Purebl György pszichiáter szakorvos elmondta: az alvászavar leggyakoribb fajtája, az álmatlanság az emberiség egyharmadát érinti életében legalább egyszer hosszabb távon. Hátterében állhat a kevés testmozgás, az egészségtelen táplálkozás, a sok stressz vagy a magas vérnyomás.
Az alvászavar és a betegségek között egyfajta "tyúk-tojás" kapcsolat van, nehéz megmondani, hogy az alvászavar miatt alakult-e ki egy betegség vagy a betegség első tünete az alvászavar - magyarázta a pszichiáter.
Elmondta azt is, hogy az alvásnak óriási szerepe van az anyagcsere szabályozásában. Ha valaki nem alszik eleget, sokkal éhesebb lesz másnap, mert megnő az éhséghormon szintje a szervezetben, a jóllakottsághormonra érzékeny receptorok pedig nem lesznek olyan érzékenyek, ezért az emberek jobban kívánják a magas szénhidráttartalmú ételeket, édességeket.
A legtöbb embernek 7-8 óra alvásra van szüksége, de mindenkinek más az alvásigénye. Ha egy hónapnál tovább áll fenn alvászavar, érdemes orvoshoz fordulni, valamint az életmódunkat is áttekinteni - tette hozzá Purebl György.
Érdemes ebéd után is ledőlni egy kicsit (felnőtt korban is!), ha van rá lehetőség: egy új kutatás szerint ugyanis életmentő lehet egy kis délutáni szunyókálás.
Az alvás sokkal, de sokkal fontosabb, mint gondolnánk, főleg gyermekkorban: Az alvás rendszertelensége árthat akár a gyermek intelligenciájának is, s orvosok figyelmeztetnek arra is, hogy sok veszély leselkedik a kialvatlan gyerekekre.
Forrás: MTI
Fotó: Enrica Garroni / FREEIMAGES