össze, hiszen kiemelt fontosságú a szopatás alatt is az egészséges táplálkozás
- A MediFat Orvosi Elektrolipolízis célzottan a problémás zsírpárnák - szülés után többnyire a has - méretét csökkenti, ráadásul a rugalmas rostok ingerlésével a terhesség alatt gyakran megereszkedett bőrt is feszesebbé teszi
Természetesen a beszélgetés után Beatrix átesett a MediFat Orvosi Elektrolipolízis kezelésen is, amely a várakozásával ellentétben nem volt fájdalmas, az áramerősséget is bátran emelte saját magának, és az étrendi ajánlás is elnyerte a tetszését.
Dr. Gajdács ÁgnesObezitológus, belgyógyászElérhetőségeim: Rendelő: MediFat Obezitológiai és Antiaging Klinika 1062 Budapest, Andrássy út 97. fszt. 2. E-mail: info@medifat.hu Honlap: http://www.medifat.hu Blog: http://www.alakdoktor.blog.hu Kizárólag fogyásról és egészséges életmódról feltett olvasói kérdésekre válaszolok! |