Bárkivel előfordulhat, hogy nyáron a szabad ég alatt, vagy épp vízben éri egy nagy vihar. Különösen aktuális a téma most, amikor szinte naponta váltja egymást a kánikula és a hatalmas esőzések.
Bár sokan tartják hangulatosnak az elemek tombolását, ilyenkor azonnal fedezékbe kell vonulni, mert valójában életveszélyben vagyunk akkor, amikor leszakad az ég. A villámlás áramerőssége elérheti a 20-30.000 ampert, és bárhová lecsaphat.
Magyarországon évente kb. 20-40 ember halálát okozza villámcsapás. Az esetek negyede halálos kimenetelű, ám még ha túl is éljük a villámcsapást, rendkívül súlyos következményekkel kell számolnunk. Nem szabad tehát félvállról venni, ha kitör a vihar - nemrég egy 8 éves bodajki kislány életébe került, hogy a házuk kertjében tartózkodott, amikor leszakadt az ég.
Mit tegyünk, ha villámlik?
- Ha lehet, azonnal húzódjunk be egy zárt épületbe vagy autóba.
- Ha csak gépkocsiban tudjuk átvészelni a vihart, húzzuk fel az ablakokat és csukjuk be az ajtókat.
- Ha épületben tartózkodunk, ne álljunk az ablakok és falak közelébe. A vihar idején ne nyissuk meg a csapokat, ne zuhanyozzunk, és húzzuk ki az elektromos berendezések csatlakozóit a konnektorokból - ellenkező esetben a villámlás akár lakástüzet is okozhat. Ne használjuk a vezetékes telefont, amíg villámlik és dörög! Mobiltelefont szabad használni.
- Ha tóban, folyóban ér minket a vihar, azonnal el kell hagyni a vizet - az ugyanis vonzza a villámokat és az áramot is vezeti.
- Ne álljunk be a fák alá, különösen akkor, ha a fa egy szál magában magasodik egy sík terepen.
- Ha barlangba húzódunk be, a falaktól és a bejárattól legalább 1,5 m-es távolságban tartózkodjunk.
- Kerüljük a fémből és betonból készült tárgyakat, objektumokat - ha éppen biciklizünk, amikor kitör a vihar, álljunk le és tartsuk távol magunktól a kerékpárt.
- Nyílt terepen tilos a földre feküdni villámláskor!
- Ha sehová sem tudunk behúzódni, guggolva várjuk ki a vihar végét és próbáljunk meg minél kisebbre összegömbölyödni - zárjuk össze a lábainkat, és hajtsuk rá a fejünket. Minél inkább "kimagaslunk" a talaj szintjéről, annál inkább töltjük be a villámhárító szerepét, és szinte vonzzuk a villámlást.
Fotó: jonathansautter / pixabay