Számtalan formában - tablettaként, folyékony- vagy por alakban kapható, hogy felhasználási lehetősége minél szélesebb körű legyen. Az édesítők veszélyét nem formája, színe, íze, vagy ára határozza meg. Összetevőik akár "méregként" is funkcionálhatnak, még a cukornál is több kárt okozva az emberi szervezetben. Emellett a számtalan típus közül sem felel meg mindegyik az elvárásoknak. Más szempontokat kell figyelembe venni egy cukorbeteg esetén, aki pl. nyugodtan fogyaszthat szorbittal készült ételeket, s mást egy candidás esetében, akinél egy ekkora mennyiségű szénhidrátbevitel a diéta csődjét jelentheti.
Az édesítőszerek általános jellemzője az alacsony energiatartalom, így könnyen beilleszthetők az egyes diétákba. Bár az édesítőszereket legtöbbször külön üvegben, vagy dobozban láthatjuk, egyben a diétás, cukormentes italok és ételek legfontosabb összetevői is. Ma négy fajta édesítőszer a legelterjedtebb:
- Saccharin
- Ciklamát
- Acetilsulfam-K
- Aspartam
Ezek egyesével, de együtt is használatosak az egyes édesítőszerek elkészítésénél, illetve az ételek/italok cukorhoz leginkább hasonlító ízének kialakításában. A ciklamát, és az acetilsulfam nem bomlik le hő hatására, így alkalmas főtt ételek, sütemények ízesítésére is. Az aspartam, illetve a saccharin leginkább italok ízesítésére használatos. Napjainkban az aspartam nevezhető a legnépszerűbbnek, annak ellenére, hogy ősi vetélytársa a saccharin másfélszer édesebb hatást biztosít, s a tapasztalatok alapján kevesebb negatív hatást gyakorol a szervezetre. Az aspartam azonban nem rendelkezik mellékízzel, így sokan előnyben részesítik.
Cukorhelyettesítők és édesítőszerek
A két név számunkra egy és ugyanazt jelenti, pedig hatalmas különbség rejlik a háttérben. Léteznek olyan termékek, melyekhez elengedhetetlen a cukortartalom, ilyen pl. a csokoládé és a cukorka. Ez esetben az édesítőszerek nem érnek el megfelelő hatást, így cukorhelyettesítő készítményekkel pótolják. Ilyen lehet a fruktóz és a szorbit.
A cukorhelyettesítő leginkább diabéteszesek diétájának kiegészítője lehet. Cukor alapúak, de nem hirtelen emelik meg a vércukorszintet, egyenletesen szívódnak fel. Ez azonban teljes szénhidrátmentes diéta esetén (pl. Atkins-, vagy Candida diéta) nem használható.
Az édesítőszerek energia- és szénhidráttartalma elhanyagolható mennyiségű, így szinte minden diéta esetén alkalmazható.
Az édesítőszerek veszélye
Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy sokkal egészségesebbek a természetes alapanyagú, vegyszerektől, kémiai anyagoktól mentes élelmiszerek. A cukor önmagában nem kártékony, megfelelő mennyiségű fogyasztása esetén hasznos, hiszen anyagcsere folyamatokat irányít. Túlzott bevitele azonban problémákat okozhat, illetve a legtöbb diéta esetén a minimális mennyiség bevitele is tiltott.
Ez esetben kerülnek pótlásra édesítőszerekkel. Bizonyos típusok (pl. saccharin) évtizedek óta vannak forgalomban, s eddig nem okoztak problémát. Ellenfele, az aspartam azonban sok nem kívánt hatással bír. Fogyasztás előtt érdemes megtekinteni az ajánlott napi adagot, s maximum akkora mennyiséget elfogyasztani, így nem gyakorol negatív hatást a szervezetre.
Fotó: RALPH-PETER: sweets
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: