Nem sok olyan kisgyerek van manapság, akinek a kötelező fürdetési kellékei közé ne tartozna néhány műanyag játék - jellemzően valamilyen típusú sárga gumikacsa. A szülők azonban néhány hetes-hónapos használat után riadtan tapasztalhatják, hogy a kacsa hasát megnyomva az alján lévő lyukból sötét, büdös folyadék tör elő.
Sajnos ez a trutyi, amellett, hogy nem túl bizalomgerjesztő, még veszélyes baktériumokat is tartalmaz: többek között a Legionella és a Pseudomonas aeruginosa nevű kórokozókat, amelyek akár kórházi kezelést is igénylő fertőzéseket is okozhatnak.
A Svájci Víztudományi és Technológiai Szövetségi Intézet, az ETH Zürich egyetem és az Illinois-i Egyetem kutató múlt héten publikáltak egy meglehetősen riasztó tanulmányt a Biofilms and Microbiomes című szaklapban. Úgy tapasztalták, hogy egyetlen négyzetcentiméternyi gumikacsa felületén akár 75 milliárd baktérium is megtelepedhet. A csapvíz ugyan nem segíti a növekedésüket, a nem túl jó minőségű műanyag azonban bőséges táptalajt nyújt nekik. Hasonlóan örömmel szaporodnak a testnedvek - izzadtság, vizelet -, sőt még a sampon vagy a szappan hatására is.
A kutatók többféle gumijátékot is megvizsgáltak, de nem volt mindegyiknél akkora a probléma, mint a kacsáknál. "Nagy különbséget találtunk a különböző típusok között. A bajt az okozza, hogy a kacsák olyan anyagból készültek, amely szenet bocsát ki, ez pedig ideális táptalajt nyújt a szaporodásra a baktériumoknak" - magyarázta Lisa Neu mikrobiológus, a kutatás vezetője.
Ezek a baktériumok kis mennyiségben erősítik az immunrendszert, ám a kacsákban a kritikus szintnél jóval több található, így szem-, fül- és bélfertőzéseket okozhatnak. Különösen azok a kicsik vannak veszélyben, akik szeretik az állatka hasából az arcukba fecskendezni a vizet.
A megoldást hosszú távon az jelentené, ha a játékok jobb minőségű anyagból készülnének. Szülőként annyit tehetünk, hogy amint meglátjuk, hogy sötét víz folyik ki a játékból, azonnal kidobjuk, vagy pedig - még jobb ötlet - igyekszünk egyáltalán nem felhalmozni a műanyag játékokat a lakásban.
Nem csak a fürdőjátékban telepedhetnek meg veszélyes anyagok! Olvasd el ezt is: Rejtett zugot találtak a Tommee Tippee itatópoharakban, tele baktériummal és szennyeződéssel - betegséget is okozhat!
indexkép: pexels - Skitterphoto
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: