Mi az a Crohn betegség?
A Crohn betegség egy krónikus gyulladásos bélbetegség, melyet legtöbbször már fiatal korban diagnosztizálnak. Általában a vastag- és a vékonybél az érintett, de lényegében az emésztő szervrendszer bármely részén kialakulhat. Mivel a nyálkahártya gyulladásával jár, ezért kellemetlen és fájdalmas tüneteket okoz, pl. erős hasi fájdalmat, hasmenést, véres székletet, lázat, szemészeti és bőr problémákat, sőt, súlyos esetben fisztulák, fekélyek is keletkezhetnek. Az étvágytalanság és a hasmenés miatt a beteg rövid időn belül nagyobb súlyt veszíthet. Az állapot háttere egyelőre nem tisztázott, ám a szakemberek szerint a legnagyobb valószínűséggel fertőzés, bizonyos genetikai status, vagy autoimmun folyamatok következménye. Amennyiben a vékonybél kerül gyulladásos állapotba, úgy felszívódási zavarok léphetnek fel, ami vitamin- és ásványi anyaghiányt eredményez, ráadásul, ha mindez gyermekeknél lép fel, akkor előfordulhat a növekedés és a fejlődés lelassulása is. Fontos, hogy mindenképpen ún. protrombotikus állapotot jelent az arteriolák/venulák trombózisait mutatva.
A Crohn betegség veszélyei
A hiányállapotok kialakulásán túl az állapot igen súlyos szövődményekkel is járhat. A gyulladás miatt a bélüreg átmérője csökkenhet, ami rossz esetben akár bélelzáródáshoz is vezethet. A betegség gyakran ízületi problémákat, bőrön megjelenő fájdalmas elváltozásokat is okozhat, sőt, amennyiben a gyulladás más szervekre is átterjed, úgy az adott szerv zavarát is előidézheti (pl. májproblémák).
Fokozott trombózisrizikóval jár
Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája felhívja a figyelmet arra, hogy a bélgyulladás háromszorosára megnöveli a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát, ráadásul, ha egyéb rizikófaktorral párosul (pl. szívproblémák, diabetes, hormonterápia, stb.) akkor akár 80%-kal nagyobb eséllyel alakul ki a probléma. Ennek oka, hogy a krónikus gyulladás olyan változásokat eredményez a véralvadási kaszkádban, ami fokozza a vérrögök kialakulását. Ráadásul a vérrög feloldásában részt vevő fibrinolitikus rendszer is zavart szenved, ami tovább növeli a trombózis esélyét (mivel az egészséges szervezetben a véralvadás és a fibrinolízis egyensúlyban van).
Mindemellett a tudósok azt figyelték meg, sok esetben együtt jár a Crohn betegség a Leiden mutációval, ami még tovább növeli a trombózis rizikóját. A professzor hozzátette, hogy több esetben írták le a tüdőembólia jelentkezését is, és több specialista összegezte már az alacsony molekulatömegű heparinok (LMWH) jótékony hatását Crohn betegségben.
Előzzük meg a katasztrófát
A bélgyulladás okozta mélyvénás trombózis, valamint az abból adódó tüdőembólia kialakulásának kockázata csökkenthető, amennyiben a beteg nagy hangsúlyt fektet a megelőzésre. Az életmód terén kiemelt jelentőséggel bír a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, valamint a hiányállapotok megszűntetése, különös tekintettel a B6, a B12 és a folsav hiányára, ugyanis ez képes csökkenteni a homocisztein szintet. Sajnos még nincs egységes irányelv arra vonatkozóan, hogy szükség van-e gyógyszeres prevencióra is, ám a legtöbb szakember abban egyet ért, ha a Crohn betegség mellett fennáll egyéb olyan tényező, mely megnöveli a trombózis rizikóját (szívprobléma, genetikai hajlam, diabetes), akkor fontos az ilyen irányú megelőzés is. A prevenciós terápia és annak ideje minden esetben egyéni elbírálás szerint történik, ráadásul figyelembe kell venni a betegség okozta esetleges vérzéseket is, nehogy fokozódjon a véralvadásgátló kezelés következtében!
Fontos, hogy minden eset egyedi értékelést és elbírálást igényel!
Forrás: Trombózisközpont
Fotó: jannoon028/FreeDigitalPhotos.net