Nem pigmentált rosszindulatú bőrdaganatok veszélyes formái
A melanomáról sokat lehet hallani és olvasni is, egyre többen vannak, akik már azt is tudják, hogy nemcsak az anyajegyeiken tapasztalt elváltozások jelentenek veszélyt, hanem bárhol a bőrön megjelenhetnek daganatra utaló tünetek – számolt be tapasztalatairól dr. Rózsa Annamária bőrgyógyász, az Anyajegyszűrkő Központ orvosa. Amíg azonban egy észrevehetően megnőtt, esetleg kisebesedett vagy újonnan keletkezett anyajegy miatt rövid időn belül orvoshoz fordulnak a betegek, a kevésbé látványos, laikusok számára talán nem feltűnő elváltozások sokáig lappanghatnak. Pedig ezek az ártalmatlannak tűnő jelek is komoly kórképeket jelezhetnek.
Bazalióma
- Élet során ismétlődően elszenvedett, nagydózisú UV sugárzás okozza, napnak kitett bőrterületen jelenik meg.
- Lassan növekvő, kisebesedő gyöngyházfényű folt vagy növedék.
- Gyakran nem gyógyuló „seb” formájában észlelik.
- Ha kezeletlen marad, kifekélyesedhet és roncsolja a mélyebb szöveteket.
- Kezelést követően kiújulhat.
- Általában nem ad áttétet.
Napfény okozta (aktinikus) keratózis
- Rákmegelőző állapot.
- Az élet során a hosszú ideig fennálló napártalom okozza.
- Főként a napnak kitett testrészeken fordul elő - hajas fejbőr hajhiányos területein, füleken, orron, orcákon, dekoltázs területén, kézfejeken, felkarokon.
- Érdes, durva felszínű, hámló vörös foltként jelentkezik.
- Kezeletlen esetben laphámrák alakulhat ki belőle.
Laphámrák (spinalioma)
- Aktinikus keratosisból fejlődhet ki.
- A melanomával szemben a kialakulásának kockázatát nem a leégés, hanem a rendszeresen napon eltöltött hosszú idő növeli meg.
- Főként a napnak kitett testrészeken fordul elő.
- Erősen hámló, gyulladtnak tűnő képződmény, nem gyógyuló seb látszatát kelti, mely kifekélyesedhet, váladékozhat. Felszínén vaskos pörk jelenhet meg, felszíne vérzékennyé válhat.
- Immungyenge állapotban gyakori.
- Belső szervekbe áttétet adhat.
Biztonságot csak az évente elvégzett szűrővizsgálat ad
Ma már senkinek sem kell találgatnia, hogy a bőrén tapasztalt elváltozás ártalmatlan tünet, vagy esetleg valamilyen komoly betegséget jelez. Évente egyszer mindenkinek érdemes anyajegy szűrésen részt venni, ahol a szakember a teljes testfelületet átvizsgálja. A teljes testtérképes anyajegyszűrés kettős biztonságot nyújt: a vizsgálatot végző orvos munkáját egy olyan szoftver is segíti, amely képes az újonnan megjelenő elváltozásokat jelezni a korábbi dokumentált állapothoz képest. Az anyajegyek vizsgálatában tapasztalt szakember így a teljes testfelületet tudja átvizsgálni, a gyanús elváltozásokról pedig egyesével video-dermatoszkópos képet készíteni, ami lehetővé teszi az egyes léziók részletes összehasonlítását a kontrollvizsgálatok során. A rendszeresen elvégzett szűrővizsgálat azért fontos, mert ha az elváltozásokat korai stádiumban felismerik, eltávolításuk után nagyobb eséllyel érhető el teljes gyógyulás.
Forrás: Anyajegyszűrő Központ
Fotó: estableman / pixabay